166799
13:41 16.082024

Лікування безпліддя державним коштом: на Закарпатті розповіли про Програму медичних гарантій

Життя 1700

Попри війну та обмежені ресурси обсяг гарантованих медичних послуг для українців не зменшений. Навпаки, у 2024 році Програма медичних гарантій розширюється.

У 2024 році вона включає 44 пакети послуг. Цьогоріч з’явилися також нові послуги, зокрема, лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro).

– Проєкт стартував. Зараз маємо складну демографічну ситуацію, в країні війна… Враховуючи нагальність проблеми, держава в цьому році виділила 1, 8 млрд грн на реалізацію цієї програми. На сьогоднішній день з 30-ти тис. пацієнток, які мають можливість отримати ці послуги, отримали тільки 346 пацієнток. Утім радує те, що вже 130 жінок народили. Досі, це була платна послуга, яку можна було отримати тільки в платних закладах охорони здоров’я. Коштує це не мало, більше 100 тис. грн. Зараз всі в кого є така проблема, можуть скористатися програмою додаткових репродуктивних технологій. Що для цього потрібно? Звернутися до свого лікаря-гінеколога та попросити пройти лікування за цією програмою, – розповіла Любов Мандзич, директорка департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА.

Наразі безоплатні послуги з лікування безпліддя в рамках Програми медичних гарантій надаватимуть 18 медзакладів (левова частка приватні), які нещодавно були законтрактовані Національною службою здоровʼя України, у таких областях: Львівська, Київська, Дніпропетровська, Одеська, Чернівецька, Рівненська, Франківська.

Закарпатської області, на жаль, поки в цьому списку немає. Утім, закарпатки мають право звернутися у медзаклади перерахованих вище областей для пройдення цієї програми.

– Програма дає можливість кожній жінці стати матір’ю. Вона дуже гарно розроблена, тому що, не потрібно витрачати багато часу, аби проводити різні обстеження, отримувати заключення, сьогодні це може зайняти не більше 1 місяця. Раніше були покази 3-4 роки непліддя для звернення за допоміжними репродуктивними технологіями. Нині це – 1 рік, – зауважила Ганна Палагусинець, лікарка-гінекологиня, завідувачка відділення планування сімʼї Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А. Новака.

Медична послуга за пакетом «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій» надається за умови встановлення діагнозу «Жіноче безпліддя» або «Чоловіче безпліддя». Вік пацієнтки на момент початку циклу має бути не більше ніж 40 років.

Спершу жінка має звернутися до акушера-гінеколога в спеціалізованому закладі, який має договір із НСЗУ на пакет «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». Направлення для цього не потрібне. Лікар акушер-гінеколог проведе обстеження, визначить показання до проведення ЕКО. На цьому етапі може знадобитися стаціонарне лікування або дообстеження. Лікар-акушер гінеколог може направити жінку до спеціалізованого багатопрофільного закладу або перинатального центру, які надають безоплатні послуги в межах пакетів «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» і «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій».

Після дообстеження лікар акушер-гінеколог скеровує пацієнтку до мультидисциплінарного консиліуму або у спеціалізованому багатопрофільному закладі, або у перинатальному центрі, або у закладі, який надає послугу ДРТ. Консиліум лікарів приймає рішення про наявність підстав для отримання послуги з лікування безпліддя та відсутність протипоказань.

Місце отримання послуги пацієнтка має право обрати самостійно із переліку закладів, які уклали договір із НСЗУ про медичне обслуговування за відповідним пакетом медичних послуг.

За статистикою на Закарпатті 10-12% жінок мають проблему безпліддя, по Україні 15%. Загалом в Україні зафіксовано 1 млн сімей, які стикнулися з цією проблемою.

Варто зазначити, що в рамках програми жінці надається безкоштовно дві спроби скористатися допоміжними репродуктивними технологіями.

Христина БІКЛЯН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах