Програмістами не народжуються – ними стають
Якщо попит на традиційні професії на ринку праці знижується, то на програмістів з року в рік зростає, причому в геометричній прогресії.
Зарплати в цій галузі одні з найвищих. Щоб переконатися, що це дійсно так, досить зазирнути в Інтернет. Вакансій справді багато, при тім роботу можна знайти як в Україні, так і за кордоном. А якщо досконало володієш англійською, то шанси збільшуються в декілька разів.
13 вересня програмісти всього світу відзначали свій професійний день.
Так, за останні роки в IT-сферу прийшли десятки тисяч нових спеціалістів. І вони стали вагомим дієвим фактором для всієї України: на тлі загальної рецесії експорт українського програмного коду за кордон тільки зростає. Понад три чверті його обсягу становить аутсорсинг, або написання комп’ютерних програм для зарубіжного замовника.
Фахівці з України розробляють програмне забезпечення для найскладніших медичних приладів, військової техніки, автомобілів майбутнього, освоєння космосу тощо.
Сьогодні в українському IT-секторі працюють від 90 до 110 тисяч осіб. При цьому їхня кількість щорічно збільшується на 15–20 тисяч. Ця армія програмістів у 2015‑му продала за кордон свої послуги на суму $ 2,1 млрд, що на 17% більше, ніж торік. Як нещодавно наголосив Президент Петро Порошенко, в Україні вже сьогодні існує інноваційний сектор економіки, який є «номером три» за обсягом експорту. Загалом IT-галузь дає 3% ВВП країни й за останній час створила 15 тисяч нових робочих місць із зарплатою у $ 2 тисячі на місяць.
Перфекціонізм – основна риса успішного айтішника
Коли 15 років тому ужгородець Віталій Немеш разом з товаришем започаткував маленьку ІТ-компанію, для більшості взагалі було не зрозуміло, про що власне йдеться. Чоловік самотужки опановував основи програмування. Щоправда, на Батьківщині розкрутити ІТ-бізнес не вдалося. Віталія запросили попрацювати до Силіконової долини, що в Каліфорнії, де він і залишився.
Тепер чоловік працює у великій ІТ-компанії. Свою роботу вважає цікавою й багатогранною, найбільше пишається не особистими проектами, а спільними розробками команди співробітників.
«Коли я починав працювати у цій сфері, мені просто було цікаво. Я віддавався цьому повністю, бо знав і відчував, що це моє, – пригадує Віталій. – У цьому я переконався, переїхавши до Америки. Бо тут знання та інтелект – найбільш значущий капітал. Це місце, де інноваційність і креативність є найважливішими складовими успіху. Зараз в ІТ дуже багато цікавих напрямів, які потребують різних знань. Не можна сказати, що ІТ-спеціаліст обов’язково повинен володіти певним набором навиків чи особливостей, але бажано мати інженерний тип мислення та мотивацію до саморозвитку. Дуже важлива особливість ІТ-шника – це перфекціонізм. Якщо його немає, виховати з себе гарного спеціаліста не вдасться».
З часу, коли Віталій виїхав до Силіконової долини, ринок інформаційних технологій в Україні досить змінився. Професія IT-спеціаліста стала однією з найбільш перспективних та високооплачуваних.
Тож не дивно, що бажаючих працювати у цій сфері безліч. Здебільшого молоді люди самостійно намагаються опановувати основи програмування або ж відвідують спеціальні курси.
Бажаючих стати програмістом – хоч греблю гати
До прикладу, днями на базі математичного факультету УжНУ стартували курси програмування для студентів та старшокласників. Навчання є абсолютно безкоштовним і розраховане не тільки на математиків та програмістів, а й усіх бажаючих.
Заступник декана математичного факультету Павло Мулеса розповідає, що на першому занятті був справжній аншлаг. На нього прийшло понад 80 відвідувачів.
«У нас немає вікового цензу, бо вчитися ніколи не пізно. Навчання базується на відеоуроках, які доступні в Інтернеті, тому ви їх можете переглядати в зручний для вас час. А раз на тиждень збираємося для обговорення та практичних занять, – зазначає пан Павло. – Навчання по скайпу проводить програміст із Копенгагена, родом з України, Олександр Скакунов. Власне на його відеоуроках базується програма курсу. Мені пощастило зовсім випадково знайти цього ІТ-спеціаліста. Він народився в Севастополі, але вже 6-й рік живе в Данії. На щастя, Олександр якраз цього року переїхав до Львова. Виходить під час занять до нас на онлайн-зв’язок, спілкується із студентами, роз’яснює певні моменти».
За словами викладача, оволодіти базовими навиками мови програмування можна за два-три місяці. Навчання на курсах розпочали із вивчення двох мов програмування – PHP і MySQL. У планах студентів та викладачів –опанувати Java та розробку мобільних додатків.
Отже, як сказав один мій знайомий: «Програмістами не народжуються – ними стають завдяки клопіткій праці, безперервному навчанню та вдосконаленню». Робота справді виснажлива, але винагорода цього варта.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися