Якщо Вам видалили зуб
Лікар радить Вам видалити зуб? Значить, на це є всі підстави. І ось Ви зважилися, але тут виникає питання: що робити до й після видалення зуба? Здавалося б, це найпоширеніша операція у світі, але саме вона викликає найбільше негативу і саме з нею пов’язана найбільша кількість ускладнень.
Як налаштувати себе на видалення зуба та підготуватися до такого процесу, яких порад потрібно дотримуватися до і після операції? Про це зараз і поговоримо. По-перше, видалення зуба – хірургічна операція, і до неї необхідно поставитися серйозно. У день відвідин стоматолога необхідно відкласти всі свої справи, що вимагають напруження фізичних і моральних сил. Якщо ви надто хвилюєтеся, можна використовувати несильні седативні засоби – настоянки валеріани, собачої кропиви, корвалол, приймаючи їх увечері напередодні й за 40–60 хвилин до операції. Не йдіть на прийом натщесерце. Ще дуже важливо: позитивний настрій та довіра до лікаря. І ось ви на прийомі. Перше запитання, яке всі ставлять: чи буде боляче? При видаленні зуба болю бути не повинно. Сучасні анестетики безпечні й нетоксичні, не накопичуються в організмі, рідко викликають алергічну реакцію й притому добре усувають біль.
Анестетики, за умови правильного підбору, не впливають на вагітність або якість грудного молока. Час видалення зуба може становити від декількох хвилин до години або більше. Знову ж таки, багато що залежить від вихідної ситуації та кваліфікації лікаря. Не терпіть! Як тільки відчули біль чи істотний дискомфорт – дайте знати про це лікарю, він за необхідності додасть анестезію.
Нарешті, усе позаду, вам дали рекомендації, і ви повернулися додому. Але будь-яка операція – стрес, і нерідко спроби відновити в пам’яті те, що говорив лікар, не виходить. Тому ось перелік основних рекомендацій:
– марлевий тампон із порожнини рота слід видалити за 20 хвилин;
- 2–3 уникайте прийому їжі та гарячих напоїв;
- не виполіскуйте, не відсмоктуйте з рани згусток протягом доби.
- на 3 дні виключіть із раціону грубу, гарячу, гостру їжу, відмовтеся від лазні, гарячої ванни, сауни, солярію, виключіть фізичні навантаження;
– не можна колупатися в лунці, не намагайтеся її прочистити або промити;
- не можна використовувати примочки, мазі, компреси тощо;
- утримайтеся від прийому алкоголю та куріння;
– необхідно підтримувати гігієну порожнини рота. Після видалення зуба не користуйтеся іригатором;
– у жодному разі не можна гріти місце операції. Використання холоду здебільшого є виправданим;
– пацієнтам, які страждають на гіпертонію, необхідно обов’язково стежити за артеріальним тиском та приймати відповідні ліки;
– приймати призначені лікарем препарати потрібно обов’язково згідно із запропонованою схемою;
– у разі, коли вас щось турбує, маєте якісь дивні відчуття або ж просто постало питання, зверніться до свого лікаря.
У цілому ж усі неприємності, які виникають після видалення зуба, минають за 5–10 днів (в особливо складних випадках максимум – два тижні) за умови дотримання рекомендацій та виконання призначень лікаря.
Василь ІВАЩУК,
лікар-стоматолог вищої
кваліфікаційної категорії,
м. Ужгород, вул. Руська,16
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися