На Мукачівщині відкрили меморіальну дошку Ференцу Ракоці ІІ. Фото, відео
Постать Ференца Ракоці ІІ назавжди закарбувалася в історичних хроніках не тільки Угорщини, а й Закарпаття. Саме з нашим краєм пов’язано чимало визначних моментів національно-визвольної війни під керівництвом Ференца Ракоці ІІ – тут він здобув свої перші перемоги. Крім того, великий полководець був глибоко відданим християнином, людиною, що прагнула справедливості та незалежності для власного народу.
На Закарпатті вже є чимало вічних згадок про відому постать Ференца Ракоці ІІ. Його іменем названі вулиці та сквери, створені пам’ятники та скульптури. І зараз ще одна така згадка з’явилася на Мукачівщині. Генеральне консульство Угорщини у місті Ужгород ініціювало встановлення двомовної (українсько – угорської) меморіальної дошки на честь князя на стіні каплиці військового кладовища у селі Підполоззя.
У селі Романовц, яке з часом приєднали до Підполоззя, у далекому 1703 році Ференц Ракоці ІІ переночував у сім’ї керуючого на ім’я Дужар. Щоб вшанувати таку подію та залишити про неї згадку наступним поколінням коштом угорського уряду і було встановлено меморіальну дошку.
Василь Култан, голова Жденіївської ОТГ, висловив вдячність за співпрацю угорському уряду та звернув увагу на те, що регіон має з угорцями багато спільного. Мова йде і про лінію Арпада – оборонну лінію, що створювалася угорськими військами в Східних Карпатах у 1939 – 1944 роках проти Червоної Армії і простяглася майже на 600 кілометрів, і про Верецький перевал, де за свідченням літописців, у 895 році угорські племена на чолі з Арпадом перейшли Карпати.
Генеральний консул Угорщини у місті Ужгород, Йожеф Бугайла, привітав присутніх представників району та населеного пункту і зауважив, що сьогодні приймає участь у заході, який гідно представляє пам’ять та роль Ференца Ракоці ІІ.
«Понад 300 років тому саме в цьому населеному пункті князь Ракоці отримав прихисток на ніч, коли разом з графом Берчені прямував до Польщі просити підтримки у національно-визвольній боротьбі. Здається, що про ту ніч, яку тут провів Ракоці, існує не одна легенда. Напевно найвідоміша з них стосується столу, на якому князь залишив свої ініціали. Протягом століть цей предмет вважався оберегом та передавався з покоління в покоління, адже мав «магічну силу». Зараз цей стіл можна побачити в музеї угорського міста Шарошпатак», – розповів Йожеф Бугайла та додав, що незабаром планується встановлення погруддя Ференца Ракоці.
Зауважимо, що відтепер меморіальна дошка Ференца Ракоці ІІ знаходиться на стіні каплиці, яку кілька років тому реконструювали угорським коштом. А на самому кладовищі знайшли та привели до ладу могили угорських вояків, що загинули в населеному пункті від вибуху бомби в роки Другої світової війни.
Вікторія КОПИНЕЦЬ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися