Життя, як смертельний номер: Історія легендарного фокусника із закарпатським корінням

Опубліковано: | Переглядів: 1703
 • Поділіться із друзями:

Кожен із нас іноді тікає від реальності. Адже буденність сковує нас, як кайдани, і ми прагнемо свободи… Свободи від нудьги, болі, від страху. Утім для декого страх і ризик – частина життя. А смерть – вірна супутниця, яку завжди хочеться перехитрувати.

Історія Гаррі Гудіні – найвидатнішого фокусника усіх часів та народів саме про це. Про злети і падіння, божевільний ризик і про життя, як ходіння лезом ножа.

…Нині маленька мініскульптурка великого Гудіні є одним із популярних туристичних місць Ужгорода. Скульптура стоїть на постаменті біля однойменного готелю, на площі Богдана Хмельницького.

Автор цього мінітворіння – відомий також завдяки іншим мініскульптуркам Михайло Колодко. Після урочистого відкриття скульптури в Ужгороді її відразу ж подарували Будапешту – місту, в якому народився Гудіні. Однак через деякий час ілюзіоніст знову з’явився, наче нізвідки, в Ужгороді. Воно й не дивно, адже Гудіні – ілюзіоніст. Після повернення скульптура стоїть на своєму звичному місці біля готелю.

Більше того, мініпам’ятник уже встиг «розжитися» кількома додатковими замками, які на ілюзіоніста одягнули жителі міста. Адже, за задумом авторів, кожен бажаючий може прикріпити на Гудіні свій недозволений «замок-проблему» і фокусник посприяє її вирішенню так само, як свого часу спритно звільнявся від неймовірних пут і вузлів.

Ви запитаєте, яке відношення ілюзіоніст зі світовим ім’ям має до Ужгорода? Мало хто знає, що саме звідси походить його коріння.

Бабуся Гудіні із рабинської сім’ї Вайс народилася та проживала в селі Йовря (тепер Сторожниця на Закарпатті).

Як свідчать документи, майбутній фокусник народився в Будапешті в рабинській сім’ї, хоча сам Гудіні стверджував, що місцем його народження є американський штат Вісконсин.

Його справжнім ім’ям було – Ерік Вайс. Він народився 24 березня 1874 року в Будапешті в дуже релігійній єврейській родині. У 1878 році сім’я хлопчика емігрувала до США. У місті Аплтон (штат Вісконсин) батько Еріка – Мейер Самуель Вайс – став рабином у реформістській громаді.

Атмосфера, в якій виховувався хлопчик, була не надто привітною: батько мав непростий характер, був похмурим і ставився до дітей дуже стримано, якщо не сказати прохолодно.

Однак, незважаючи на це, природа нагородила Еріка веселою вдачею і допитливим розумом. Як і кожній дитині, йому було надзвичайно цікаво, що ж знаходиться всередині кожної іграшки. Пізніше він почав розбирати і збирати настінні годинники. Найцікавіше те, що після цього вони працювали! Трохи пізніше Ерік майже цілими днями просиджував із замками, стрічками, картами, мотузками і монетами, вивчаючи і придумуючи всілякі фокуси. Він навіть устиг певний час попрацювати в слюсарній цеху з метою досконально вивчити принцип роботи замків. Хлопець також приділяв велику увагу своїй фізичній підготовці, займаючись вправами, які розвивали мускулатуру, гнучкість суглобів, витривалість.

Одного разу в його місто приїхала циркова трупа Джека Хефлера. Щоправда, попри всі намагання, у трупу Еріка не взяли, але це було непоганим початком – він показав унікальний номер, який придумав самостійно, можна сказати, свій перший номер. Будучи підвішеним за ноги, хлопчик бровами і повіками зібрав усі голки на підлозі. Відомий циркач Хефлер схвально відгукнувся про його уміння, і це остаточно утвердило хлопця у виборі свого покликання.

Із тринадцяти років, після переїзду сім’ї до Нью-Йорку, Ерік разом зі своїм братом Теодором починає виступати на провінційних заходах: ярмарках, виставках, благодійних вечорах.

Одного разу до рук хлопцеві потрапила книга знаменитого ілюзіоніста і мага Роберта Гудина «Мемуари Роберта Гудина, посла, письменника і мага, написані ним самим». Ця книга дуже надихнула Еріка, і після її прочитання він вирішив змінити прізвище. З тих пір його творчим псевдонімом стало – Гаррі Гудіні.

На початку кар’єри в його творчому репертуарі основне місце займають трюки із самовизволення від наручників та

водних резервуарів. Також він неодноразово навідується із репортерами до в’язниці, аби продемонструвати їм трюк свого непомітного зникнення з тюремної камери.

У 1894 році Гаррі придумує свій знаменитий номер «Метаморфози». Його суть полягала в тому, що в дерев’яному ящику із замками замість спочатку поміщеного туди Гаррі виявлялася його симпатична асистентка.

У 1899 році Гаррі разом із дружиною робить турне по Європі. Тамтешня публіка була не особливо досвідченою в сенсі фокусів. Великий успіх йому приніс номер «Зникнення слона» – накрита оксамитовою тканиною тварина зникала відразу ж при зриванні з неї полотна. Також був дуже популярним номер, коли Гаррі з кайданами на замках і чавунним вантажем скинули просто в Темзу.

На піку своєї популярності Гудіні навідувався навіть у Росію, де побував у 1903 і в 1908 роках. Саме там він із незмінним успіхом продемонстрував номер зі зникненням із карцерів таких суворих в’язниць, як Бутирка в Москві і Петропавлівська фортеця в Санкт-Петербурзі.

Що стосується особистого життя, то в Еріка було дві жінки, яких він любив: його мати Сесілія і дружина – Вільгельміна Беатріс Ранер, яка незмінно супроводжувала його у всіх гастролях. Її знали як асистентку Бесс.

Утім мама для Ері завжди залишалася ніжно коханою жінкою. Вона була тією, яка незмінно вірила у нього і в усьому його підтримувала. Дитячою мрією Гаррі було озолотити маму. Адже матеріальне становище сім’ї завжди було скрутним.

Обіцяне в дитинстві мамі він таки втілив у життя. Сталося це в 1912 році, коли він демонстрував на Бродвеї свій знаменитий трюк зі звільненням із мотузок на висоті двадцятого поверху. На його прохання директор розрахувався з ним саме золотом. Пізніше він сам згадував, що мить, коли він висипав перед Сесілією блискуче золото, була найщасливішою у його житті. Коли матері не стало, його горю не було меж. Він цілими днями пропадав на кладовищі, розмовляючи з мамою…

А ось знайомство Гаррі зі своєю майбутньою дружиною відбулося за досить дивних і навіть трохи комічних обставин: під час демонстрації одного зі своїх фокусів Гаррі зіпсував Вільгельміні сукню, випадково бризнувши на неї кислотою. Прекрасна дівчина, захоплена трюками талановитого ілюзіоніста, прийняла вибачення, а Гаррі пообіцяв, що його мати зшиє для Вільгельміни ще кращу сукню. Через три тижні молоді люди одружилися. У їхньому житті бували різні моменти, але вони ніколи не розлучалися. Бог не дав їм дітей, але вони настільки сильно хотіли мати дитину, що придумали собі насправді неіснуючого сина, і назвали його Меєр Семюель.

Життя Бесс ніколи не було спокійним – вона завжди боялася втратити Гаррі, адже його професія була пов’язана із шаленим ризиком. Чого тільки вартий епізод у Детройті, де він у наручниках кинувся в зимову річку і під кригою звільнився від кайданів. Або його звільнення від наручників із могили завглибшки в шість футів під час гастролей у Лос-Анджелесі.

Таке, повне несподіванок, життя спочатку тішило Бесс, але згодом почало втомлювати.

Заповзятливість, з якою Гаррі тренував свою витривалість і силу, викликає повагу. Він міг майстерно вигинатися, тим самим змінювати обсяг своїх м’язів. У його будинку була ванна спеціальної глибини, де він робив затримку дихання, а пальцями ніг міг розв’язати будь-який мотузковий вузол. Про те, що він відточив до досконалості трюки з картами і краще, ніж будь-хто, розбирався в механізмі замків, і говорити зайве.

Він ніколи не прагнув охопити свою роботу серпанком таємниці, скоріше, навпаки: його перу належать такі книги, як «Викриття Роберта Гудіні», «Торговці чудесами і їх методи», «Фокусник серед духів».

Тож не дивно, що він свого часу боровся та майстерно викривав популярних тоді медіумів, які начебто розмовляли з померлими, тощо.

Його життя і смерть до сих пір оповиті таємницями. Він помер напередодні Дня всіх Святих – 31 жовтня 1926 року в лікарні Грейс, що в Детройті. Йому було 52 роки. До лікарні його поклали 25 жовтня з перитонітом. Лікарі стверджували, що Гудіні не проживе й кількох годин, він же боровся зі смертю майже тиждень, у черговий раз доводячи, що наука ще багато чого не знає про можливості людського організму.

Офіційною причиною смерті став розрив апендикса і, як наслідок, гнійний перитоніт, отриманий у результаті ударів у живіт від студента-боксера, якого цікавило, чи правда, що Гудіні може витримати будь-які удари. Ефект несподіванки зіграв злий жарт – Гаррі просто не встиг напружити м’язи преса. Друга версія – отруєння недоброзичливцями.

Як би там не було, але цього дня світ утратив дійсно непересічну особистість. Такі люди, здається, народжуються раз на сторіччя. Особистості, які реалізовують сповна свій талант, йдуть уперед до своєї мрії, ризикуючи усім. Знають, чого вони хочуть, навіть якщо життя перетворюється на божевільний смертельний номер.

Христина БІКЛЯН

«Карпатський об’єктив»

Залиште свій коментар

Loading...

Анонси подій

Жовтень 2019
ПнВтСрЧтПтСбНд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
« Вер   Лис »

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Різне:

 • ТБ програма

 • Гороскоп

 • База крадених велосипедів

 • Рецепти

 • Погода

  • Ужгород

   Хмарно протягом всього дня.

   • Хмарно

    Зараз: 22.67°C/1017.02гПа

   • Ясно

    Об 10 годині: 23.32°C/1015.43гПа

   • Ясно

    Об 11 годині: 22.03°C/1014.87гПа

   • Ясно

    Об 12 годині: 20.04°C/1014.86гПа

   • Ясно

    Об 13 годині: 17.55°C/1015.03гПа

  • Мукачеве

   Невелика хмарність протягом всього дня.

   • Невелика Хмарність

    Зараз: 23.94°C/1017.01гПа

   • Ясно

    Об 10 годині: 23.71°C/1015.49гПа

   • Ясно

    Об 11 годині: 22.5°C/1014.95гПа

   • Ясно

    Об 12 годині: 20.49°C/1015.01гПа

   • Ясно

    Об 13 годині: 17.9°C/1015.25гПа

  • Берегове

   Невелика хмарність протягом всього дня.

   • Невелика Хмарність

    Зараз: 23.99°C/1017.32гПа

   • Ясно

    Об 10 годині: 25.07°C/1015.77гПа

   • Ясно

    Об 11 годині: 23.71°C/1015.15гПа

   • Ясно

    Об 12 годині: 21.34°C/1015.18гПа

   • Ясно

    Об 13 годині: 18.4°C/1015.36гПа

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • Із початком осені та навчального року в Україні стартував сезон застудних захворювань, а з ними – й розмови про грип.

  18:1111.10.20190
 • Об’єднані Арабські Емірати – країна, що з’явилася на карті світу порівняно недавно, однак за рівнем розвитку знаходиться в топі.

  15:1411.10.20190
 • У понеділок, 14 жовтня, у м.

  13:2411.10.20190
 • Стимулювання інвестиційної діяльності, оздоровлення економіки України, інвестиційні паспорти ОТГ та стратегії їх розвитку, індустрія краси та здоров’я, кіновиробництво на Закарпатті обговорюють сьогодні в Ужгороді на інвестиційному форумі «Закарпаття – бізнес в центрі Європи».

  21:0110.10.20190
 • Саме під такою назвою сьогодні, 10 жовтня, в культурно-історичному комплексі «Совине гніздо» провели щорічний інвестиційний форум.

  13:2010.10.20190
 • 6 жовтня у великій залі Хустської районної ради відбулося зібрання пасічників із різних куточків Закарпаття, яке відкрив голова Хустської районної спілки “Нарцис” Віктор Папп.

  10:2308.10.20190
 • У сезоні 2019/20 за першість боротимуться 7 команд.

  12:3907.10.20190
 • На вулиці похолодало, тож багато хто вже дістав електрообігрівач для підтримання тепла в помешканні.

  15:3206.10.20190
 • Драгобрат, Захар Беркут, Тростян і Буковель білий! Дивись онлайн https://snig.

  13:3506.10.20190
 • Кришталеві джерела, карстові печери, найстаріші дуби і навіть метеорити: усе це можна побачити у дійсно унікальному місці – Ужанському національному природному парку.

  16:3903.10.20190
 • Рейтингове агентство Євро-Рейтинг опублікувало оновлення рейтингу інвестиційної ефективності областей України.

  20:5930.09.20190
 • Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області провели планову перевірку одного з підприємств, яке надає послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, щодо дотримання ним вимог порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

  19:1527.09.20190
 • Такий штраф напередодні наклало Управління Держпраці у Закарпатській області на суб’єкта господарювання, в якого під час перевірки працівники Головного управління ДПС у Закарпатській області виявили нелегального працівника.

  19:0327.09.20190
 • Під час пресконференції 12 вересня новий керівник Міністерства освіти і науки України Ганна Новосад представила журналістам команду, яка разом із нею працюватиме над реформуванням системи освіти і науки, – п’ятьох заступників уже призначено, ще одна перебуває у статусі радника та чекає на відповідне рішення уряду.

  16:2027.09.20190
 • Як повідомляє кореспондент «Карпатського об’єктива», прямо зараз під обласною радою на площі Народній в Ужгороді проходить мітинг.

  10:5326.09.20190

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події