141288
09:00 4.012023

Запровадження семи нових спеціальностей – підсумки року з ректором Закарпатського угорського інституту Іштваном Черничком

Життя 3921

У Закарпатському угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ, незважаючи на всі труднощі, триває забезпечення якісною освітою. В закладі, навчаючись на стаціонарі чи заочно, можна здобути диплом молодшого спеціаліста, бакалавра та магістра, крім того, проводяться і неакредитовані тренінги та курси. Про труднощі року, що позаду, а також про визначальну роль закладу в житті краю ми розпитали в Іштвана Черничка, ректора Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ.

– Розкажіть, яким був 2022 рік для інституту?

– Рік інституту, як і всієї країни, був визначений тим, що 24 лютого почалася війна і світ перевернувся з ніг на голову. Раптом усе переоцінилося. Водночас дуже швидко стало зрозуміло, скільки у нас друзів, оскільки Уряд Угорщини, Угорська конференція ректорів, Угорська академія наук, університети Угорщини, Румунії та Словаччини допомагали нам чим могли. Завдяки цьому ми теж змогли допомагати іншим, адже безліч викладачів вишів, науковців та їхні родини втекли від війни на Закарпаття, і багато хто з них на перші пів року війни знайшов прихисток у гуртожитках інституту. Водночас ми продовжували працювати, навчання тривало і по завершенні навчального року заслужені дипломи отримало 185 студентів.

– Нині, озираючись назад через півроку, чи виявився успішним запроваджений спрощений порядок вступу?

– У зв’язку з війною цього року зовнішнє незалежне оцінювання не проводилося. Натомість був національний мультипредметний тест і вступати до вишів можна було і на основі мотиваційного листа. Ми вирішили надати можливість тим, хто хоче вчитися, відтак – за винятком тих спеціальностей, де правила цього не дозволяють – приймали абітурієнтів на основі мотиваційних листів. Це, напевно, сприяло тому, що цього року в нас було багато абітурієнтів, і багато з них вступило на перший курс. Але я вважаю, що цього року прийшло більше людей, ніж у минулі, не лише через полегшений вступ, але й через сім нових спеціальностей, запровадження яких ми анонсували раніше.

– Цього року навчання в інституті поповнилося новими спеціальностями, зокрема магістратурою з географії. Чи успішні нові програми?

– Перш ніж анонсувати нові спеціальності, ми намагалися оцінити, чи буде попит на них. Тому ми не були здивовані, що на кожен напрямок було достатньо бажаючих, і ми змогли запровадити всі з них. Крім того, хочу підкреслити, що нам удалося запустити спільне навчання з університетами Мішкольца, Ніредьгази та Дебрецена. Їх особливість полягає в тому, що студенти є одночасно студентами нашого інституту та вишу-партнера в Угорщині, і по завершенні навчання зможуть отримати два дипломи: український та угорський, звісно, якщо успішно виконають усі академічні вимоги.

– З якими показниками закінчився рік щодо кількості викладачів та студентів?

– Наразі на денній та заочній формах навчання на бакалавраті та магістратурі навчається майже 1300 студентів. Але, якщо врахувати і студентів Центру професійного навчання ім. Еде Егана, а також вихованців навчально-виховного комплексу ім. Каталін Франгепан, це значно більша кількість. Вищу освіту забезпечують 130 викладачів, але, враховуючи й інші рівні навчання, – нас значно більше. Це також засвідчує, наскільки важливу роль інститут та його підрозділи відіграють не тільки у житті закарпатської угорської громади, але й в області. Податкові платежі установ, пов’язаних з інститутом, значно доповнюють центральний державний бюджет, а також бюджет Берегова і територіальної громади.

– Незважаючи на нинішні воєнні умови, заклад працює на високому рівні. Як вам вдається долати труднощі, які виникають у повсякденному житті?

– Найкращий спосіб подолати проблеми і труднощі, що виникають, – це робота. Ми не винайшли жодного чудодійного засобу, а виконували свою роботу, як могли. Те, що інститут функціонує та розвивається, – це результат величезної роботи, яку щодня виконують працівники закладу. Користуючись нагодою, хочу подякувати всім – від керівництва, адміністративного персоналу до водіїв, вантажників, прибиральниць – за те, що вони внесли свій внесок у спільний успіх.

– За останні тижні та місяці заклад неодноразово пережив очікувані та несподівані перевірки. Якими були результати цих перевірок?

– У 2022 році інститут отримав міжнародну інституційну акредитацію, а в результаті української акредитації кілька наших навчальних програм отримали позитивну оцінку компетентного відомства. Ми чекали цих перевірок, готувалися до них. Але в першій половині листопада ми несподівано отримали повну перевірку з Києва, чого не очікували, оскільки вважали, що країна зайнята воєнною обороною, а не переймається перевіркою установи за сотні кілометрів від центру. Але, якщо прийшла перевірка, ми прийняли її. Ретельна інспекція, яка тривала чотири дні, показала, що інститут працює відповідно до вимог із незначними недоліками. Тож перевірка підтвердила, що рухаємось у правильному напрямку і що вкладена праця окупиться.

– Чого очікуєте в 2023 році, які плани?

– Ми чекаємо, як, думаю, і багато мільйонів із нас, щоб якнайшвидше закінчилася війна. Ми хочемо нарешті зайнятися тим, що є нашим головним завданням: викладати, досліджувати, і, звісно, крім насичених буднів, відзначати свята. Бажаю всім читачам та працівникам тижневика «Карпатолйо» провести 2023 рік у мирі, безпеці та здоров’ї. А решта – побачимо.

Крістіан Копінцу/Kopinczu Krisztián/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах