149864
15:09 15.072023

У Хусті у рамках міжнародного співробітництва відкрили новий пам’ятник. Фото

Життя 3473

14 липня в Хусті відбулося відкриття пам’ятника  на честь надання місту коронного статусу у 1329 році.

Свого часу ця подія мала велике значення для людей, адже давала ряд пільг.

 Тож у рамках транскордонного співробітництва , розпочатого ще у 2019 році між Хустом та польським містом Лєско, було обумовлено, що закарпатський райцентр оздобить пам’ятка малої архітектури.

На жаль, через початок війни реалізація проекту затягнулася і тільки наразі його нарешті встановлено. Відкриття відбувалося у онлайн-режимі у форматі конференції. Відтак представники Хуста  взяли участь в урочистій церемонії прямо біля самого пам’ятника, який представлено у вигляді пера, трьох аркушів паперу та чорнильниці.

«Пам’ятка створена на честь надання Хусту статусу вільного королівського міста у 1329 році. Це – спільний грантовий проєкт із поляками. Перед відкриттям пройшла спільна з містом Лєско конференція у відео режимі за участі істориків, – розповів «Карпатському об’єктиву» заступник Хустського міського голови Іван Фетько. – На жаль, через ковід та війну в Україні, реалізація затягнулася у часі. Тож нарешті задум втілено у життя».

За словами пана Івана, сам процес виготовлення пам’ятника зайняв багато часу, бо конструкція його непроста, деталі потрібно було відливати, а такі роботи проводяться лише в декількох українських містах.

«Верх пам’ятника із бронзи, тож його потрібно було відлити. Ливарні роботи в нас проводяться тільки у Львові та в Києві. Нам усе виконали у столиці. Відлито кожну деталь дуже гарно, акуратно, якісно. Роботами займався скульптор Едуард Алексій», – додав він.

Одразу після церемонії відкриття, біля пам’ятника почали збиратися допитливі діти та туристи. Фотографували новацію і дорослі хустяни.

«Цікавий пам’ятник. Приємно, що такі композиції почали з’являтися у невеликому затишному місті. Вони потрібні, бо кожна цікавинка є новою локацією для гостей, та й фотозоною для місцевих. Головне, аби люди берегли, не нищили подібні архітектурні композиції», – наголосила наразі хустянка, а  раніше мешканка Маріуполя Ольга Смирнова.

«Знакова подія. Надання статусу коронного міста звільняв людей від ряду усіляких повинностей. Звісно, зараз у вивченні сторінок нашої минувшини багато моментів, які викликають жваві дискусії у наукових колах, але це не применшує того, що Хуст дійсно мав привілеї ще майже 700 років тому, – наголосив місцевий історик Микола Стець. – Пам’ятник зроблено гарно і ми маємо пишатися, що маємо таке славне минуле. Але головне – повинні творити не менш прекрасне майбутнє!».

Загалом Хуст не багатий, як Ужгород, на міні-скульптури та пам’ятники, тож радість людей після відкриття чергової скульптурної композиції була щирою. Серед тих, із ким вдалося поспілкуватися «Карпатському об’єктиву», були й такі, хто не розумів значення події, якій присвячено пам’ятник, самого його символізму, утім більшості він сам припав до душі.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах