142075
10:20 25.012023

У Берегові до Дня угорської культури відкрилася виставка робіт Маріанни Профус

Життя 4238

У Берегові у День угорської культури відкрилася виставка робіт народної майстрині Маріанни Профус. Експозицію у стінах Будинку для паломників імені о. Ференца Пастора організувала Спілка християнської інтелігенції Берегова.

Присутніх на відкритті першою привітала голова Спілки християнської інтелігенції Берегова Елеонора Якаб. «Березькі ткані вироби – чудовий зразок нашої культури, і цією виставкою Спілка християнської інтелігенції Берегова хоче віддати належне угорській культурі», – наголосила очільниця організації. Вона також висловила вдячність Маріанні Профус за те, що «вона зробила цю чудову колекцію, яка, крім вишиваних штор та доріжок, включає і скатертини для вівтаря».

Єпископський вікарій, настоятель Берегівської римо-католицької парафії Янош Молнар під час виступу зазначив, що Березькі ткані вироби дуже близькі його серцю, адже «це наш скарб, це те, що робить нас угорцями», бо кожен регіон вносить щось у загальну культуру народу, зміцнюючи тим самим свою ідентичність.

Скарби культур народів мають бути зараховані до християнських цінностей, щоб різні народи відчували християнство як своє, у зв’язку з чим священник нагадав, що Другий Ватиканський Собор дозволив, щоб у церковних обрядах були присутні властиві регіону народні мотиви, тож березькі ткані вироби також є частиною християнської культури.

Життєвий шлях та роботи майстрині, нагородженої Золотим хрестом «За заслуги» Угорщини, представив пастор реформатської церкви Дюла Черніга.

Маріанна Профус, зокрема, однією з перших долучилася до ініціативи Каталіни Полоні, відповідно до якої ткацтво у Великих Берегах почали вивчати в школах як окремий предмет. З 1979 року Маріанна Профус вела ці заняття з ткацтва, розробила навчальний план уроків. У 1984 році удостоєна званням заслужений майстер народної творчості України, після чого склала іспит з народного ткацтва і після здобуття професійної кваліфікації стала викладачем-методистом. У 1992 році разом із колегами по школі створила Музей ткацтва, якому у 2012 році було присвоєно звання «Народний». Протягом 1999 – 2017 років очолювала творчу спілку «Береґ». З 2000 року, протягом понад десяти років, була викладачем Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ. Членкиня Товариства угорської інтелігенції Закарпаття та Асоціації угорських художників образотворчого та прикладного мистецтва Закарпаття. У 2019 році виготовила ткані вироби для колекції дизайнерки Тюнде Грівнак. Провела кілька курсів ткацтва на Закарпатті та в Угорщині. З 1979 року брала участь у багатьох обласних, районних, всеукраїнських виставках, її роботи були представлені в багатьох країнах Європи.

«ЇЇ життя переплелося з ткацтвом. Прекрасний цей словесний образ: сплестися, переплестися – нитка, лінія, час, життя», – зазначив пастор.

«Березькі ткані вироби – це частина нашої культури, закарпатської та угорської культури, – підкреслив він. – На текстилі немає й сліду того, скільки страждали наші матері та прабабусі, створюючи мотиви, скільки втрат зазнали… Навпаки, вони випромінюють надію і сталість. Милуючись представленими текстильними виробами, які свідчать про дуже високий рівень професіоналізму, побачмо в мотивах минуле і пишаймось ним!».

Під час виступів професіоналізм народної майстрині відзначили очільник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар, а також президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца ракоці ІІ Ілдико Орос.

Відтак до присутніх звернулася і сама Маріанна Профус. «У першу чергу, хочу подякувати своїй мамі, яка завжди мене підтримувала, без неї я б не змогла пройти цей шлях», – наголосила вона. За словами майстрині, вона, насправді, потрапила у Великі Береги випадково, але потім «застрягла» там. Вона також відзначила Каталіну Полоні, яка направила її на цей шлях, і завдяки якій Березькі ткані вироби, які вже стали гунґарікумом, сьогодні відіграють величезну роль у її житті. «Найголовніше – зберегти те, що ми маємо, своє, бо це в нас ніхто не може забрати», – наголосила майстриня.

Відкриття виставки завершилося яскравою культурною програмою.

Експозицію робіт Маріанни Профус організували за підтримки Фонду ім. Габора Бетлена, Фонду «За євангелізацію угорців Карпатського басейну». Виставка у Будинку для паломників імені о. Ференца Пастора в Берегові триватиме до 8 березня.

CsA/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах