https://rx.ua
92305
10:23 8.102019

У Хусті вручили премію імені Йосипа Рачка «Карпатські бджоли»

Життя 3051

6 жовтня у великій залі Хустської районної ради відбулося зібрання пасічників із різних куточків Закарпаття, яке відкрив голова Хустської районної спілки “Нарцис” Віктор Папп. Він коротко ознайомив присутніх з діяльністю місцевого товариства за останній рік та поділився планами на майбутнє.

Однак найочікуванішим моментом зібрання стало оголошення та церемонія нагородження переможців премії імені Йосипа Рачка, яка вручається кожні три роки за видатні заслуги в бджолярській галузі нашого краю – за багаторічне удосконалення та масову репродукцію відселекційованих карпатських бджіл.

Засновник премії – Йосип Йосипович Рачок – добре знана людина не тільки в Хусті, де він народився і проживає, але й далеко за межами нашого краю. Він – Почесний громадянин м. Хуст, меценат-благодійник, лауреат золотої відзнаки “За рентабельну пасіку”, Почесний пасічник України і Спілки пасічників “Нарцис”, відомий своєю любов`ю до карпатських бджіл, раціоналізаторськими винаходами у пасічній справі, а головне – незгасаючим бажанням зберегти чистоту нашої легендарної медоносної трудівниці – “карпатки”. І саме це бажання підштовхнуло пана Йосипа заснувати власний фонд-премію “Карпатські бджоли”. Відповідне рішення було ухвалено в 2007 році на загальних зборах пасічників Закарпаття (м. Хуст) у присутності 118 учасників. До складу організаційного комітету увійшли досвідчені пасічники з різних районів Закарпаття. Премія присуджується конкурсантам кожні 3 роки, починаючи з 2010 р.

“Я великий прихильник карпатської бджоли, якій за господарською користю та морфологічними властивостями просто немає рівних серед інших порід бджіл. Вона найкраща на теренах колишнього Радянського Союзу. Тому мене ніколи не полишало бажання зробити щось на майбутнє, аби заохотити матководів-селекціонерів та інших спеціалістів у галузі бджільництва нашого краю до проведення робіт з дослідження й масової репродукції чистопородних карпатських бджіл, поширенню їх в місцях природного ареалу та впровадження в практику бджільництва досягнень науки й передового досвіду. Саме тому й виникла ідея заснувати премію “Карпатські бджоли”, – розповів її засновник, 89-річний Йосип Йосипович.

До слова, для фінансового заохочення конкурсантів пан Йосип поклав у банк на спеціальний рахунок власні кошти, з якого відсоткова ставка видається переможцю як винагорода.

Першу премію було вручено у день Свята меду в Мукачеві 2010 року братам Василю та Михайлові Плискам за створення бджоли типу “Вучківський”, а в 2013 році лауреатом став Віктор Папп за створення чистопородних карпатських бджіл типу “Синевир” та їх масове поширення.

Цьогоріч, 6 жовтня, вручення премії відбулося у рамках свята меду та вина “Срібні джерела” в Хусті. Її володарем за рішенням організаційного комітету став кандидат сільськогосподарських наук, член ГО “Товариство бджолярів-любителів” м. Мукачево Віктор Пилипенко.

Окрім пам’ятного іменного диплома першого ступеня та золотої медалі Йосип Йосипович вручив переможцю сертифікат на 20 тисяч гривень.

Володарем срібної нагороди став Степан Керек із Мукачева, бронзової відзнаки – Маргарита Пиняшко з Іршавського району.

Окрему відзнаку та диплом за вагомі заслуги у збереженні популяції літніх карпатських бджіл у місцях їхнього природного ареалу в Закарпатській області, за багаторічну підтримку районної Спілки пасічників “Нарцис” та створення умов для поширення передового бджільництва Хустського району Йосип Йосипович особисто вручив міському голові Володимиру Кащуку, який більше 20 років захоплюється бджолярством і є одним із його учнів.

“Для мене це надзвичайно дорога відзнака. Я глибоко поважаю Йосипа Йосиповича. Це мій учитель і наставник, людина щедрої душі та доброго серця, патріот свого народу. Його життя сповнене християнської любові і є добрим прикладом для багатьох із нас”, – поділився Володимир Кащук.

Багаторічну працю Йосипа Йосиповича Рачка, його професіоналізм, діяльність щодо збереження та поширення чистопородних карпатських бджіл, підняття культури бджільництва в Закарпатській області відзначили й на обласному рівні – грамотою Закарпатської обласної ради. Також грамотами Закарпатської обласної ради за наполегливу та самовіддану працю по збереженню та популяризації карпатських бджіл були нагороджені Віктор Пилипенко, Юрій Хома, Михайло Несух, Віктор Папп, а міськими грамотами в урочистій обстановці відзначено Віталія Павлія та Василя Яковця.

Варто зауважити, що фонд премії “Карпатські бджоли” створений на необмежений термін і, згідно із засновницькими документами, не може бути ліквідований ніким, навіть засновником чи його правонаступниками.

Богдана КЛЕКНЕР

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне