Навіть у найвіддаленіших куточках Закарпаття можна буде отримати правову допомогу
У середу, 3 серпня, в Ужгороді відбувся Регіональний установчий семінар для новопризначених керівників бюро правової допомоги в Закарпатській області, які розпочнуть свою діяльність, спрямовану на захист прав громадян, уже з 1 вересня. Наразі в краї діють Регіональний центр та три Місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Новостворені бюро повинні суттєво полегшити доступ до отримання безоплатної правової допомоги навіть у найвіддаленіших куточках краю.
Відкриваючи захід, Василь Попадинець, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області, привітав новопризначених працівників, що приєдналися до великої команди в Україні, на яку нині покладено відповідальну місію із захисту прав людини.
Начальник управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Олена Сінчук каже, що «у червні 2011 року було прийнято Закон «Про безоплатну правову допомогу», за яким громадяни на ділі отримали можливість її отримати. А з 1 січня 2013 по Україні відкрито 27 (нині є 25) Регіональних центрів з надання БВПД. Основними завданнями їх було забезпечення адвокатами затриманих осіб, а з 1 липня 2015 року і надання правової допомоги у цивільних та адміністративних справах. З 1 липня свою роботу розпочало сто Місцевих центрів по всій Україні, які, на відміну від Регіональних центрів, забезпечують наданням вторинної правової допомоги інвалідів, малозабезпечених, дітей-сиріт, переміщених осіб та ін. Досвід діяльності центрів засвідчив, що є чимало людей, які потребують отримання правових консультацій та роз’яснень. Саме тому й назріла необхідність створення бюро, які, по суті є невід’ємною частиною місцевих центрів». Головна ж місія працівників центрів та бюро – забезпечення рівного доступу до правової інформації та консультації, посилення правової спроможності саме на рівні територіальної громади та вразливих верств населення.
Олеся Пирковська, заступник директора РЦ з надання БВПД у Чернігівській області, розповіла, що «хоча у 2015 році й було створено сто місцевих центрів, проте вони здатні були «охопити» тільки 20% міст. Саме тому створення чотирьох сотень бюро в Україні допоможе й решті населення отримати доступ до безоплатної правової допомоги. Первинна правова допомога надаватиметься безкоштовною абсолютно всім. Безоплатно скористатися вторинною правовою допомогою можуть визначені Законом категорії громадян. Новостворені бюро виконуватимуть функцію «швидкої правової допомоги» – якісної та доступної».
Начальник відділу міжнародного співробітництва Координаційного центру з надання правової допомоги, Юлія Сорока наголосила: «ми усі разом, вся наша команда повинні змінити певні стереотипи людей, подолати корупцію на місцевому рівні своєю роботою, своїм намаганням допомогти кожному, хто звертається по правову допомогу. І найголовніше, не забувати – ми завжди на боці клієнта, а клієнт повинен знати, що бюро – це саме те місце, де йому допоможуть із будь-якого правового питання».
Керівники Місцевих центрів з надання БВПД поділилися досвідом роботи та дали конкретні поради новопризначенцям. Зокрема, Михайло Давиденко, директор Ужгородського МЦ, порадив знаходити спільну мову із представниками органів місцевої влади, соцзахисту, комісії у справах неповнолітніх тощо, аби разом знаходити компромісні рішення. Наталія Дубчак, директор Хустського МЦ, зауважила, що нині в країні ще недостатньо відлагоджений механізм визначення, хто підпадає під категорію громадян, які мають право на безоплатну правову допомогу. Приміром, до їхнього місцевого центру входить низка гірських регіонів, тож населення, маючи мінімальну пенсію чи заробітну плату, отримує «гірські». Тим самим, дохід автоматично перестає бути мінімальним. Цим і пояснюється така низька кількість доручень при високій кількості звернень. Про правові відносини адвокатів та суб’єкта надання вторинної правової допомоги присутніх поінформував директор Мукачівського МЦ Костянтин Молнар.
Директор РЦ з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець висловив впевненість в тому, що система правової допомоги затребувана в суспільстві. Про це свідчить хоча б динаміка видання доручень та звернень громадян. Якщо в 2014 році було видано 902 доручення за зверненнями громадян, то за 7 місяців нинішнього року їх уже є 715. Із 1 січня по 1 липня 2016 року МЦ опрацьовано 1591 звернення, з яких: Ужгородським МЦ отримано 481 звернення та видано 91 доручення, Мукачівським МЦ – 440 і 168, Хустським – 670 та 61. І попри те, що в області існує й чимало проблем, зокрема із недостатнім забезпеченням адвокатами, яких за результатами конкурсу є 93, а разом з тим укладено лише 67 договорів, за системою надання безоплатної правової допомоги велике майбутнє.
Підсумовуючи результати конкурсу, Василь Попадинець наголосив, що найголовнішим критерієм відбору, окрім власне професійних якостей, була мотивація працювати у команді, основним завданням якої є допомагати іншим. Саме бажання бути корисним, робити добру справу й було визначальним. Бажаючи вдалого старту новопризначеним, Василь Юрійович висловив впевненість, що завдяки зусиллям нових, молодих кадрів та усієї команди кожен українець, який цього потребує, матиме гарантоване Конституцією України право на захист своїх прав.
Інформація прес-служби РЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Закарпатській області.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися