155480
09:51 20.112023

Ілдико Орос отримала відзнаку Угорської ради людської гідності

Життя 1978

Президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ілдико Орос отримала відзнаку «За людську гідність» за активну громадську діяльність та збереження угорської громади. Церемонія вручення відбулася 16 листопада в Будапешті.

Присутніх на заході привітав голова Угорської ради людської гідності Золтан Ломніці. Зокрема він зазначив, що з-поміж усіх закордонних угорських громад закарпатська зазнавала й зазнає найбільших випробувань. «Саме тому слід відзначити роль Ілдико Орос у боротьбі, яку вона вела протягом останніх десятиліть», – наголосив Золтан Ломніці.

Збереження закарпатської угорської громади – справжнє диво, і дуже важливо, що Ілдико Орос ще на ранньому етапі долучилася до роботи, яка може забезпечити збереження на віки.

«Я не перша, хто отримав цю відзнаку 2023 року. Якби це залежало від мене, я вручила б таку нагороду кожному представнику закарпатської угорської громади, який протягом останніх десяти років гідно тримався, незважаючи на всі труднощі, які випали на долю закарпатської угорської громади. Зокрема тоді, коли на вулицях Ужгорода та Берегова марширували молоді люди в одностроях з прикритими обличчями, скандуючи: «Угорців на ножі!» та «Пам’ятай, чужинець: тут господар українець!» – зазначила під час виступу Ілдико Орос. А відтак додала, що присвячує цю нагороду і тим, хто не володів державною мовою на належному рівні, і тим, хто отримував повідомлення із закликом пакувати речі й виїжджати із Закарпаття, і тим, хто через мовні труднощі не зміг скласти випускні іспити на такому рівні, аби продовжувати подальше навчання на батьківщині.

Попри все це, після початку повномасштабної війни ці люди приймали переселенців з інших областей України, за власний рахунок забезпечували продуктами та іншими необхідними речами українські родини, які продовжували свій шлях у напрямку Угорщини, а також були перекладачами, якщо виникала така потреба. «Вони гідно трималися й тоді, коли родина, яку вони прихистили у власному домі, попередила, що для них неприйнятно, коли в їхній присутності говорять угорською. Були й такі випадки, коли звучала критика, мовляв, за 30 років можна було б вивчити українську краще», – зазначила Ілдико Орос.

Незважаючи на це, ці люди не вийшли на вулиці протестувати, кидати гранати або підривати адміністративні будівлі, а сподіваються, що рано чи пізно настане час, коли в країні, яка хоче стати частиною ЄС, усі громадяни справді матимуть рівні права.

Ці люди і зараз залишаються вдома, виконують свою роботу. «Цю відзнаку я беру і від їхнього імені й присвячую їм», – наголосила, завершуючи свій виступ, Ілдико Орос.

Наприкінці заходу Лайош Каті Горват, член Європейської академії наук і мистецтв, виконав уривок зі свого твору «Молитва за мир».

Відзнаку «За людську гідність», засновану Угорською радою людської гідності, уже отримали Каталін Каріко, Імре Козма, Шандор Каняді, Анна Йокаї, Чаба Бейте. Минулого року нагороду вручили також голові Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василю Брензовичу.

Давід Шімон/Simon Dávid/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах