Як на Закарпатті борються із зарплатами «у конвертах»?
З березня цього року відповідальність за порушення трудового законодавства, до якого належить і нелегальне працевлаштування суттєво посилилася. Запроваджено такий новий вид відповідальності, як фінансова санкція. Тепер за кожного неоформленого працівника роботодавець може заплатити понад 43 тис грн штрафу.
Про те, як на Закарпатті борються з нелегальним працевлаштуванням під час брифінгу розповіли начальник Управління Держпраці у Закарпатській області Богдан Дорош та його перший заступник Василь Грицик.
«Тіньова зайнятість – одна з найбільших проблем України та Закарпаття зокрема. Той, хто погоджується на «нелегальне» працевлаштування, повинен усвідомлювати, що такий спосіб заробітку спрямований насамперед проти нього самого. Оскільки він позбавляє себе усіх соціальних гарантій. Для роботодавця використання нелегальних працівників теж небезпечне. Адже він не може вимагати від працівника виконання роботи належним чином, підпорядковуватися внутрішньому трудовому розпорядку, не може покласти на нього матеріальну відповідальність. За скромними підрахунками в Україні 8-10 млн нелегальних працівників», – зазначив Богдан Дорош.
Як зазначили під час брифінгу, з березня, відколи набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення», на Закарпатті було виявлено 137 належно не оформлених на роботу працівників, з 11-ма трудовий договір був не укладений взагалі. 22-ох роботодавців вдалося притягнути до відповідальності. На 6 роботодавців за використання найманої праці 7 неоформлених працівників за вказаний період накладено штраф на загальну суму 304 500 грн.
«Загалом з квітня по жовтень цього року винесено 241 постанову на загальну суму 833 тис грн. Варто зазначити, що усі постанови про оскарження штрафу за невиконання трудових відносин оскаржуються в судовому порядку», – наголосив Василь Грицик.
Що стосується механізму перевірки недобросовісних роботодавців, то Управління Держпраці у Закарпатській області може здійснити її при наявності звернення фізичної, або юридичної особи. Як правило інспектори попередньо відвідують місце праці нелегальних робітників, встановлюють усі обставини, перевіряють документи.
За словами фахівців, на Закарпатті, зазвичай, працівники скаржаться на своїх роботодавців. Однак, щоб довести, що було порушене трудове законодавство, перш за все потрібне документальне підтвердження. Тож Управління Держпраці наполегливо просять краян, доносити на своїх недобросовісних роботодавців під час роботи у них, а не після звільнення.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися