Високе визнання знаного скульптора з Мукачева: у Будапешті вручили нагороду закарпатцю
10 березня в Будапешті Петеру Матлу вручили престижну премію імені нашого всесвітньовідомого земляка теж з міста над Латорицею Мігая Мункачі.
Номінацію присуджують за вагомий особистий вклад у розвиток та популяризацію образотворчого мистецтва.
Високу відзнаку мукачівцю вручили міністр людських ресурсів Угорщини Міклош Каслер та держсекретар цього ж відомства Чаба Латорці, пише ГК
Крім нашого земляка, приз отримали Єва Ерделі Квасноі, Андраш Ернст, Ендре Каронці, Беата Сейкі, Чаба Сегеді та Габор Вереш.
Петер Матл народився 2 липня 1960 року в Мукачеві. З відзнакою закінчив факультет художньої кераміки Ужгородського училища прикладного мистецтва (тепер Закарпатський художній інститут. Ред.). Лауреат обласної премії імені Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі (2007), Міжнародної відзнаки “За Угорську Культуру” (2009), кавалер Ордена Хреста другого ступеню та Ордена прем’єр-міністра Угорщини. До слова, Віктор Орбан уже кілька разів особисто відкривав виставки робіт митця.
Член Національної Спілки художників України.
Сьогодні його твори можна побачити не лише на Закарпатті та в Угорщині, але і в багатьох містах країн Європи, зокрема Австрії, Німеччині, Франції, Данії, Швеції, Швецарії, інших. Представлені праці Матла і у США, Японії, Бразилії тощо.
Широко відомі такі його доробки як “Птахолов”, “Трубач”, “Птах корінь квадратний”, “Фонтан любові”, “Янгел охоронець” тощо. Високе визнання отримав його “Скульптурний шлях”, вимощений композиціями митця від населених пунктів Закарпаття до Угорщини та Словаччини.
“ У перспективі він проляже й до інших міст Європи”,- запевнив автора цих рядків Петер Матл.
Назавжди увійдуть в історію його комплекс на Верецькому перевалі “Прихід угорців у Карпатський басейн”, споруджені в Мукачівському замку пам’ятники Ілоні Зріні та Ференцу Ракоці, релігійні алтарі, фонтани, паркові скульптури, численні меморіальні дощки відомим особистостям. Сам Петер Матл проживає теж в історичному будинку, де колись мешкав знаний краєзнавець, історик і археолог Тіводар Легоцький. Щоб увіковічнити його пам’ять, скульптор виготовив спеціальну меморіальну дошку, яку встановив на фасаді свого житла в Мукачеві.
В активі митця багато робіт на тематику сталінських репресій. Його сім’я теж зазнала численних утисків з боку енкаведистів, які майже щоночі проводили обшуки в родині. Одна з останніх таких робіт встановлена на подвір’ї Закаратського угорського інституту й називається “Пута”. Тут часто проводять різні заходи, під час яких вшановують світлу пам’ять жертв сталінського режиму.
Митець працює в різних жанрах, з різними метеріалами – каменем, деревом, бронзою, мармуром, залізом і таке інше. Надихає його на творчість в першу чергу сім’я.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися