Частина закарпатців залишилася без українського телебачення

Опубліковано: | Переглядів: 1667
 • Поділіться із друзями:

Турботливо переймаються наші можновладці тим, аби закарпатські угорці добре знали українську мову. Особливо це стосується сфери освіти… Проте водночас одним махом вони позбавили угорську громаду краю та багатьох інших закарпатців улюблених українських телеканалів.

Перехід на цифрове телебачення подавався як прогресивний, сучасний крок, який допоможе українцям бачити якісну картинку у своєму телеящику. Окрім того, відкриє можливості для прийому понад 40 загальнодержавних телевізійних каналів високої якості, тоді як при аналоговому їх було лише 14.

Упровадження цифрового телебачення велось активно, і це, мабуть, добре… Однак у якийсь момент, не завершивши ці роботи й особливо не переймаючись питаннями інформаційної війни, у нашій державі раптом відрубали аналогове телебачення. Мовляв, переходьте всі на цифрове – і, звичайно, не безкоштовно… Але на сьогодні далеко не всі українці встановили собі «омріяний» тюнер. Коли в нашій державі протискують подібні рішення, одразу спадає на думку, що хтось на цьому добре заробить.

Та зараз мова не про те. Відрубавши улюблені телеканали, українців запевнили, що ми зможемо одразу перейти на цифрову якісну картинку. Але на ділі виявилося, що далеко не всі мають таку можливість. І справа тут навіть не в грошах. В Україні для чималої кількості людей цифрове телебачення наразі є просто недоступним. І в якийсь момент телевізор став показувати один-два регіональні канали, а то й узагалі ніяких. Причому це сталося на великих територіях у різних областях України, у тому числі, на жаль, у Закарпатській, де в інформаційному вакуумі опинились і ті райони, в яких компактно проживає угорська національна меншина.

З цього приводу народний депутат України, голова ГО «Товариство угорської культури Закарпаття» Василь Брензович надіслав депутатське звернення до Президента України Петра Порошенка, Голови Верховної Ради Андрія Парубія, Кабінету Міністрів, Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення. За його словами, «споживачі повідомляють про проблеми із сигналом цифрового телебачення по всій території Закарпатської області». Василь Брензович стверджує, що із 2011 року впровадження цифрового стандарту телебачення на території області здійснює київське ТОВ «Зеонбуд», яке отримало відповідні ліцензії провайдера програмної послуги, згідно з котрими передбачалося здійснити на першому етапі у 2011-му розбудову багатоканальних мереж МХ-1, МХ-2, МХ-3, МХ-5 у стандарті ОУВ-Т2 на 19 об’єктах Закарпаття. До кінця 2011 року ТОВ «Зеонбуд» на шести об’єктах Закарпатської філії КРРТ змонтувало та ввело в експлуатацію передавачі цифрового стандарту в Ужгороді, Хусті, Мукачеві, Сваляві, Рахові та Великому Березному.

«Орієнтовно оцінений відсоток охоплення населення Закарпатської області технічними засобами, встановленими на об’єктах Закарпатської філії КРРТ, становить близько 50%, а такі райони, як Міжгірський та Воловецький, узагалі не охоплено цифровим стандартом телебачення. Частково покриття забезпечено у Великоберезнянському, Перечинському, Свалявському, Тячівському, Рахівському та Іршавському районах. Роботи з подальшого розширення цифрової передавальної мережі на території області не ведуться», – наголошує нардеп. Отже, за його словами, після припинення роботи аналогових телевізійних передавачів на Закарпатті може відбутися значне зменшення інформаційного простору, а в деяких районах краю ймовірна й повна його відсутність. «Регіональні телеканали не доступні для жителів Берегівського, Виноградівського районів, що спричиняє інформаційний вакуум для отримання якісної і своєчасної інформації, яка стосується різних сфер життя рідного краю. Представники національних меншин (наприклад, на території зазначених районів компактно проживають угорці) є законослухняними громадянами України, які прагнуть у повному обсязі володіти державною мовою, а для цього необхідно забезпечити їм доступ до інформації українською мовою, що дасть змогу нацменшинам удосконалити володіння державною мовою», – підкреслив Василь Брензович. «Сьогодні ТОВ «Зеонбуд» забезпечує покриття цифровим сигналом усього 1/3 території Закарпатської області. Відповідно до Плану заходів із впровадження в Україні цифрового телерадіомовлення, затвердженого Кабінетом Міністрів України у 2016 році, має відбутися згідно з Порядком поетапного відключення аналогового телерадіомовлення, яке заплановано на березень 2018 року. Прошу вжити всіх заходів, необхідних для максимального покриття цифровим сигналом території Закарпатської області», – пише народний депутат.

У середині минулого місяця голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України Юрій Артеменко відповів, що спільно з іншими державними органами «розробляються шляхи для вирішення проблемного питання покриття всієї території України цифровим сигналом». Він запевнив, що «визначаються такі проблемні території й опрацьовуються різні варіанти для усунення «білих плям», зокрема встановлення додаткових передавачів у мережі ТОВ «Зеонбуд». У Нацраді також інформують, що наразі ТОВ «Зеонбуд» проводить комплекс робіт з установлення додаткових 47 передавальних станцій, серед яких 9 на території Закарпатської області. Крім того, вивчається питання про оголошення конкурсу для розбудови загальнонаціональної цифрової мережі Концерну РРТ у смузі частот, до якої входять деякі населені пункти Закарпатської області, йдеться у відповіді на депутатське звернення Василя Брензовича.

Виникає тільки одне логічне запитання, а чому за нинішніх умов активної інформаційної війни та прагнення держави якомога більше поширювати національний інформаційний продукт та українську мову цього не було зроблено до відключення аналогового телебачення? Чому спочатку не забезпечили 100% покриття? Чи, виходить, це не дуже й важливо?

Як би там не було, у Нацраді з питань телебачення і радіомовлення України обіцяють цю ситуацію виправити. Отож побачимо, як скоро це відбудеться й коли нарешті сотні тисяч українців (у тому числі й закарпатські угорці) зможуть знову дивитися свої улюблені українські телеканали.

Руслан ФАТУЛА

«Карпатський об’єктив»

Коментарі

 1. Ужгород сказав:

  Толку з того телебачення і так мало. Краще книги читати.

Loading...

Анонси подій

Квітень 2019
ПнВтСрЧтПтСбНд
« Бер   Тра »
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Різне:

 • ТБ програма

 • Гороскоп

 • База крадених велосипедів

 • Рецепти

 • Погода

  • Ужгород

   Туман сьогодні ввечері.

   • Невелика Хмарність

    Зараз: 11.1°C/1017.86гПа

   • Хмарно

    Об 07 годині: 16.13°C/1017.7гПа

   • Хмарно

    Об 08 годині: 17.14°C/1017.67гПа

   • Хмарно

    Об 09 годині: 17.61°C/1017.68гПа

   • Хмарно

    Об 10 годині: 17.42°C/1017.77гПа

  • Мукачеве

   Туман сьогодні ввечері.

   • Хмарно

    Зараз: 11.49°C/1018.04гПа

   • Хмарно

    Об 07 годині: 16.37°C/1017.9гПа

   • Хмарно

    Об 08 годині: 17.29°C/1017.88гПа

   • Хмарно

    Об 09 годині: 17.67°C/1017.96гПа

   • Хмарно

    Об 10 годині: 17.39°C/1018.08гПа

  • Берегове

   Хмарно до завтрашнього ранку і слабкий вітер завтра вранці.

   • Хмарно

    Зараз: 13.37°C/1017.78гПа

   • Сильна Хмарність

    Об 07 годині: 16.39°C/1017.63гПа

   • Хмарно

    Об 08 годині: 16.92°C/1017.6гПа

   • Хмарно

    Об 09 годині: 17.08°C/1017.69гПа

   • Хмарно

    Об 10 годині: 16.88°C/1017.83гПа

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події