В Ужгороді відкрили пам’ятну дошку поетесі та дитячій письменниці Борбалі Салаї
З ініціативи Ужгородського осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) 22 лютого в обласному центрі відбулося відкриття пам’ятної дошки на честь поетеси, дитячої письменниці, літературної перекладачки, редакторки Борбали Салаї. Меморіальну дошку, яка була встановлена на стіні родинного будинку письменниці по вулиці Говорова, виготовив Тарас Руснак за ескізом Агнеш Кулін, очільниці Товариства угорських митців Закарпаття ім. Імре Ревеса.
На церемонії відкриття Юдіт Кулін, голова Ужгородського місцевого осередку ТУКЗ-КМКС, директорка ЗОШ І–ІІІ ст. № 10 ім. Габора Дойко, розповіла про діяльність Борбали Салаї.
– Це відома поетеса Закарпаття, котра писала переважно для дітей. У нашій області, мабуть, немає людини, яка читає угорською й не знає одного-двох її творів. Ритмічні, мелодійні вірші Борбали Салаї запам’ятовуються так само легко, як і народні пісні, – наголосила Юдіт Кулін. Вона також розповіла, що знала поетесу особисто, адже та була співробітницею видавництва «Радянська школа» та подругою її свекрухи.
Вірші Борбали Салаї публікувалися з 1954 року, її твори перекладено кількома мовами. Вона й сама перекладала твори українських і російських письменників угорською мовою. Публікації, пов’язані з її ім’ям, виходили у видавництвах Intermix та Kárpáti Kiadó. Її вірші з’являються в дитячому журналі «Ірка» й донині.
Локації та персонажі казок і віршів Борбали Салаї оживляли такі художники і графіки, як Едіт Медвецкіне Лутак, Марія Янкович та Агнеш Кулін.
Поетеса була також редакторкою підручників: чимало хрестоматій і збірників текстів з’явилося на світ за її участю.
– За словами знайомих, вона любила тишу, яка була потрібна їй для творчої роботи. Можливо, саме тому вона обрала хобі, де тиша і спокій є основною умовою, – рибальство. Чекаючи на клювання, у думках вона створювала нові вірші. Іншим улюбленим заняттям поетеси було розгадування кросвордів. Можливо, саме воно надихало її на написання віршованих загадок, – зауважила Юдіт Кулін. За її словами, Борбала Салаї мала широке коло читачів, на її віршах виросло кілька поколінь. Пані Юдіт також любила вірші та казки дитячої письменниці, читала їх своїм двом дочкам.
– Одна з читачок стала ілюстраторкою книжок, і я дякую Агнеш за створення цього ескізу для меморіальної дошки, за «читацьку фею», засновану на ілюстрації до книжки «Ходила в зеленому лісі» (Zöld erdőben jártam), яка отримала Премію ім. Федора Потушняка у 2006 році.
«Пані Борбала зверталася до дитини, котра живе в кожному з нас. Намагалася передати наші почуття словами, порадувати в погані миті, розсмішити римою, за допомогою слів підняти до зірок. Кожен вірш нагадує нам про цей яскравий і творчий життєвий шлях, а відтепер і ця меморіальна дошка», – сказала Юдіт Кулін.
Консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Ференц Пап у своїй промові наголосив, що Борбала Салаї має вічні заслуги за плекання рідної мови.
– Особистість поетеси є сполучною ланкою між угорськомовною культурою та культурою ширшого середовища. Красою віршів, чистим дитячим світом її оповідань міг насолоджуватися кожен, незалежно від національності, – сказав дипломат. За його словами, читаючи твори поетеси перед церемонією, він з подивом виявив, що вони знайомі йому з дитинства, що авторкою тих рядків, які він часто цитував, є Борбала Салаї.
Як зазначив консул, творчість дитячої письменниці показує всім нам приклад, як зберігати і зміцнювати національну ідентичність, навчати дітей любити рідний край, незважаючи на виклики.
– Коли ми вклоняємося творчості Борбали Салаї, то віддаємо шану й учням, учителям, нащадкам, послідовникам, закарпатським освітянам та діячам культури, які працюють у нелегких умовах, – зазначив Ференц Папп, запевнивши, що уряд Угорщини й надалі надаватиме підтримку їхній роботі.
Голова Товариства угорської інтелігенції Закарпаття Дьордь Дупка, говорячи про творчість Борбали Салаї, розповів, що мав зв’язок із письменницею в кількох напрямах. Зокрема як керівник видавництва Intermix. За його словами, вона завжди з нетерпінням чекала на нього біля воріт, щоб узяти в руки свою нову книжку. Було опубліковано понад 15 книжок Борбали Салаї, у тому числі чотири у видавництві Intermix. Сьогодні твори поетеси, зокрема покладені на музику, часто виконують вихованці дитячих садочків та молодші школярі, на її честь проводяться конкурси декламування.
Атмосферу церемонії відкриття підкреслила декламація учня 5-го класу Нандора Неце та виконання пісні на вірш поетеси учнями молодшої школи. У заході взяла участь і невістка Борбали Салаї, Світлана Барань, а також близькі родичі поетеси, онучка та правнучка. Після фотографування, рідні дитячої письменниці запросили учасників церемонії в дім на невелике пригощання.
Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися