У Мукачеві відбулася презентація про історію краю та міста
Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) запросило краєзнавця Бейлу Поповича та історика, етнографа, зберігача традицій Барнабаша Кейса виступити в різних населених пунктах краю із серією інтерактивних лекцій про угорців та історію Закарпаття.
30 листопада в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, з презентацією на тему «Мандрівки Закарпаттям» перед аудиторією виступив Бейла Попович. Під час заходу, участь у якому взяли близько 120 осіб, історик розповів про історію краю, а також Мукачева.
Перш за все присутнім показали понад 100-річний прапор, на одній стороні якого зображено герб Мукачева, на іншій – покровителя міста, святого Мартина верхи на коні. Мукачівська родина Гайдош раніше подарувала прапор місцевому осередку ТУКЗ-КМКС міста Мукачева, а нині очільниця осередку Ержебет Корольова передала його Угорському дому ім. Мігая Мункачі, де він буде у гідному місці.
У своїй доповіді Бейла Попович розповів про визначні пам’ятки Закарпаття, зокрема, про бункери лінії Арпада, які збереглися донині, дерев’яні церкви Закарпаття, Мукачівський, Ужгородський, Середнянський, Хустський замки, меморіальний знак на місці Підгорянської битви, палац Ракоці тощо, доповнивши свою розповідь ілюстраціями. Зупинився він також на фактах про завоювання угорцями нової батьківщини, історичні міста та повіти Закарпаття, Національно-визвольну війну під керівництвом Ракоці, Угорську революцію та війну за незалежність 1848–49 років, подорожі Шандора Петефі на Закарпаття, про часи Першої та Другої світових воєн, Чехословацьку добу та чимало іншого.
Краєзнавець також представив історію Мукачева, історичне значення Мукачівського замку, постать Ілони Зріні, а також розповів про старі вулиці та будівлі міста.
Крім цього, поінформував і про свої дослідження, в результаті яких йому вдалося з’ясувати, з якого пагорба зроблені ескізи, використані під час створення великої панорамної картини художника Арпада Фесті «Прибуття угорців».
Він також розповів про відомих угорців, пов’язаних із містом, зокрема про всесвітньо відомого художника Мігая Мункачі та греко-католицького єпископа Теодора Ромжу, який помер мученицькою смертю.
Серію історичних лекцій в краї проводять за організації та підтримки Товариства угорської культури Закарпаття, Фонду ім. Габора Бетлена та Фонду національного співробітництва.
D. P. /Kárpátalja hetilap/Тижневик Kárpátalja
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися