У Будинку творчості Адальберта Ерделі відбувся День відкритих дверей
7 березня у Будинку творчості Адальберта Ерделі, розташованому біля підніжжя Мукачівського замку, будівлю якого реконструювали за підтримки уряду Угорщини та відкрили минулої осені, провели День відкритих дверей.
Учасників заходу привітав очільник ТОВ «Захід Фінанс Груп», яке сприяло ремонту приміщення, директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпоі. За його словами, хоча в країні триває війна, людям потрібні культура, мистецтво і, враховуючи це, минулого року восени відчинив свої двері Будинок творчості й музей Адальберта Ерделі. Щодо планів, Йосип Торпоі також зазначив, що найближчим часом буде організовано виставку в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, а також мистецькі пленери.
Про визначальні моменти життя Адальберта Ерделі, його видатну творчість розповів відомий художник, кандидат мистецтвознавства Аттіла Коприва, ознайомивши з Будинком творчості та музеєм.
Адальберт Ерделі – один з основоположників закарпатської школи живопису, перший директор Ужгородського училища декоративно-прикладного мистецтва, один із організаторів і перший голова Закарпатської обласної організації Національної спілки радянських художників України, був учителем багатьох видатних закарпатських художників. Його творчість досі є визначальною для молодих поколінь митців. Роботи Ерделі випромінюють безмежну любов до рідного краю, відображають його різноманітність та мультикультурність, де разом мирно співіснують – угорці, українці, словаки, румуни та представники різних інших національностей.
«Завдання Будинку творчості та музею Адальберта Ерделі – об’єднувати митців та представників сфери культури, які прагнуть плекати та передавати закарпатське мистецтво. Сам будинок є місцем, яке гідно зберігає пам’ять про Адальберта Ерделі, художника, який об’їздив усю Європу, але повернувся на батьківщину і творив тут. Тому він важливий для нас, закарпатців, як угорців, так і українців», – наголосив Аттіла Коприва, за ідеями та планами якого був створений музей.
В об’єкті, крім оригінальних меблів родини Ерделі, – експоновані, знайдені у ньому графічні малюнки, ескізи, листи, фотографії, а також репродукції картин відомого живописця. Студія в задній частині двору функціонує як Будинок творчості. У мансарді будівлі розташовані кімнати для учасників різноманітних творчих пленерів. Тут близько року мешкає з родиною художник Олександр Жильцов, котрий через війну був змушений покинути рідний дім.
Після презентації Аттіли Коприви, присутніх привітала консулка Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Едіна Альбертне Шімон. Вона зокрема наголосила, що Генконсульство постійно надає можливість закарпатським художникам представляти себе, виставляти свої роботи у стінах установи. А після початку війни відомство приділяло значну увагу підтримці як закарпатських митців, так і тих, хто виїжджав із зони бойових дій. Дипломатка нагадала, що у травні 2022 року в Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді організували неординарну та унікальну виставку, в рамках якої були представлені роботи відомих художників із України, які знайшли прихисток на Закарпатті. Серед експонованих картин були і роботи Олександра Жильцова, котрий на знак вдячності за отриману в краї підтримку та допомогу торік подарував прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану дві свої картини. Роботи передали працівники Генконсульства. Віктор Орбан подякував за цей жест у листі. Відтак Едіна Альбертне Шімон передала Олександру Жильцову лист прем’єр-міністра Угорщини та його український переклад.
«Кажуть, що, коли гримлять гармати – музи мовчать. Мені було приємно побачити, що ваші малюнки, зроблені кульковою ручкою, є не лише рішучим спростуванням цього, а й гарним прикладом того, як мистецтво здатне нести красу та надію навіть у нинішній кризовий час. Дозвольте подякувати вам за вашу увагу і побажати якнайшвидшого повернення додому та можливості якнайшвидше організувати наступну вашу виставку в мирних і спокійних умовах», – зачитала дипломат слова прем’єр-міністра Угорщини, викладені в листі.
Захід завершився екскурсією по об’єкту та показом документального фільму про життя та творчість Адальберта Ерделі.
lexi/Kárpátalja hetilap
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися