164034
08:51 10.062024

Закарпатський скульптор Петро Матл розповів про своє становлення та мистецьку кар’єру

Життя 323

Нещодавно з нагоди Дня національної єдності угорців Асоціація угорців Мукачева організувала в стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі зустріч з відомим закарпатським скульптором Петром Матлом. Митець розповів про початок своєї кар’єри, про Меморіал національної єдності, установлений у місті Опустасер в Угорщини, а також досвід, набутий під час міжнародних симпозіумів скульпторів.

З огляду на пам’ятну дату Петро Матл спершу розповів про створення Меморіалу національної єдності. Бронзовий птах турул з розмахом крил 2,5 метра розміщений на вершині 7-метрової колони, висіченої з вапняку. Статуя орієнтована на схід-захід, що вказує на шлях міграції угорців. На вапняковій колоні можна побачити мотиви, знайдені на поясних прикрасах часів угорського завоювання батьківщини, але на місці бутонів розміщені бронзові герби комітатів історичної Угорщини. Митець вирізав 7-метровий постамент разом з двома синами, Арпадом і Сілардом, та великодоброньським скульптором Ендре Гіді-молодшим. Меморіал урочисто відкрили 29 вересня 2012 року, в день святого Михайла, прем’єр-міністр Віктор Орбан, уповноважений уряду Угорщини Ласло Надь і Петро Матл. Пам’ятник, висота якого сягає 10 метрів, ушановує національну єдність.

Відповідаючи на питання організатора й модератора зустрічі Павла Поповича, Петро Матл розповів і про початок своєї мистецької кар’єри. Він, зокрема, зазначив, що завжди хотів стати скульптором, але на Закарпатті тоді не було можливості здобути таку освіту, тому вивчав живопис та кераміку. Петро Матл розповів і про свою першу масштабну скульптуру – птаха, що стоїть у струмку в Лісовиці. Про військову службу, де він теж робив скульптури, а потім про те, як зрештою зміг представити свої роботи як скульптора.

Прорив принесла виставка в Києві. Відтак Петро Матл отримав запрошення взяти участь у всеукраїнському симпозіумі скульпторів у Ямпілі на Вінниччині, після чого вже став регулярно долучатися до подібних заходів. З розпадом Радянського Союзу зупинилася й мистецька фабрика, де він працював, тож почав подавати заявки на гранти та брати участь у міжнародних пленерах скульпторів, зокрема в Угорщині, Японії, Швейцарії, Франції, Китаї, Бразилії та багатьох інших країнах світу, де була можливість протягом кількох тижнів творити і знайомитися з місцевими мешканцями, їхнім побутом, мистецтвом. Свою розповідь Петро Матл прикрасив фотографіями та цікавими історіями.

Після виступу митця настоятель римо-католицької парафії Іштван Погань висловив радість з приводу того, що Асоціація угорців Мукачева відновила активну діяльність. Посилаючись на виступ Петра Матла, священник наголосив: «Не бійтеся мріяти, бажати та вірити, щоб ваші мрії здійснилися», а також додав: «Чим більше людина наближається до Бога, тим витонченішими стають спокуси сатани».

Петро Матл, у свою чергу, зазначив, що серед багатьох далеких країн Бразилія стала йому наймилішою. Там він би пожив тривалий час. Його підкорили відкритість і безпосередність людей, їхнє життя, а також вразила природа. Митець зазначив, що робота скульпторів під час пленерів має суворі правила. Їм треба створити готову композицію за короткий час (два-три тижні) в екстремальних умовах. Через несподівані ситуації часто доводиться імпровізувати, тому є багато скульпторів, які ніколи не їдуть на такі симпозіуми, бо це не надто продуктивно.

Відтак присутніх пригостили погачами та вином. Захід став чудовою нагодою для зустрічі мукачівців та спілкування в дружньому колі у невимушеній атмосфері. На завершення всі долучилися до запалення традиційного вогню єдності у дворі Угорського дому ім. Мігая Мункачі.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах