146950
13:08 15.052023

Що потрібно знати бажаючим вступити в Закарпатський угорський інститут

Життя 4913

Вчена рада Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ 20 квітня затвердила правила вступу до вишу на 2023 рік. Про актуальну інформацію щодо вступу ми розпитали у відповідального секретаря приймальної комісії інституту Аттіли Товта.

– Як і в попередні роки, цьогоріч Закарпатський угорський інститут оголошує набір на два рівні підготовки: бакалаврат і магістратуру. На які спеціальності можна подавати заяви?

– У 2023 році Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ оголошує вступ на 17 спеціальностей на бакалаврат: англійська мова та світова література, угорська мова та світова література, українська мова та література, німецька мова та світова література, біологія та здоров’я людини, географія, природничі науки, хімія, математика, інформатика, історія, вчитель початкових класів, вихователь дошкільного навчального закладу, туризм і рекреація, облік і аудит, міжнародні відносини, а також банківська справа, страхування та біржа. Навчатися за цими спеціальностями є можливість як на стаціонарі, так і на зочній формі, винятком є лише хімія, за якою навчатися можливо лише на стаціонарі.

Щодо магістратури, інститут оголошує набір на 10 спеціальностей: англійська мова та література, угорська мова та література, українська мова та література, історія та археологія, вчитель початкових класів, математика, біологія та біохімія, географія, облік та аудит, а також управління навчальним закладом. Вступ на магістратуру можливий за наявності диплома бакалавра чи спеціаліста.

– Які умови вступу на бакалаврат та на магістратуру?

– Під час минулорічного вступу важливу роль відігравав мотиваційний лист, оскільки для вступу на значну частину спеціальностей було достатньо подати такий документ. У 2023 році мотиваційний лист також необхідно додавати до всіх заяв на вступ, водночас він залишається виключним критерієм у випадку значно меншої кількості спеціальностей. Зі зразками мотиваційних листів можна ознайомитися на сайті інституту (kmf.uz.ua). Мотиваційного листа при вступі на бакалаврат достатньо при вступі на такі спеціальності: вихователь дошкільного навчального закладу, вчитель початкових класів, географія, біологія та здоров’я людини, математика, інформатика, хімія та природничі науки. При вступі на інші спеціальності слід подавати сертифікати ЗНО 2020, 2021 року або Національного мультипредметного тесту 2022 чи 2023 року.

Для вступу на магістратуру також відбулися зміни порівняно з минулим роком, тож є суттєві відмінності у процедурі вступу на окремі напрямки. Спеціальності можна розділити на три категорії:

1. Для вступу на спеціальності вчитель початкових класів, географія та математика достатньо подати мотиваційний лист.

2. Для вступу за напрямками – англійська мова та література, угорська мова та література, українська мова та література, історія та археологія, біологія і біохімія та управління навчальним закладом, окрім складання внутрішнього іспиту за спеціальністю в інституті, заявники складатимуть також єдиний вступний іспит. Цей централізований іспит проводиться подібно до Національного мультипредметного тесту і має дві основні змістові одиниці: компонент оцінки загальних академічних знань та компонент іноземної мови (англійської, німецької, іспанської або французької).

3. При вступі на спеціальності облік та аудит, крім єдиного вступного іспиту, заявники проходитимуть і єдине фахове вступне випробування.

Щодо внутрішніх предметних іспитів, слід зазначити: протягом червня на сайті інституту будуть доступні програми внутрішніх предметних іспитів, вступники зможуть ознайомитися з темами іспитів та зразками тестів.

– На які терміни слід зважати вступникам?

– При вступі на бакалаврат першим кроком була подача заявки для складання Національного мультипредметного тесту, така можливість була до 3 травня. Водночас Український центр оцінювання якості освіти, ймовірно, оголосить і додаткову сесію.

Другий важливий етап процесу – створення електронного кабінету вступника. Заявки на вступ необхідно подавати через ці кабінети, створення яких починається з 1 липня. Заяви на вступ можна буде подати з 19 до 31 липня. Якщо комусь необхідна допомога у створенні такого кабінету, приймальна комісія нашого інституту може надати допомогу в цьому.

Першим етапом процедури вступу на магістратуру є реєстрація для складання єдиного вступного іспиту. Зробити це вступники можуть у період із 8 до 31 травня, звернувшись до приймальної комісії ВНЗ. У Закарпатському угорському інституті цим займається навчальний відділ вступної комісії. Тож вступник приходить до навчального відділу, бере із собою відповідні документи та може там зареєструватися на іспит. Особам, які зареєструються для складання цього іспиту в інституті, виш забезпечить проїзд на іспит.

Подача заявок для вступу на магістратуру також відбувається через електронний кабінет вступника, який можна створити теж із 1 липня. Водночас прийом заявок триватиме із 31 липня до 21 серпня. У випадку магістратури функції електронних кабінетів розширені, оскільки саме через них необхідно реєструватися на внутрішні предметні іспити, які вступники складатимуть у виші на вищезазначені спеціальності. Термін проведення внутрішніх предметних іспитів встановлено з 31 липня до 14 серпня. Протягом червня на сайті коледжу буде доступний розклад вступних іспитів, який обов’язково рекомендується детально вивчити, щоб ніхто не пропустив вступний іспит на обрану спеціальність.

– Що порадите тим, хто цього року планує вступати в інститут?

– Нічого не слід відкладати на останню хвилину. Треба вчасно прийти до приймальної комісії, вчасно створити електронний кабінет вступника, а потім подати заяву. Уважно ознайомтеся з інформацією на сайті інституту, щоби дізнатися, що саме потрібно для вступу, зверніть увагу на основні аспекти, необхідні для написання мотиваційних листів, а після подачі відповідних документів терпляче чекайте.

Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах