Як в Ужгороді під відкритим небом закарпатське весілля гуляли та дізнавалися про походження людини
В суботу, 10 вересня, у вечірній програмі «Свято закарпатської культури» у скансені відбулися два цікаві та неординарні мистецькі заходи. Обласний академічний театр ляльок «Бавка» показав виставу для дітей та дорослих «Недотепа із Вертепа» за твором закарпатського письменника Дмитра Кешелі. У виставі були задіяні тільки два актори: Наталія Орєшнікова та Микола Карпенко. Вони блискуче справилися із ролями, тому і були такими гарячими оплески присутніх. Тема постановки: звідки походить людина? З’ясовуючи це питання (йому треба здати екзамен), школяр Митрик зустрічає на своєму шляху чимало версій від циганки, пса, риби. Хто переглядав виставу, той неодмінно повернеться ще раз – закарпатський колорит просто вражає, а філософія питання спонукає до роздумів, бо неодмінно настане той час, коли чадо запитає про це своїх батьків, – а хто ще не встиг покайфовати від «Недотепи», мусить стежити за анонсами «Бавки».
О сьомій вечора у старому селі Ужгорода (Закарпатський обласний музей архітектури і побуту) розпочалася справжня закарпатська свальба. Артисти Закарпатського академічного народного хору подарували присутнім незабутнє театралізоване дійство з усіма звичаями та традиціями, героями та атрибутами. Були і молоді – файні, як горнятка мальовані, і фіґлярні старостове, яким нема чого лізти в кишеню за словом – бо воно у них завжди напоготові, до того ж таке смачне, влучне, дотепне, що хочеться таких тамадів бачити на всіх весіллях. І дружки з дружбовами. Перший дружба з дружкою так замилувалися одне одним, що не помітили, як молоду вкрали з-під носа. Староста виніс їм покуту: навчити гостей танцювати «Закарпатський увиванець». Роль батька молодої виконував народний артист України Петро Матій. Він показав зятю, як треба співати – і виконав пісню «Ніч яка місячна, зоряная, ясная». Після викупу молодої, підставної молодої, благословення батьків разом з троїстими музиками свальба йшла селом і запрошувала на гостину родичів. А серед родичів молодих були і словаки, і чехи, і румуни, й угорці. Всі «родичі» співали і танцювали біля своїх хат. Гостину в корчмі приготував хто? Ну, звичайно, що єврей Мойша зі своїми помічниками. Адже артисти хору відтворили події сторічної давнини. Завершилась свальба танцем молодої, зніманням шлаєра та завиванням її голови у хустку.
Присутні отримали неймовірні враження, емоції. Все весілля знімали на гаджети, фотографували. Сьогодні моя стрічка у Фейсбуці була зіткана із вражень гостей свальби просто неба.
Тетяна Грицищук, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися