Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО

Опубліковано: | Переглядів: 1703
 • Поділіться із друзями:

Невицький замок… Величний свідок історії. Тут зупинився час. Здається, що у цій середньовічній фортеці до сих пір живуть його власники. Бо тут душа підноситься високо над вежами і вплітається в неймовірний танок вічності. Здається – торкнешся легенько кам’яної стіни і відкриються двері до зали, де вельможні лицарі шанобливо запрошують до танцю чарівних дам. А якщо заплющити очі і прислухатися, то можна почути звуки вальсу і легкі кроки танцюючих пар. Так, так, це правда, бо ж це незвичайне місце, де живе казка.

Невицький замок – напрочуд цікава пам’ятка європейської замкової архітектури, автентичний зразок фортифікаційного мистецтва. Утім, нині ця замкова споруда, яка могла б стати справжньою туристичною перлиною Європи, у жахливому стані. А нещодавно взагалі трапився невтішний прецедент – дах замку не витримав і обвалився.

– Падіння дерев’яної конструкції із замку – це знакова подія. Вона яскраво ілюструє наше ставлення загалом у державі, і зокрема на Закарпатті до історико-культурної спадщини, – наголошує дослідник Невицького замку Олександр Дзембас. – Так, дах не був історичним. Він зведений у 20-х роках минулого сторіччя, за часів Чехо-Словаччини. Але образ замку вже важко уявити без цього даху. Тим паче, що цей дах має на меті обороняти замкові стіни від природної руйнації.

– У чому полягає цінність Невицького замку?

– Він є найбільш автентичним та найбільш збереженим серед усіх пам’яток замкової архітектури. Попри те, що знаходиться в аварійному стані! У 1644 році замок пережив останній штурм і опісля не експлуатувався. Архітектурний ансамбль дійшов до нас практично у тогочасному вигляді. Було кілька спроб законсервувати замок, аби зберегти його архітектурну цілісність, проте вони не мали бажаного результату.

За радянських часів у замку були проведені невеликі консерваційні роботи з елементами часткової реставрації, завдяки якій замок залишився найбільш збереженим у первісному вигляді, не втратилася його автентика. Бо кожне втручання – це порушення. А основна цінність Невицького замку саме у збереженні його історичної відповідності.

– Завдяки грантовому проекту у 2018 році на реконструкцію Невицького замку виділено 10,5 млн гривень з державного та 500 000 тис. із місцевого бюджету. Чому реставраційні роботи досі не розпочалися?

– Так, це грантовий проект, що фінансується за кошти Євросоюзу, через певні відповідальні інституції України. Утім гроші до сих пір не надійшли. Взагалі, 12 млн грн – це мізер для реставрації. Але навіть якщо б такі кошти з’явилися, то бодай щось можливо було б зробити.

– Майже 20 років на території Невицького замку працювала волонтерська археологічна експедиція. Що вдалося з’ясувати за цей час?

– Перше, що нам вдалося з’ясувати без фінансування, завдяки волонтерам, – замок виник у ХІІІ столітті, нами було виділено будівельні горизонти і з’ясовано всі етапи перебудови, знайдено місце входу в замковий палац. Також очевидною стала наявність навколо замку палісаду та додаткових укріплень на схилах замкової гори. З’ясовано, що замок сягнув свого розвитку в середині ХV ст. Саме тоді був зведений підйомний міст до замку. А головне – унікальна річ для всієї Європи – наявність водогону, вода з якого заповнювала замковий рів. Наразі такі водогони відомі у Німеччині і у нас. У перспективі всі ці речі можна реконструювати.

– Тобто можна було б створити діючий музей Невицького замку?

– Звичайно. Це був би прекрасний музей із відтворенням замкових інтер’єрів. Повірте, це був би бум туризму! Уявіть, ви відвідувач. На вході до замку – палісад. Вам видають середньовічний одяг. У самому замку можна скуштувати середньовічну кухню. Подивитися на ті експонати, які були знайдені за роки археологічних досліджень. А їх майже дві тисячі! Це і монети, і залізо, і предмети посуду, і частини вітражів, кахлі, зброя. Наразі ці експонати знаходяться у фондах краєзнавчого музею.

– Як вважаєте, коли ці мрії стануть реальністю? І скільки приблизно на такий проект потрібно коштів?

– Ми приречені це зробити. Інакше, ми (а це і наша влада, і уся громадськість) розписуємося, що ми – ніхто і звати нас «ніяк». Щоб реалізувати цей проект, потрібно приблизно 12 мільйонів євро.

– Якщо б Невицький замок потрапив під егіду ЮНЕСКО, можна було б реалізувати цей проект?

– Звичайно. Європейський Союз виділив би необхідні кошти і довів би цю справу до пуття. Але, щоб потрапити під охорону ЮНЕСКО, потрібно пройти довгий шлях і на це насамперед має бути політична воля. Тим паче, що замок міг би легко там опинитися, оскільки він зберігся у первісному вигляді. До прикладу, Мукачівський замок вже не потрапить туди ніколи. Чому? Через некваліфіковану реставрацію. А у нас пам’ятка автентична, яка не зазнала втручань. Щоправда стан пам’ятки до сих пір є невизначеним…

– Це хіба не пам’ятка Національного значення?

– Так, але в сучасному реєстрі її немає. Наразі є два реєстри. Класичний, який нам дістався у спадок від Радянського Союзу, а також сучасний. Щоб туди потрапити, потрібно перереєструвати пам’ятку. Яка процедура оформлення? На кожну пам’ятку повинен бути складений паспорт, має бути подання. А вже після цього пам’ятка може увійти до Національного реєстру. Ці паспорти розробляє Науково-дослідний інститут пам’яткоохоронних досліджень у м. Київ. Та для цього потрібна ініціатива виконавчих органів влади. Закарпатська ОДА має винести це подання на сесію, але досі цього не було зроблено. Тобто Невицький замок немає жодної відповідної документації. А ось невнесення пам’яток у Національний реєстр несе в собі загрозу руйнації.

– Ви, як археолог, долучилися до проекту реставрації, який розробляла Агенція регіонального розвитку. Чи відповідає проект автентиці замку?

– Загалом так. Щоправда, найперше замок потрібно вивести з аварійного стану. Адже там проблема не тільки в даху. Деякі стіни настільки аварійні, що можуть упасти. Щоб хоч якось реанімувати замок, потрібно створити структуру, яка б цим займалася. А на це може піти кілька років. Але працювати і реставрувати потрібно негайно!

– Ви, як ентузіаст і людина, яка досліджує Невицький замок майже усе своє життя, якою в майбутньому бачите долю цієї пам’ятки?

– Насправді, усі проблеми можна вирішити. Головне – бажання. Я б дуже хотів, щоб Невицький замок справді став перлиною Європи. Щоб із усього світу їхали помилуватися нашою унікальною пам’яткою замкової архітектури.

Христина БІКЛЯН

 • Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО
 • Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО
 • Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО
 • Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО
 • Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО
 • Замок, який міг би стати перлиною ЮНЕСКО, руйнується на очах. ФОТО
«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Array

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події