140002
17:40 7.122022

У Берегові відбувся «Концерт за Україну»

Життя 3700

5 грудня Посольство Угорщини в Києві у співпраці із Закарпатським угорським інститутом ім. Ференца Ракоці ІІ та громадською організацією Pro Cultura Subcarpathica влаштувало в Берегові музичну програму під назвою «Концерт для України». На вечорі класичної музики, який відбувся в стінах вишу, виступили тубаїст Залан Ласло Ковач з Будапешта та піаніст Віталій Дворовий зі Львова. Концерт покажуть також у Львові та Києві.

Під час виступу в Берегові лауреат багатьох міжнародних конкурсів Залан Ласло Ковач, зокрема, представив тубу як сольний інструмент, а Віталій Дворовий, учень Йожефа Ерміня, зачарував публіку своєю грою на фортепіано. У програмі концерту прозвучали угорські та українські твори, а на завершення пролунали лагідні мелодії, якими двоє виконавців створили справжню атмосферу Адвенту та Різдва.

«Виступом цього дуету ми прагнемо показати, що Угорщина виступає за територіальну цілісність і суверенітет України. Мета концерту – привернути увагу до потреб нужденних, до сфери культури, яка бореться з багатьма проблемами, до важливості підтримки цієї галузі. Захід є частиною традиційного християнського святкового циклу, періоду Адвенту, який несе надію на краще майбутнє», – розповів кореспонденту нашого видання ініціатор та головний організатор концертної програми, котра прозвучить на трьох локаціях, аташе з питань культури Посольства Угорщини в Києві Мігай Ґрубер. Угорський дипломат повідомив, що після Берегова музиканти виступлять 6 грудня у Львівській філармонії, а потім 8 грудня в Києві.

На початку заходу гостей привітала президентка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, голова громадської організації Pro Cultura Subcarpathica Ілдико Орос. За її словами, з огляду на війну вони думали, що традиційна серія адвент-концертів цього року буде скасована. Але завдяки Посольству Угорщини в Києві захід таки вдалося влаштувати. Мета концерту полягає в тому, щоб, запаливши другу свічку адвентського вінка й поринувши в музику, кожен міг трохи забути про війну, важку буденність, відключення електроенергії.

Концерт відкрив очільник Консульства Угорщини в Берегові Іштван Дєбнар. Він, зокрема, процитував слова Бетховена: «У світі є дві речі, які роблять людину людиною. Релігія і мистецтво. І одне, і друге походить із несвідомого, тримає людей під контролем, створює спільноту, об’єднує, робить життя динамічним і гарним».

Під час концерту прозвучали твори Паганіні, Бетховена, Вайнера, написані для фортепіано, скрипки, віолончелі й кларнета, але геніально адаптовані для туби, а також сучасний твір для туби та фортепіано. Віталій Дворовий, зокрема, виконав на фортепіано твори Ференца Ліста й Миколи Лисенка, а Ласло Залан Ковач заграв і на стародавньому інструменті австралійських аборигенів – діджеріду. Наприкінці концерту музиканти виконали на фортепіано й тубі українську пісню «Ой у лузі червона калина», що стала одним із хітів війни. А відтак композицію «Тиха ніч», яку глядачі на їхнє прохання заспівали разом з ними, створивши справжню різдвяну атмосферу. Публіка віддячила за незвичайний музичний виступ бурхливими оплесками, а своїми пожертвами долучилася до забезпечення тих, хто рятується від війни.

Можемо з упевненістю сказати, що угорський учасник українсько-угорського дуету Залан Ласло Ковач – справжній майстер свого інструмента. Музикант також регулярно виступає як соліст разом із камерним оркестром, викладає гру на тубі в школі та університеті, проводить майстер-класи, щороку організовує табір з гри на тубі. Водночас влаштовує численні культурні заходи. Зокрема у 2015 році в Угорщині за його ініціативи стартував фестиваль «Бах для кожного», який з тих пір успішно проводиться під його керівництвом. Залан Ласло Ковач отримав докторський ступінь у Музичній академії ім. Ференца Ліста в Будапешті, а потім розпочав навчання в докторській школі соціології в університеті ELTE.

Молодий піаніст Віталій Дворовий – теж лауреат багатьох міжнародних конкурсів, навчається в класі Йожефа Ерміня у Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка, є студентом Львівського органного залу, де з серпня 2022 року виступає як соліст.

Після концерту в інтерв’ю нашому кореспонденту Залан Ласло Ковач розповів, що з Віталієм Дворовим вони вперше зустрілися особисто лише попереднього дня. За допомогою інтернету музиканти ще раніше підібрали твори, обмінялися нотами, обговорили темпи та риторику концерту. Проте під час виступу між ними панувала повна гармонія. Залан Ласло Ковач також повідомив, що у Львові концерт відбудеться в стінах Національної музичної академії, а локація в Києві ще не визначена, оскільки там детонацією вибило вікна філармонії. Та незважаючи на це, він вважає важливим відвідати постраждалу від війни столицю, зокрема, щоб надіслати меседж підтримки тамтешнім любителям музики.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах