Скандальна тераса на Корзо підняла хвилю обурення ужгородців
Ужгород… Іноді здається, що тут мирно живуть не лише теперішні мешканці, але й ті, що в давнину зводили й заселяли місто. Його вузенькі вулиці так і відлунюють минулими століттями.
Час ніби зупиняється тут та по-своєму чаклує над містом. Тому до нині найпопулярнішим місцем для прогулянок ужгородців і гостей міста є вулиця Корзо. З італійської вона так і перекладається – вулиця, де прогулюються.
Саме тут чи не найкраще збереглася його старовинна забудова. Отож не дивно, як гостро відреагували містяни на зведення літньої тераси на Корзо. Притому думки різні, як і простих людей, так і можновладців. Тішить лише одне, що людям не байдуже, бо дуже люблять Ужгород і готові відстоювати кожну вулицю та будинок. Бо це історія й краса міста, без цього воно втратить свій шарм і неповторність. Отже…
Соцмережі вибухнули обуренням і насмішками
3 серпня посеред пішохідної зони на Корзо розпочався монтаж літньої тераси закладу «Фабрика Другетті». Як тільки фото незрозумілої металевої конструкції потрапило в соцмережі, обуренню ужгородців просто не було меж. Із приводу скандальної тераси не висловився тільки лінивий, а хтось навіть встиг пожартувати. До прикладу, підсумовуючи сказане-пересказане в соцмережах, один із ужгородців написав: «Якби Шекспір жив у наші дні в Ужгороді, то він би написав не про ворожнечу Монтеккі й Капулетті, а про ненависть ужгородців до «Фабриці Другетті».
Щоправда, негатив викликала не так сама тераса, яка навіть комусь прийшлася до смаку, як місце її розташування – пішохідна зона на самому перехесті вулиць Корзо та Волошина. Навіть людям, далеким від архітектури, зрозуміло, що встановлювати літній майданчик посеред єдиної в місті центральної вулиці щонайменше нерозумно. Цілком очевидно, що він візуально псуватиме перспективу на головну пішохідну вулицю Ужгорода та набережну.
Тераса чи МАФ?
Насторожив ужгородців і той факт, що під терасу встановлювали статичний каркас. Тобто на літній майданчик, який можна швиденько прибрати, така конструкція аж ніяк схожою не була. Тож усі з нетерпінням чекали пояснень від влади міста.
Аби хоч якось заспокоїти народ, міський голова Богдан Андріїв запевнив: якщо тераса псуватиме вигляд історичного центру й викликатиме спротив громади та фахівців – її демонтують. Притім зазначив, що усі дозвільні документи на літній майданчик присутні.
Дійсно, на засіданні Ужгородського виконкому закладу погодили документи на встановлення цієї конструкції. За проектом рішення тераса має бути розташована на 40 м2 у центральній зоні та розрахована на 26 посадкових місць. Наразі в міській раді суттєвих відхилень від затвердженого проекту не фіксують, а висновки робитимуть уже після цілкового монтажу конструкції.
Архітектори – проти
Натомість архітектори навперебій наголошують, що встановлення цієї тераси суперечить рішенню Ужгородської міськради від 07.11.2014 «Про порядок отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м. Ужгороді».
Варто пояснити, що документом, який дає право суб’єкту господарювання на влаштування літньої тераси, є паспорт літньої тераси, виданий управлінням мітобудування та архітектури через Центр надання адміністративних послуг на підставі рішення виконкому, яке готується з позитивних висновків комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків для здійснення підприємницької діяльності біля закладів ресторанного господарства. Головний архітектор Закарпаття Микола Пігуляк, проаналізувавши рішення сесії «Про Порядок отримання паспортів відкритих літніх майданчиків у м. Ужгороді», дійшов висновку, що встановлена тераса не відповідає цій документації.
«При детальному розгляді цього документа можна побачити, що багато із цих пунктів порушені. До прикладу, у межах відкритих літніх майданчиків можуть бути встановлені лише столики, крісла, лавиці, світильники, декоративні елементи, парасолі чи маркізи, урни для сміття, квіткові та ландшафні композиції. Натомість ми маємо терасу статичної конструкції, – зазначив головний архітектор області. – Логіка розміщення такого об’єкту в пішохідній частині – його мобільність та естетичність. Тераса має бути окрасою історичного центру, а ще вона повинна бути такою, щоб її можна було б легко прибрати. А в нас, на жаль, усе з точністю до навпаки».
Конструкції таких розмірів та габаритів у порівняно вузькій пішохідній частині Корзо неприпустимі, – кажуть архітектори. Тераса загромаджує простір вулиці та й розташована вона без будь-якої логіки на самісінькому перехресті двох жвавих вулиць.
«Що стосується естетичного боку самої тераси, то можливо в якомусь іншому місці вона була б доречною, але точно що не там. Її розміщення з містобудівної точки зору є абсолютно неправильним», – наголосив аріхітектор Петро Сарваш.
Фахівці переконані: аргументи, що тераса на Корзо – ознака європейськості – недоречні. Найменший обласний центр України в жодному разі не можна порівнювати з містами-мільйонниками з безліччю вулиць. Йдеться про зовсім різні масштаби планування міського простору.
Не прийшлася до смаку тераса й новопризначеному головному архітектору Ужгорода Олегу Боршовському. Посадовець наголосив на тому, що в обласному центрі нарешті потрібно внормовувати отримання паспортів відкритих літніх майданчиків і головне – у жодному разі не дозволяти їх порушувати.
Тераса додасть шарму історичному Корзо
Утім ресторатор Роберт Левицький, який є власником цього закладу, переконаний: тераса вписується в історико-архітектурний ансамбль міста йі додає йому шарму.
«Корзо не є привабливим місцем для відпочинку, це не та вулиця, на яку можна прийти, провести час. Якихось «якорів», які б притягували ужгородців та туристів на вказану вулицю, немає, – зазначає ресторатор. – Якщо говоримо про перспективу та розвиток, один із ключових моментів, які можуть надати розвитку міста, є тераси. Кілька років тому я був у Львові на форумі, де один із чиновників розказував про досвід їхнього міста в цьому питанні. Коли Садовий прийшов до влади, було прийнято рішення дозволити підприємцям будувати тераси. Місто від цього тільки виграло, хоч був великий супротив громадськості. Ми, ужгородці, сьогодні їдемо за хорошим настроєм до Львова. На жаль, наше місто не має шарму. А такі зелені зони у вигляді терас надають місту привабливості».
За словами підприємця, концепт літнього майданчику розробляла дизайнерська студія Вікторії Гресь та Альони Амбателло. Він пояснив, що ширина встановленої тераси складає 4 метри, ширина вулиці Корзо – 14 метрів. І додав, що ажіотаж довкола тераси викликаний штучно й не має під собою ніякого підґрунтя.
Через скандал – ініціюють сесію
Тим не менш скандал навколо тераси набрав чималих обертів. Підливали масла у вогонь і деякі депутати Ужгородської міської ради, які на тлі подій заробили собі непогані політичні бали. Тож не дивно, що вже наступного дня після монтажу тераси небайдужі ужгородці зібралися на акцію протесту.
Перед будівлею міськради містяни ділились враженнями, обурювались, а також підписували колективне звернення за демонтаж літнього майданчика.
Саме там було вирішено, що група депутатів ініціює позачергову сесію Ужгородської міськради. Тож народні обранці сподіваються, що колеги підтримають їхнє рішення про скликання позачергової сесії й разом знайдуть якийсь компроміс. Тим паче, що на офіційному сайті міськради йде збір підписів електронної петиції про демонтаж тераси. Наразі вона вже набрала необхідну кількість голосів (250) і має потрапити на розгляд народних обранців.
Утім вирішувати бути чи не бути літній терасі на вулиці Корзо потрібно ужгородцям. Адже це їхнє місто, і чи смакуватимуть вони тут кавою, залежить лише від них. Брати приклад із інших міст, до прикладу, зі Львова – ідея непогана, але чи личитиме це нашим старовинним вулицям? Бо не все те золото, що блищить.
Христина БІКЛЯН
фото із соцмереж
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися