155601
16:22 21.112023

Побачив світ довідник про греко-католицьких священників

Життя 975

Історичний довідник про священників Мукачівської греко-католицької єпархії – результат багаторічної науково-дослідницької праці греко-католицького каноніка Іштвана Бендаса – представили в стінах Греко-католицького фахового коледжу ім. Елемира Ортутая в місті Берегові.

Видатний церковний діяч збирав біографії священників, які жили і служили в єпархії, з 1943 року. Обробку даних, понад 7500 аркушів, здійснили Греко-католицька бібліотека та архів ім. Іштвана Бендаса. Видання містить біографічні дані священників з часу заснування єпархії до 1945 року. Це четвертий том із серії спадщини Бендаса.

Присутніх на презентації довідника привітав Іштван Мароші, директор Греко-католицького фахового коледжу ім. Елемира Ортутая. Потім виступив декан Берегівського угорськомовного деканату Мукачівської греко-католицької єпархії Ференц Демко, який наголосив: «Це видання є живим свідком того, скількома тисячами паростків ми вкорінені в духовну спадщину рідної землі. Цього в нас ніхто не може відібрати, це наше минуле, і воно має давати нам силу в сьогоденні та наснагу на майбутнє». Відтак Ференц Демко, відповідно до церковних традицій і початку Різдвяного посту, запалив першу свічку на адвентському вінку.

Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї під час свого виступу підкреслив: «Історія стає більш зрозумілою, коли за великими подіями ми помічаємо маленьку людину, яка формувала епоху, жила в ній і, як це часто відбувалося в цій частині Карпатського басейну, постраждала через неї. Представлене сьогодні видання дає уявлення про це минуле, про ці особисті історії», – зазначив дипломат. За його словами, він пишається тим, що проведенню дослідницької роботи і публікації книжки посприяло й міністерство зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини.

Відтак увазі присутніх представили короткий фільм Аніти Мароші та Івана Габора Івана про титанічну працю, завдяки якій з’явилося видання. Професійну оцінку четвертої книжки серії спадщини Бендаса першим надав учитель богослов’я, історик, архіваріус, викладач Греко-католицького коледжу релігієзнавства ім. святого Атанасія Дьордь Янка. «Це видання має величезне значення для нашої греко-католицької церкви, адже було опрацьовано понад 7500 аркушів», – наголосив фахівець. Він зазначив, що йдеться про Мукачівську греко-католицьку єпархію, історія якої сягає XIV століття. Відбувся 125-річний історичний процес, перш ніж у 1771 році Папа Климент на прохання королеви Марії Терезії створив Мукачівську греко-католицьку єпархію з центром в Ужгороді. Вона мала понад 700 парафій у 13 повітах. Сьогодні своєю материнською церквою її вважають чотири нові єпархії.

Іштван Бендас фіксував біографії священників на аркушах розміром 11 х 21 сантиметрів. «Дякувати Богу, спадщина Бендаса пережила чимало лихоліть, роки гоніння, апетити гризунів і збереглася…» – зауважив Дьордь Янка, а відтак подякував Аніті Мароші за масштабну роботу з обробки нотаток та написання біографій.

Історик, викладач Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Імре Сакал у своїй оцінці зазначив: «Вивчаючи ці дані, можна побачити надзвичайно розгалужену мережу єпархії. Її діяльність відображається в стосунках між регіонами, між культурними установами та між родинами священників. Якщо створити з цього візуальну базу даних, вона стала б у нагоді для дослідників історії краю та родинних дерев, для етнографів».

Далі про роботу над виданням, зокрема про пошук фотографій, розповіли священник Іштван Мароші та його дружина Аніта. За їхніми словами, книжка не змогла вмістити всі дані, але вони представлені в електронному вигляді. Насамкінець автори відповіли на запитання аудиторії.

Ректор Закарпатської духовної академії імені Блаженнішого Теодора Ромжі архімандрит Петро Бейреш після презентації повідомив, що цього року всі греко-католики починають піст і святкуватимуть Різдво одночасно. Згідно з візантійськими традиціями, піст триває 40 днів. «Усе це для того, щоб усередині нас народилася нова людина, щось нове і прекрасне», – зазначив ректор. Від імені єпископа Ніла Лущака він вручив грамоту Аніті Мароші за роботу над обробкою письмових документів під час складання довідника про священників.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
adw
Головне