На Берегівщині провели збір врожаю винограду з дотриманням народних традицій
Жіночий підрозділ Благодійного фонду «Pro Agricultura Carpatika» був створений рік тому з метою організації заходів, які зміцнюють громаду, зберігають традиції. Відтоді відділ активно працює, доводячи, що, незважаючи на складні часи, можна вибудовувати та виконувати цінну роботу. 6–8 вересня в рамках програми «Повна комора» закарпатки організували збір винограду, який провели на виноробні Варга у селі Бене.
Перед спільним збором врожаю місцеві жителі долучилися до традиційних заходів у центрі села. Жінки прибули на оздобленому возі, їх зустріли невеликою концертною програмою, яку прикрасили виступи танцювальних ансамблів.
Кілька десятиліть тому в Бене ще був живий звичай, коли молодь об’їжджала навколишні села, запрошуючи людей на бал із приводу завершення збору врожаю винограду (сюреті бал). «Молоді люди особисто ходили і стукали в будинки, і на цих заходах зароджувалася дружба і навіть шлюби», – зазначила Ержебет Голожаї, керівниця Будинку культури Бене. Зараз, наскільки дозволяє воєнна ситуація, тут намагаються відродити цю давню традицію, щоб знову вдихнути життя у громаду.
Голова БФ «Pro Agricultura Carpatika» Ласло Гіді зазначив, що жіночий рух працює і доводить, що вони здатні вистояти навіть у складних обставинах.
Одна із засновниць жіночого підрозділу Наталія Сігеті-Шера повідомила про започатковану нову ініціативу. Сім’ї кількох членкинь організації займаються вирощуванням винограду та виноробством і захотіли ширше представити цю традицію. З цією метою запросили представників угорських громад з усього Карпатського басейну, щоби долучити їх до процесу збирання врожаю винограду, плекаючи народні традиції та гуртуючи громаду.
«Коли я в Угорщині взялася за створення жіночої організації, то була дещо здивована, з яким ентузіазмом жінки долучалися», – поділилася спогадами очільниця жіночого підрозділу Асоціації угорських фермерських кіл Ілдико Надь. Згодом і закарпатки звернулися до неї щодо створення організації. «Тоді я познайомилася з командою, дивовижно, що вони роблять, організовують чудові спільні заходи, зберігають традиції, а коли потрібно, наполегливо працюють», – додала гостя.
Винороб Андраш Варга повідомив, що почали висаджувати виноград більше двадцяти років тому, спочатку старі сорти, такі як мускат жовтий, мускат отонель, траміні та леанка. Згодом були також висаджені нові та світові сорти. На щастя, цей рік обіцяє гарний урожай, більшість винограду вже дозріла, тому жнива йдуть повним ходом. Виноградництвом сім’я займається вже кілька поколінь. Вони пишаються цією справою і сподіваються, що ця традиція житиме ще довго.
Після збору відбулася обробка, за традицією, молодь ногами вичавлювала сік з винограду. Цей спосіб – не тільки данина традиціям, але й один із найефективніших методів ощадної обробки, оскільки зберігає природні властивості винограду, каже винороб.
Він експериментує з новими сучасними технологіями, адже вважає важливим осучаснення виноробства поруч зі збереженням традицій.
Цього року, як і в попередні, змішали урожай сортів Голубок і Медіна, сподіваючись, що результатом знову стане особливе, смачне вино.
Захід відбувся за підтримки угорського уряду, Фонду національного співробітництва, Фонду ім. Габора Бетлена.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися