На межі екологічної катастрофи: Виноградівщина потопає у смітті

Опубліковано: | Переглядів: 826
 • Поділіться із друзями:

Ось уже кілька місяців із Виноградівщини не вивозять відходи. Купи непотребу щодня збільшуються шаленими темпами і наносять невиправний удар по всьому живому.

Консервні бляшанки, памперси, поліетилен, пластик, термін розкладання яких становить сотні років, – ось головні «жителі» стихійних сміттєзвалищ, які утворилися на Виноградівщині.

Мешканці населених пунктів не мають можливості утилізувати сміття, тому певний час зберігають його на власних присадибних ділянках. Повні баки – практично біля кожної хати. Сміттєвози тут узагалі не їздять. Тож жителі цих сіл у розпачі. Скупчувати у себе відходи більше не мають сили і бажання. Тож дають собі раду зі сміттям самотужки. Хто як вміє, а ще – як підказує совість. Вивозять на стихійні сміттєзвалища, спалюють, а хтось та й взагалі – скидує в річку.

Від цього страждає усе живе, але в першу чергу люди, які живуть неподалік.

Вивіз твердих побутових відходів із 45-ти населених пунктів району призупинили ще 6 серпня 2019 року. «Карпатський об’єктив» уже писав про цю проблему в статті «Завалені сміттям». Тоді ми висвітлили позицію мешканців району, а також обслуговуючої організації.

Нагадаємо, вивезенням сміття на Виноградівщині займаються приватники – ТОВ «АВЕ Виноградово». Із 2017 року відходи возили на комунальний полігон у Мукачево. Просилися туди тимчасово, поки не буде власного. Однак за ці роки ситуація не змінилася. Комунальники Мукачева нам розповіли, що за документами сміттєзвалище може працювати до 2024 року. Однак уже майже заповнене. Тому приймати вантажі з Виноградівщини більше не можуть. Не може і не хоче приймати вантажі зі сміттям із району і Виноградівське міське сміттєзвалище.

Тому проблема вивезення твердих побутових відходів до сих пір залишається відкритою. Аби дізнатися про можливі шляхи її вирішення, ми неодноразово зверталися у Виноградівську РДА. Оскільки в інтерв’ю нам відмовляли, посилаючись на страшну зайнятість, нам довелося відправити інформаційний запит.

Як зазначається в листі, який ми отримали від в.о. голови Виноградівської РДА Наталії Костелеби-Веремчук, є низка причин, які сьогодні призвели Виноградівщину до цієї складної ситуації.

«…Однією з них є неможливість негайного облаштування полігону з вивозу сміття. Земельна ділянка, яка підходить для цього по всіх критеріях, на території району є, вдалося навіть виготовити всю необхідну документацію для будівництва полігону ще в 2010 році, однак тоді ймовірне будівництво полігону поблизу населених пунктів Букове, Широке та Онок було категорично негативно сприйняте населенням. В селі Широке тоді навіть провели референдум стосовно цього питання, і абсолютна більшість громадян висловилася проти будівництва. Тимчасовим вирішенням проблеми був вивіз сміття на Виноградівське міське сміттєзвалище, однак наприкінці 2016 року Виноградівська міська рада прийняла рішення про заборону завезення побутових відходів із сіл та селищ району на міське сміттєзвалище. Тоді було знайдено рішення проблеми шляхом вивозу сміття на полігон Мукачівського міського комунального підприємства «Чисте місто». Однак у липні 2019 року, у зв’язку із низкою причин і це підприємство не продовжило договір із компанією АВЕ Виноградово і вивіз твердих побутових відходів із населених пунктів Виноградівського району було припинено…»

Наразі Виноградівською РДА розглядається два шляхи вирішення цієї проблеми. Один – тимчасовий, а інший – глобальний. Тимчасово вирішити питання можна, облаштувавши перезавантажувальну станцію ТПВ, йдеться в інформаційному запиті. На цій станції протягом тижня складуватиметься сміття з району, а потім важковаговим транспортом вивозитиметься за межі області. Також тимчасовим вирішенням проблеми може бути вивіз сміття на полігон в Іршавському районі.

«…Пошук земельної ділянки під перезавантажувальну станцію та перемовини з сусіднім районом ведуться паралельно. Однак керівництво добре розуміє, що це питання потребує не тільки термінового, але і глобального вирішення. Єдиним вірним шляхом для виходу із цієї ситуації є будівництво сміттєпереробного заводу, як це робиться в європейських країнах…»

Тож, як повідомляється в інформаційному запиті, наразі керівництво райдержадміністрації працює в напрямку пошуку інвесторів для реалізації цього проєкту. Наразі ведуться перемовини із представниками підприємства із Сату-Маре, що в Румунії.

«… Ці інвестори зацікавлені в співпраці. Проте подібне вирішення потребує більше часу, адже мова йде про великі капіталовкладення. І ми знову наштовхуємося на проблему пошуку земельної ділянки».

В інформаційному запиті йдеться про те, що Виноградівською РДА було надіслано листи до сільських та селищних рад для надання пропозицій із метою визначення можливого місцезнаходження земельних ділянок для розміщення станції перевантаження ТПВ, також розміщення полігону для захоронення ТПВ та в подальшому можливого будівництва сміттєпереробного комплексу.

Варто зазначити, що з метою отримання певної допомоги у вирішенні цього питання райдержадміністрація зверталася також і до голови Закарпатської обласної адміністрації та депутата Верховної ради Владіслава Поляка. Однак, як ідеться в інформаційному запиті, поки позитивного вирішення цього проблемного питання немає.

Хоча цю проблему потрібно негайно вирішувати. Як це зробити правильно? Наразі напрошується лише одна відповідь. Більше дбати про людей, які живуть на цій землі, і про наступне покоління. Яку спадщину ми їм залишимо? А вчитися нам є в кого. Адже Європа давно відмінно справляється з цією проблемою. Тож Україні, яка йде в Європу, варто запозичити прогресивні методи господарювання, забувши про корупцію, недбалість і бездіяльність. А людям у свою чергу теж потрібно повчитися у своїх європейських сусідів. Про те, як іти на компроміси, як думати про довкілля, а ще – як враховувати й інтереси громади, а не тільки свої власні.

Тож питання й надалі залишається відкритим. Коли вирішиться ця проблема і вивіз сміття знову відновиться, не зрозуміло…

Христина БІКЛЯН

«Карпатський об’єктив»

Залиште свій коментар

Анонси подій

Array

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події