У Малоберезнянському монастирі відбувся відпустовий празник Зіслання Святого Духа
Третього та четвертого червня у Малоберезнянському монастирі було багатолюдно. До чернечої обителі прийшли парафіяни та зійшлися паломники з усього Закарпаття.
Сьогодні цей монастир відіграє провідну роль у нашому краї, є місцем велелюдних відпустів, центром численних паломництв. До прикладу, в жовтні 2005 року тут проходила ХІ Міжнародна проща Вервиці за єдність церкви. На ній побувало близько 20 тисяч прочан з України, Сербії, Чехії. Словаччини, Угорщини, Німеччини, і навіть росії. Я була на ній і писала репортаж.
Штрихи історії
Монастир Святого Миколая Чину Святого Василія Великого (ЧСВВ) у Малому Березному був посвячений під покров Миколая Чудотворця ще в далекому 1752 році єпископом Мануїлом Ольшанським, а в 1806 р. єпископ Андрей Бачинський проголосив Малоберезнянський монастир відпустовим, виклопотавши для нього з Риму привілеї та індульгенції на празник Св.Миколая.
1948р. приміщення монастиря віддали Ужгородському держуніверситету, студенти якого щоліта відбули тут практику. Церкву перетворили на спортивний зал. У лютому 1958-го року відкрили школу-інтернат для розумово відсталих дітей. Відродження діяльності монастиря почалося після легалізації греко-католицької церкви, 1989р. І тільки 1997 р. остаточно були звільнені монастирські приміщення.
Протягом року в монастирі відбуваються три відпусти: на Миколи, на Преображення та на Зіслання Святого Духа.
Молилися за Перемогу України
Цього року релігійна подія відбулася в рамках відзначення 400-ліття мученицької смерті Св.Йосафата та одного з найбільших християнських свят – Зіслання Святого Духа. Та все ж головним наміренням була молитва за священну Перемогу Збройних Сил України над ворогом-окупантом, російською федерацією, який розгорнув повномасштабну війну 24 лютого 2022 року на території Незалежної суверенної держави – України. Священники та люди молились за мир в Україні та просили у Всевишнього благословення для всього українського народу.
Паломники йшли пішки 40 кілометрів
У Передсвяття празника, в суботу, відбулася Велика вечірня з Літією, Божественна Літургія за випрошення дарів Святого Духа. Вночі вірники здійснили Хресну дорогу по Чернечій горі, яка пролягає лісом. Додам, що група паломників рано-вранці вирушила з Ужгорода, щоб здійснити пішу прощу до Малого Березного. Увесь час, долаючи 40 км дороги, співали релігійні пісні. О 8.50 я зустріла їх біля села Кам’яниця, коли їхала рейсовим автобусом до обласного центру.
Божественну Літургію очолив владика Ніл
О сьомій ранку у храмі розпочалася Божественна літургія. Щоб бути на ній, перечинець Володимир прокинувся о п’ятій ранку: все швидко зробив по господарству, випив каву, святково одягнувся і пішов на зупинку. О 6.45 вже сидів у автобусі, який здійснював рейс у напрямку Львова з Ужгорода.
Від Свято-Миколаївського греко-католицького храму м.Перечин о восьмій виїхав автобус з паломниками. Також люди добиралися власним авто, електричкою та рейсовим автобусом, який курсує з Ужгорода до Великого Березного.
О дев’ятій відбулося освячення води на монастирському подвір’ї. Усі бажаючі могли попити та набрати у власний посуд для своїх потреб. Потім молилися Утреню, акафіст до Святого Духа.
Об 11 на відпустовій площі розпочалася Архієрейська божественна Літургія, яка тривала понад дві години. Очолив єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Ніл. Владики і священники одягнуті в зелені ризи.
На завершення святкових богослужінь владика Ніл уділив присутнім своє благословення та Повний відпуст з нагоди відпустового празника. Сповідальники отримали святе Причастя, а всі вірники – кроплення свяченою водою, многоліття та мирування.
Людей прийшло менше, як у попередні роки
На відпустовій площі повно людей, багато хто сховався під деревами лісу, бо промені сонця сильно пекли – літо ж. Температура повітря прогрілася до +26 градусів.
Мою увагу привернула жінка у густо вишитій бісером атласній вишиванці. Оригінальні і крій, і узори. Годі намилуватися – вперше таку побачила. З компліменту почалася наша розмова з пані Андріаною. Вона – корінна малоберезнянка. Цього дня у неї День народження – співпали іменини і релігійний празник. Знайомі підходять і вітаю пані Андріану.
– Ця шикарна краса – справа рук моєї мами. Любить вона рукоділля – то плете, то вишиває. Пообшивала нас із сестрою. Мені вишила аж три. У мене така робота, що треба мати у гардеробі декілька вишиванок. Одну маю чорну, її одягаю на траурні заходи, – жінка розповіла де і ким працює, але просить не оприлюднювати цю інформацію.
Потім говоримо про кількість присутніх на празнику.
– На всі відпусти завжди приходило багато людей, але цього року їх значно менше – майже нема хлопців, молодих чоловіків. Видно, що в Україні війна – забрали їх, – тяжко зітхає жінка. – Честь, подяка і низький уклін нашим воїнам, що захищають нас від окупантів. Молимось за них.
Багато паломників прийшло з Березнянщини, Перечинщини, Свалявщини, Ужгорода, Мукачева, Хуста, і навіть Рахова. Люди приїхали за 300 км, щоб у спільній молитві звернутися до Бога, Божої Матері, Ісуса Христа, щоб наші захисники повернулися додому живими і неушкодженими, щоб ця війна скоріше закінчилася і настав мир в Україні.
P.S.На Зелені свята на Закарпатті ставлять на ворота гілки липи. А тут вхідні двері церкви заклечали гілками дуба. До того ж, листя дуба велике, – зелене-зелене. По боках поставили гілки осики. Таке маювання вперше побачила. Всередині церкви у вазах дуже багато різних декоративних квітів – троянд, ромашок, хризантем. Приміщення наповнилося неймовірним ароматом. Жінка із церковної лавки розповіла мені, що всі квіти придбані за кошти прихожан.
Тетяна ГРИЦИЩУК, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися