Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено

Опубліковано: | Переглядів: 1839
 • Поділіться із друзями:

За останні два тижні однією із топових тем для обговорення серед жителів обласного центру стало одне з рішень Ужгородської міської ради від 30 травня цього року. На перший погляд нічого проблемного не мало бути, але це тільки так здавалося народним обранцям.

Суть проблеми у тому, що міська рада проголосувала за передачу споруди колишньому власнику (вул. Капітульна, 18), що знаходиться трохи вище єпископської резиденції у напрямку до Ужгородського замку. Все б нічого, але тут уже понад п’ятдесят років порядкує Ужгородський національний університет. Саме тут знаходяться господарські будівлі, гаражі вузу та видавництво «Говерла».

Ситуація неоднозначна ще й тому, що це колишня власність Мукачівської греко-католицької єпархії, яка була відібрана у неї у незаконний спосіб після приєднання Закарпаття до Радянської України. Вже багато років єпархія звертається до міської влади з проханням повернути належне їй майно, але руки у депутатів не доходили до вирішення справи.

Збурений колектив університету звернувся до депутатів із відкритим листом, у якому зазначив: «Державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет» є найбільшим колективом і основною бюджетоутворюючою структурою міста Ужгород, сталий розвиток якої традиційно забезпечує стабільність розвитку усієї громади. Тільки у 2018 році УжНУ сплатив 43 мільйони 751 тисячу 528 гривень податку з доходів фізичних осіб, що створює можливість для розвитку міської інфраструктури та господарства. Окрім того, біля 15 тисяч студентів та 3 тисяч співробітників університету – постійні мешканці міста чи ті, що тимчасово працюють і вчаться в Ужгороді, – формують найбільшу спільноту споживачів послуг та товарів, які пропонуються іншими установами та підприємствами Ужгорода…

Враховуючи всі ці обставини, колектив УжНУ з великим здивуванням ознайомився з рішенням Ужгородської міської ради від 30 травня поточного року щодо передачі у власність будівлі за адресою: м. Ужгород, вул. Капітульна, 18, в якій розташовано видавництво «Говерла» та лекційні аудиторії юридичного факультету. Це приміщення використовується університетом понад півстоліття і впродовж цього періоду жодна влада міста – ані у соціалістичний період, ані впродовж каденцій різних за політичною конфігурацією рад у період незалежності України – не наважувалася відбирати майно у своєї найбільш потужної установи…»

Ситуація почала набирати обертів, адже Ужгородська міськрада у свою чергу також висловила офіційну позицію: «Щодо офіційного звернення Ужгородського національного університету, яке оприлюднене 11 червня на сайті УжНУ. Інформуємо, що 22 лютого 2019 року підписано розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації №113, де йдеться про те, щоб «повернути культову будівлю за адресою: м.Ужгород, вул.Капітульна, №18 у власність управління Мукачівської греко-католицької єпархії».

22 березня 2019 року до Ужгородської міської ради надійшло звернення Управління Мукачівської греко-католицької єпархії за № 047/19 про повернення єпархії майна, яке їй належало. 30 травня 2019 року Ужгородська міська рада на XXХVІ сесії VII скликання прийняла рішення №1558 «Про повернення культового майна», яким Мукачівській греко-католицькій єпархії повертаються у власність будівлі та споруди на вул.Капітульній, 18…

Відповідно до наявних архівних матеріалів, власником будівель та споруд на вулиці Капітульній, 18 зазначено греко-католицьку єпархію, рік побудови об’єкту – 1870. За рішенням виконавчого комітету Ужгородської міської ради депутатів трудящих від 08.12.1955 року за №716 це церковне майно було зараховано на комунальний баланс і відповідно перейшло у власність держави.

«Карпатський об’єктив» звернувся до прес-служби Мукачівської греко-католицької єпархії за коментарем для повного розуміння ситуації. І коментар надав сам Владика – єпископ Мілан: «Хочемо внести ясність із приводу звернення ректорату УжНУ, розміщеного у ЗМІ. Йдеться про приміщення на вулиці Капітульній, 18, яке Ужгородська міська рада 30 травня повернула законному власнику – Мукачівській греко-католицькій єпархії. У 1883 році тут було збудовано єпархіальний гуртожиток «Алуменум» (від латинського «алумнус» – учень). Мешкали в ньому близько 80 приїжджих хлопців, які навчалися в Ужгородській греко-католицькій гімназії. Коли в 1945 році замок відібрали від єпархії, сюди до 1947 року перебралася Ужгородська духовна семінарія.

Коли насильно ліквідували Мукачівську греко-католицьку єпархію, будівлю передали у користування Ужгородському університету.

Нині тут розташовані університетські складські приміщення, гаражі, видавництво. Півторастолітній будинок знаходиться в катастрофічному стані. Таке враження, що він ось-ось завалиться. І це в самому історичному серці міста! Ми запропонували міській раді повернути його законному власнику – Мукачівській греко-католицькій єпархії. Натомість готові відновити там гуртожиток для студентів УжНУ під опікою Церкви з набагато кращими умовами, ніж у студентському містечку.

Адже Церква, окрім духовної, виконує у світі ще й велику соціальну роботу. З керівництвом університету ми про це неодноразово розмовляли, це пан ректор Володимир Смоланка засвідчив і своїм листом від 3 квітня 2019 року, де погоджується з нашою пропозицією. Цитуємо: «Ми маємо намір підтримати ініціативу управління Мукачівської греко-католицької єпархії щодо відновлення первісного призначення будівлі, що знаходиться за адресою: вул.Капітульна, 18.

Більше того, ми готові клопотати перед Ужгородською міською радою та надати згоду на передачу вище вказаної будівлі до власності управління Мукачівської греко-католицької єпархії за умови дотримання цільового призначення даної будівлі визначеного у Вашому листі, а саме для відновлення гуртожитку «Алумнеум», де б мали змогу проживати студенти нашого університету».

Тому нещодавня категорична заява з боку ректорату УжНУ є для нас цілковитою несподіванкою, адже згадане питання на сесії міськради готувалося заздалегідь, публічно, була відома депутатам і позиція університету. Радий, що своїм рішенням Ужгородська міськрада відновила історичну справедливість. Зараз спільно працюємо над угодою про співпрацю між УжНУ та Мукачівською греко-католицькою єпархією, де буде прописана діяльність відновленого «Алуменуму» як гуртожитку для студентів УжНУ».

Ситуація навколо вищезазначеної адреси, напевно, могла вийти і далі – на  рівень взаємних звинувачень чи інших негативних ситуацій, але в результаті тристоронньої зустрічі наприкінці минулого тижня за участі єпископа Мукачівського Мілана (Шашіка), ректора УжНУ Володимира Смоланки та Ужгородського міського голови Богдана Андріїва було прийнято компромісне рішення – депутатське рішення від 30 травня буде скасовано, а натомість депутати приготують новий проект, у якому має  бути обов’язково вказане цільове призначення будівлі за адресою: вул. Капітульна, 18. І це має бути однозначно гуртожиток. Сторони ще будуть узгоджувати деталі у подальших консультаціях та співпраці.

Юрій КОПИНЕЦЬ

 • Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено
 • Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено
 • Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено
 • Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено
 • Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено
 • Ужгородський університет проти Ужгородської міської ради: компроміс знайдено
«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Array

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події