124102
14:12 14.022022

Очільниця Товариства угорських митців Закарпаття – про результати роботи за минулий рік та плани на майбутнє

Життя 2807

Про минулорічну роботу Товариства угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса, створеного 31 рік тому, труднощі, спричинені епідемією коронавірусу, та плани на 2022-й ми розпитали в голови організації Агнеш Кулін.

– Товариство угорських митців Закарпаття і минулий рік завершило традиційною підсумковою виставкою «Зимовий вернісаж», врученням премій та стипендії.

– Творча робота не припинялася. Оглянувши зимову виставку Товариства, кожен міг переконатися, що в нас був доволі продуктивний рік. Але помітно й те, що загальний настрій закритого періоду відображається у творах. Я дуже рада, що ми нарешті змогли провести офіційне відкриття виставки, поєднане із врученням Премій ім. Імре Ревеса та стипендії, не за зачиненими дверима. Не можу дочекатися, коли над нами розсіються темні хмари, які зобразив Ендре Гіді-молодший на одній зі своїх картин, та коли і в моїх думках з’являться трохи позитивніші й веселіші теми. Відомо, що митець – це лакмусовий папірець, який усе пропускає через себе, тож оточення відображається в його творчості. Підсумкова виставка – яскраве свідчення цього.

– Що вдалося реалізувати?

– Минулого року нам виповнився 31 рік, і нарешті ми змогли втілити наш план – дати старт ювілейній програмі, задуманій раніше. Планується пересувна виставка по в Україні, яка буде проведена за сприяння Посольства Угорщини в Києві та Генерального консульства Угорщини в Ужгороді. Ця серія виставок матиме шість зупинок, перша буде в Тернополі. За допомогу в реалізації задуманого дякуємо раднику Посольства Угорщини в Україні Томашу Віціану та Генеральному консулу Угорщини в Ужгороді Йожефу Бачкаї.

У 2021 році нам вдалося взяти участь у низці міжнародних заходів. Кілька членів нашого Товариства долучилися до мистецького бієнале, який уперше був організований в угорському Комаромі. Наші художники також узяли участь у виставці християнського угорського мистецтва Карпатського басейну «Спадщина святого Іштвана», що відбулась у вересні в Будапешті в рамках Міжнародного євхаристійного конгресу. Ми також долучилися до творчого мистецького проєкту «Цирк. Мистецтво. Творчість», який спільно проводили неприбуткова організація «Угорське образотворче мистецтво» та угорський Національний центр циркового мистецтва.

Минулого року ми уклали партнерську угоду з Благодійним фондом «ГЕНІУС», котрий відзначив 10-річний ювілей. Згідно з нею, узяли на себе зобов’язання організовувати мистецькі заходи для дітей молодшого, середнього та старшого шкільного віку.

– Чи відбулися зміни в складі Товариства?

– Ми дуже раді, що наша організація у 2021 році поповнилася двома новими членами, молодими митцями. Це художниця-керамістка, стипендіатка 2019 року Олівія Жіго та стипендіат 2020-го, графік Чаба Куташі. Сподіваємося, що в рамках спільних заходів зможемо спостерігати, як розвивається їхня творча кар’єра.

– У 2020-му ви дещо переосмислили попередні звички та методи і зробили крок назустріч цифровому простору. Чи продовжили цей шлях минулого року?

– Звичайно, адже ми гнучкі, адаптувалися до ситуації, яка склалася через коронавірус. Намагалися розширити наше життя в цифровому світі й поглибити роботу в цьому напрямі. Тут є ще багато можливостей для вдосконалення та розвитку. Ми усвідомлюємо свої помилки, чіткіше бачимо, куди потрібно рухатися далі, і 2021-й дуже цьому посприяв.

Як і попереднього року, ми знову зробили відеоогляд нашої виставки, але цього разу внесли певні зміни. Тож не тільки я звертаюся до глядачів, але й відвідувачі, присутні у залах художнього музею. Я попросила їх розказати про картини, які їм до вподоби. Таким чином ми можемо розширити аудиторію наших робіт.

Пропонуємо до уваги глядачів відеоекскурсії Олени Приходько, завідувачки експозиційного відділу, та Франциска Ерфана, директора Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая.

Ми також записали відеопрезентацію – розмову з молодим художником, стипендіатом 2021 року Шандором Мочаром. Він розповідає про роботи, представлені на «Зимовому вернісажі», котрі йому найбільше подобаються. Усі ці відео можна переглянути на сторінці Товариства угорських митців Закарпаття в YouTube.

– Які маєте плани на цей рік?

– Навесні продовжимо розпочатий у 2020 році проєкт, організований у співпраці з Літературним товариством ім. Вілмоша Ковача. У рамках цієї ініціативи будемо розвивати співпрацю між угорськими письменниками та митцями образотворчого й прикладного мистецтва Закарпаття. Спільний проєкт має назву «Відкрите вікно. Слова в картинах та картини в словах». Його ідея полягає у відображенні зв’язків образотворчого та прикладного мистецтва з літературними жанрами. Наступним заходом стане воркшоп у майстерні Агнеш Кулін. Плануємо організувати його навесні.

Крім того, якщо дозволить епідемічна ситуація, протягом року проведемо низку навчань та напрацювань нових навичок, творчі семінари та зустрічі.

Продовжимо також проєкт BARÁTOK–ДРУЗІ–FRIENDS, започаткований у 2020 році, у рамках якого просимо художників зобразити у власному стилі об’єктну версію логотипу Товариства угорських митців Закарпаття. Цього року, оскільки можливості для зустрічей усе ще обмежені, плануємо отримати поштою роботи, які долучимо до колекції творів Ендре Гіді (молодшого та старшого), Наталії Грабар, Еріки Калітич, Яноша Кліси та Агнеш Кулін, представлених на виставках раніше. Згідно з планами, 2022-го закінчимо розробку інтерфейсу цифрового каталогу на нашому сайті, де можна буде стежити за подальшим розвитком проєкту.

– На завершення що б ви побажали художникам, а також поціновувачам їхнього мистецтва?

– Хочу подякувати всім за те, що Товариство угорських митців Закарпаття існує та працює. Насамперед державному секретаріату з питань національної політики та держсекретарю Арпаду Яношу Потапі, Фонду ім. Габора Бетлена, Генеральним консульствам Угорщини в Ужгороді та Берегові, а також усім зацікавленим працівникам. Щороку багато організацій та меценатів допомагають нашій організації працювати.

За те, що наше Товариство має можливість продовжувати свою діяльність, що його члени одержують підтримку у творчій роботі, завдячуємо багатьом. Хочу подякувати нашим друзям, членам Товариства, поціновувачам мистецтва, які стежать за нашою діяльністю та підтримують, за розуміння та зацікавленість, а також за спільну роботу, яку ми виконали до цього часу! Сподіваємося, що незабаром ми зможемо насолоджуватися товариством одне одного й мистецтвом у звичайній формі.

R. V./Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах