Хто отримуватиме стипендії наступного року?
Напередодні нового навчального року громадськість неабияк збурила скандальна ініціатива Міністерства фінансів. Ідеться про те, що вже з 2017 року Мінфін хоче урізати витрати на стипендії, розділивши їх на соціальні та академічні.
Як повідомляє Мiнiстерство освiти i науки, посилаючись на лист головного фінансового відомства, «на наступний бюджетний рiк видатки на стипендiю передбаченi тiльки для учнiв та студентiв iз числа дiтей-сирiт, дiтей-iнвалiдiв I–III груп, дiтей, позбавлених батькiвського пiклування, та дiтей iз сiмей, якi одержують допомогу вiдповiдно до Закону України «Про державну соцiальну допомогу малозабезпеченим сiм’ям», а також аспiрантам та докторантам».
На практиці це означає, що більшість студентів не одержуватиме грошей узагалі. Відомо, що нині у вишах III–IV ступенів стипендія становить 825 гривень. Щоб її отримувати, потрібно бути бюджетником денної форми навчання й мати середній бал, не нижчий за четвірку.
За неофіційною статистикою, нині в Україні академічну стипендію отримують близько 640 тисяч із 810 тисяч студентів-бюджетників, тобто 80%. Іще 39 тисячам виплачують соціальну стипендію, де основним критерієм є не успіхи у навчанні, а матеріальні потреби. Для учнів ПТУ такі виплати становлять 961 грн, для вузів – 1989 грн.
Стипендія як подарунок та винагорода
Аргументуючи своє рішення, заступник міністра фінансів Сергій Марченко заявив, що він не підтримує ситуацію, коли 75% студентів отримують стипендію просто тому, що вчаться.
«Це неправильно, просто смішно – ми утримуємо всіх студентів за рахунок кращих. Тому будемо підтримувати кращих, а стипендіальний фонд не мінятиметься», – заявив Марченко.
За його словами, Міністерство фінансів і Міністерство освіти й науки обговорюють варіанти реформування системи виплати стипендій, щоб забезпечити ефективне витрачання наявних бюджетних коштів.
Марченко вважає, що повинна бути соціальна стипендія для студентів, яким необхідна матеріальна підтримка, а також академічна – для тих, хто показує високі результати в навчанні.
З 2017 року – новий порядок виплати стипендій
Утім Міністерство освіти від таких новацій не в захваті. Як заявила перед початком засідання Кабміну міністр освіти і науки Лілія Гриневич, відомство не поділяє позицій про скасування стипендій.
«Міністерство освіти і науки вважає, що стипендії повинні бути обов’язково», – сказала пані Гриневич. А відтак зазначила, що умови для отримання академічної стипендії мають стати суворішими. На думку міністра, студенти, у яких є трійка, навіть якщо вона перекривається п’ятірками з інших предметів, не повинні отримувати стипендію.
Тож у Міносвіти вже анонсують, що з 1 січня 2017 року в Україні запрацює нова, більш раціональна система виплати стипендій.
«Очевидно, буде змінено систему виплати стипендій. Академічні стипендії орієнтовно отримуватимуть студенти за високі успіхи в навчанні. Можливо, гарантована буде стипендія для інженерних, природничих, освітніх спеціальностей, там проблеми з набором. І стипендія для тих, хто успішно навчається, але сім’я має невисокі доходи», – зазначив перший заступник міністра освіти і науки Володимир Ковтунець.
Обуренню студентів та їхніх батьків немає меж
Натомість студенти по всій країні категорично виступають проти перегляду системи нарахування стипендій. Ужгородський національний університет не виняток. Нині тут навчається понад 13 тисяч студентів. Результати цьогорічної вступної кампанії показали, що загальна кількість бакалаврів, спеціалістів і магістрів, які прийняті на державний бюджет, збільшилася на 31 особу (загалом їх на сьогодні 1668, – ред.). Усього зараховано в УжНУ та коледж 4100 студентів.
У першому семестрі І курсу стипендію призначають усім бюджетникам, але згодом її отримання потрібно підтверджувати на кожній сесії. Тож хтось її втрачає, а хтось отримує й надалі, бо навіть працюючи паралельно на роботі, успішно навчається. Адже стипендія для студента – це вагома підтримка та стимул. Тому тема її отримання для молоді надзвичайно трепетна. Цьогоріч у березні студенти УжНУ навіть провели акцію «1000 листів уряду». Тоді з кожного факультету університету були зібрані листи від студентів, які навчаються на бюджетній основі. У них молодь скаржилася на невиконання урядом своїх обіцянок щодо збільшення суми мінімальної академічної стипендії, яка мала би відповідати прожитковому мінімуму. Тож навіть страшно собі уявити, що буде після того, як стипендію взагалі скасують.
«Однозначно можна сказати, що до 1 січня стипендії виплачуватимуть за старими правилами. А от питання, чи потрібно переглядати систему їхнього нарахування, залишається відкритим. Бо ж, з одного боку, добре, що соціально-незахищені верстви серед студентів будуть краще фінансуватися, а з іншого – те, що всі інші її не отримають, не дуже добре. Щоправда, потрібно враховувати також, що це пропозиція не Міністерства освіти, а Мінфіну. Тож думаю, швидше за все, підхід до нарахування стипендій трошки змінять. Пригадую, як я був студентом, то коли в людини була трійка, стипендія не нараховувалася. Навіть якщо всі інші п’ятірки. І логіка в цьому також є. Бо зараз якщо ти маєш дві трійки та дві п’ятірки, усе одно отримуєш стипендію», – розповів проректор з науково-педагогічної роботи УжНУ Ігор Король.
Думки батьків і студентів з цього приводу майже однозначні: відміняти стипендію не можна. Ось як коментують цю проблему батьки.
«Син цього року навчатиметься в УжНУ, то ми вже тепер рахуємо витрати, які неабияк позначаться на бюджеті нашої сім’ї, – ділиться Степан Лущак з Тячева. – Адже квартиру для проживання доведеться винаймати, а це близько 1000 грн, харчування – ще приблизно 1500 грн, та й витрати на поїздки додому, без яких ні один першокурсник не обходиться. Отже, підрахуйте, в яку кругленьку суму все це обійдеться. Тож стипендія була би вагомою підтримкою. Та й це також хороший стимул для навчання, бо для першокурсника це все одно, що перша заробітна плата: трудишся – значить одержуєш винагороду. Я думаю, що в цьому питанні всі батьки, чиї діти є студентами, одностайні».
Самі ж студенти коментують це питання дуже різко й негативно. Більшість з них говорять: «Знайшли спосіб, на чому економити! Краще б покінчили з корупцією в цій країні. Тоді б знайшлися гроші не тільки на стипендії, але й на нові гуртожитки, бібліотеки тощо».
Ось така думка більшості. Бо ж молоді люди переконані: забирати стипендію в студента – все одно, що обкладати податком пенсії. Тим паче, розмір її навіть не дотягує до прожиткового мінімуму. Тож якщо і запроваджувати в українських вишах стипендію на європейський зразок, то таким чином, щоб не відбити в студентів бажання вчитися, а навпаки – заохотити, демонструючи, що за наполегливе навчання і труд повинна бути достойна винагорода.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися