Як почути і розпізнати «дітей дощу», або Що потрібно знати про дитячий аутизм

Опубліковано: | Переглядів: 794
 • Поділіться із друзями:

Поширення в Україні процесу інклюзії дітей з особливими потребами в освітні установи є не тільки відображенням часу, але і ще одним кроком до забезпечення повноцінної реалізації прав дітей на отримання доступної та якісної освіти. Інклюзія дітей з аутизмом в загальноосвітню систему навчання може бути успішною і сприяти їхньому психологічному та емоційному розвитку.

В останнє десятиліття проблема аутизму стає все більш актуальною не тільки в країнах Західної Європи і США, але і в Україні. Аутизм зустрічається в країнах усього світу незалежно від расової приналежності, етнічної групи, мови спілкування і соціального середовища. За оцінками ВООЗ, 1 дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація «Autism Speaks» відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.

Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) ) неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя. Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Діагностувати ризик розвитку аутизму в дитини можна вже в 1,5-річному віці за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому. Такі діти проявляють здібності – іноді просто геніальні – до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину.

Якщо говорити про причини аутизму, є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики.

Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи і розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.

До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом такого малюка можна адаптувати до соціального життя.

«Діти дощу», як і будь-які інші, абсолютно унікальні. Вони – як окрема планета чи навіть Всесвіт. Ось, до прикладу, історія однієї мами, яка розповіла нам її: «Мене звати Іванна, а сина – Ігор (обидва імена були змінені на прохання жінки – авт.). Мені 32 роки, майже 6 із них я провела поруч із дитиною, у якої розлад аутистичного спектру. Я пройшла всі стадії від «заговорить і переросте» до «всі вже заговорили і переросли, а ми ще ні». Кожну безсонну ніч я аналізувала свою вагітність і те, що тоді пішло не так. Потім я перейшла до стадії аналізу пологів (де не так пішло все, починаючи з того, що мені взагалі не хотілося згадувати власні пологи). Наступним етапом був пошук та читання страшних і не дуже історій в Інтернеті, я возила сина до генетиків, неврологів, психіатрів, і моє життя було подібне до жахливого сну.

Я, звичайно, вирішила, що його не візьмуть у звичайний дитячий садок і намагалася віддати в приватний, але його і туди не взяли, тому що одна «дуже розумна» мама ніби прочитала в Інтернеті і сказала всім, що аутизм заразний. Тоді ми стали всім займатися вдома. І, ви знаєте, я виявила, що кожна мама дитини з аутизмом – це чудовий дитячий аніматор, тому що складно розважати дитину, яка або хоче все відразу, або не хоче нічого.

Я дуже берегла сина, тому що нас ніхто не любив і не приймав. Всі боялися і вважали небезпечними. А ще мені давали багато порад, які стали б у нагоді, якби я винайшла машину часу («треба було вагітною їхати в село, там повітря чистіше!») тощо. Особливо родичі тут старалися…

Але потім, через сімейні обставини, майже у 5 років, мені довелося віддати сина у звичайний дитячий садочок, де вихователька, здається, навіть не почула мене, коли я сказала їй про аутизм, і прокоментувала це так: «Зрозуміло! Діти бувають різні». Це тоді прозвучало якось незрозуміло.

Але сталося чудо – за місяць у садочку Ігор сам навчився роздягатися і одягатися сам і, навіть, допомагати іншим. «Діти бувають різні. Але я ж не можу роздягнути і одягнути кожного!» – пояснила вихователька.

Далі син став їсти перше, друге, компот і десерт. «Діти у нас різні, а їжа однакова. Ви тільки не переживайте так», – знову спокійно заявляла мені наша вихователька. І, знаєте, я дуже вдячна їй та молюся за неї щодня.

Перед новорічними святами Ігор отримав маленьку роль у дитячому спектаклі, і я випадково почула, як відповідальному за нього хлопчику пояснювала його мама: «Всі різні! Ти ростеш швидко, а Ігор трохи повільніше. Тому будемо йому трошки допомагати». Я заплакала від цих слів…

Через рік ми йдемо до школи і я сподіваюся, що все буде добре».

Щодо думки фахівців, то голова Асоціації батьків дітей з аутизмом Євгенія Панічевська зазначає наступне: «Коли батьки помічають за своєю дитиною щось дивне, майже завжди знайдуться родичі і навіть педіатри, які казатимуть: «Усе нормально. Просто хлопчики повільніше розвиваються, пізніше починають говорити», чи щось подібне. А самі ж батьки просто не знають, на що звертати увагу. Зрештою і виходить, що, хоча розпізнати аутизм у дитини можна років із півтора, на практиці наші лікарі такий діагноз найчастіше ставлять уже після трьох. А сім’ї, відповідно, втрачають час. Причина тут одна – відсутність підготовлених педіатрів і психіатрів».

За словами Анатолія Чуприкова, завідувача кафедри дитячої психіатрії НМАПО ім. П. Шупика, «існує чимало показників, які можуть свідчити про розлад аутичного спектра у дітей уже на першому році життя…

Такі дітки у більшості випадків затримуються у розвитку. Хіба якщо до аутизму додається ще синдром гіперактивності, малюк, навпаки, може раніше почати ходити – місяців у десять. А зазвичай розвиток моторики починається після року. І тоді варто звертати увагу на таке: дитина грається неігровими предметами – ані м’які іграшки, ані машинки її не приваблюють, вона натомість знаходить щось своє. У більшості аутиків затримується мовлення. Можуть бути порушення сну: вдень дитина спить, а вночі – ні. Трапляються незрозумілі істерики та безпричинне, на погляд батьків, роздратування…

Коли є сукупність певних проявів, батьки, педагоги, лікарі вже розуміють, що з дитиною не все гаразд. Тоді знаходять фахівців, ставлять діагноз, починають дитиною займатися: чи то за психолого-педагогічними методиками, чи то медикаментозно, а найкраще – і те, й інше, як взаємодоповнення. І симптоматика поступово спадає – не зникає безслідно, але діти, так чи інакше, стають контактнішими. Кількість таких, які не соціалізуються, дуже невелика – на рівні 10-15%. Але, звісно, аби прогрес був, дитиною треба займатися, а для цього – знати її діагноз».

Як певний висновок, можемо навести слова професора Інституту людини Київського університету імені Бориса Грінченка Тетяни Скрипник, яка вважає, що «наразі в Україні відсутній стандарт надання кваліфікованої допомоги дітям із РАС. Дуже часто лікарі не узгоджують лікування між собою, що заважає комплексній допомозі дитині. Має бути цілісне розуміння життєдіяльності дитини і того, як маємо налаштовувати соціальне партнерство з реабілітаційними центрами, закладами освіти, соціальними установами, медичними закладами – всі, хто опікується дитиною, мають чітко розуміти, над чим вони працюють, які показники позитивної динаміки. Ця командна відповідальна робота, коли є відслідковування результатів, – це те, чому нам варто навчитися».

Юрій КОПИНЕЦЬ

 

«Карпатський об’єктив»

Залиште свій коментар

Анонси подій

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події