148088
19:02 4.062023

У Мукачеві в Угорському домі відкрилася виставка робіт Івана Бровді

Життя 4063

В Угорському домі ім. Мігая Мункачі 2 червня відкрилася виставка захопливих робіт скульптора, різьбяра, живописця Івана Бровді під назвою «Життя триває».

Митець народився 2 червня 1939 року в селі Онок Виноградівського району. У 1961-му після закінчення школи у Великих Ком’ятах вступив до Ужгородського училища прикладного мистецтва, навчався за спеціальністю «Декоративно-прикладне мистецтво». Його вчителями стали Іван Гарапко, Федір Манайло, Василь Свида, Антон Шепа та Костянтин Лозовий. Творчість Івана Бровді була відзначена численними нагородами, а також почесними званнями заслуженого художника України та народного художника України. З 1965 року його роботи експонувалися на індивідуальних виставках. Нині твори митця можна побачити в музеях, галереях та приватних колекціях по всьому світу.

На відкритті експозиції присутніх першим привітав директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпої. «Дивлячись на представлені картини, душа водночас і радіє, і плаче, адже художник пішов у засвіти цьогоріч у березні на 84-му році життя», – зазначив він. Відтак пригадав зворушливий момент, коли кілька місяців тому Іван Бровді особисто зустрівся з керівництвом закладу, а потім, пройшовши залами, сказав, що хотів би організувати тут свою наступну виставку.

«Духом художник зараз з нами. Його життя – справжня історія успіху: простий закарпатець, який народився на Виноградівщині, навчався в Ужгороді, розпочав трудову діяльність в Берегові, а згодом жив і творив у Мукачеві. Вважаю, що тут, в Угорському домі, після Адальберта Ерделі та Гаврила Глюка, він у ряді тих митців, які заслуговують на глибоку пошану», – наголосив Йосип Торпої.

За словами консула Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ференца Папа, для нього велика честь узяти участь у заході, який представляє чудовий та унікальний мистецький світ Закарпаття, творчість видатних місцевих художників. «Таким митцем був і народний художник України Іван Бровді», – додав дипломат під час свого виступу.

Іван Бровді здобув славу насамперед як скульптор. Найвідоміші його роботи – «Синь і Вир», установлена біля Синевирського озера, та пам’ятник Кирилу і Мефодію в Мукачеві. Крім закарпатських міст, скульптури митця є в Києві, Житомирі та Івано-Франківську, його роботи можна побачити і в Угорщині, наприклад, скульптуру «Зима» – у Міжнародній майстерні різьби по дереву в місті Нодьатад.

За словами Ференца Папа, Іван Бровді поставив перед собою три завдання: стати закарпатським художником, хорошим професіоналом і «колоритним» творцем, що характеризує митців краю.

Протягом останніх років досяг значних успіхів в образотворчому мистецтві. На його масштабних колоритних картинах з особливою чутливістю змальовано побут закарпатських селян. Особливої ​​уваги заслуговує філософія митця, адже він на високому рівні передає не лише пейзаж і спосіб життя, а й зблизька представляє людей, які живуть разом у культурному та історичному середовищі.

Ференц Пап також зазначив, що дипломатичні представництва Угорщини в Ужгороді та Берегові завжди підтримували і продовжують підтримувати закарпатських митців, надаючи простір для різноманітних виставок. За його словами, у співпраці із Закарпатським обласним художнім музеєм ім. Йосипа Бокшая Генеральне консульство вирішило започаткувати цілу серію виставок творчості художніх родин краю.

Після вітальних промов живописець, графік, мистецтвознавець Михайло Сирохман офіційно відкрив виставку, назвавши цю подію святом живопису. Описуючи Івана Бровді та його мистецтво, він підкреслив: «Його велич полягає і в тому, що він зумів пристосувати до свого живопису гумор, що буває дуже рідко, адже це дуже важко. Утім Бровді робив це на високому професійному рівні. Характерну для нього запальність митцю найкраще вдавалося передавати в живописі, на його картинах показано найважливіші мотиви життя», – констатував мистецтвознавець.

Схвальні відгуки про творчість митця пролунали і від голови Закарпатської організації Національної спілки художників України Бориса Кузьми, журналіста Володимира Горишняка та найкращого друга художника, який долучився до організації виставки Олександра Мондича. Від імені родини Бровді присутніх привітала внучка художника Стефанія Бровді.

Після відкриття виставки, на якій представлено близько 70 робіт Івана Бровді, присутні мали можливість ознайомитися ближче з непересічним талантом митця. Атмосферу події підкреслив струнний квартет під керівництвом Сергія Добоша.

(lexi/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах