ko.net.ua

В Ужгородському скансені можна гончарити

На вихідних в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відбувся Фестиваль гончарства. Він проводився в рамках грантового проекту «Стежками традицій закарпатської кераміки» за підтримки Українського культурного фонду.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

Фестиваль став першою та однією із головних подій в рамках реалізації проекту. Під час фестивалю відбулось урочисте відкриття гончарної майстерні у приміщенні старої корчми. Для повноцінного функціонування майстерні у м. Дніпро було закуплено електричні гончарний круг та гончарну піч. Першими випробувати нове обладнання випала честь гончарам Андрію Зубенку з Ужгорда та Тарасу Гапаєву з м. Косів Івано-Франківської області.

Крім названих, за власними гончарними кругами працювали й навчали азам даної справи Юлія Рогова-Єгорова з Ужгорода, Ендре Гіді з Малої Доброні, Марія Полянко з Сільця. Зацікавлення, особливо у малечі, викликали майстер-класи з ліплення від Ольги Гал з Виноградова, декоративного розпису тарілок від Оксани Метзгер з Мукачева. Як діти, так і дорослі, під вмілим керівництвом досвідчених майстрів подружжя Вінковських та Емми Левадської виготовляли з глини різноманітні фігури, зокрема пташечки-свистульки.

Поряд із гончарством відвідувачі музею мали змогу також зануритись в атмосферу традиційної народної закарпатської музики та танцю. Масштабну культурну програму під час фестивалю представили Заслужений академічний Закарпатський народний хор (керівник – Наталія Петій-Потапчук) та самодіяльний фольклорно-етнографічний колектив «Іршавська родина» Іршавського районного будинку культури (керівник Олена Йонаш). Танцювальні композиції, вокальні виступи із залученням відвідувачів створили атмосферу затишку та свята.

Численні позитивні відгуки майстрів-гончарів, відвідувачів музею є переконливим доказом того, що свято вдалось. Відкрита майстерня буде постійно діючою, а фестиваль проводитиметься щорічно. Адже саме завдяки таким атрактивним культурно-мистецьким акція ми не просто відроджуємо, а й широко популяризуємо традиційні народні ремесла нашого краю.

На цьому проект не завершується. На відвідувачів музею та широких загал попереду чекають відкриття виставки гончарних виробів з фондової колекції музею, проведення семінару на тему «Проблеми збереження гончарства» та презентація двох видань: «Абетка гончара» та каталог «Вільхівські гончарі».

Закарпатський музей народної архітектури та побуту