У наших заробітчан не вистачає уяви, куди потратити гроші

Опубліковано: | Переглядів: 7596
 • Поділіться із друзями:

Традиція заробітчанства на Закарпатті, як і в сусідніх областях, виникла не сьогодні й не вчора. Але якщо наші прадіди їздили в Америку чи Бразилію й, повернувшись, купували вдома землю та садили виноградники, то сучасники не поспішають вкладати в те, що могло би приносити дохід тут. Натомість масштаби заробітчанства зростають, бо сусідні держави дедалі більше зацікавлені в наших кадрах…

e91d53bc1d03Давній знайомий, який працював у районній друкарні, торік просився на таку ж роботу в Угорщину. Тамтешня фірма, почувши, що йому за 50, не прийняла виноградівця. Аж ось недавно угорці самі розшукали чоловіка й запропонували місце на фірмі – кадри вимиваються з угорських підприємств із шаленою швидкістю, тому цього року в країнах ЄС приймають на роботу «і старого й малого» – незалежно від національності, віросповідання чи знання мови.

Міграція кадрів – явище глобальне, й воно набирає розгону. Сусідні держави намагаються загасити дефіцит робочих рук у першу чергу за рахунок мешканців Закарпаття і західних областей України. Найбільш оперативно зреагувала Угорщина, яка зняла всі перепони для працевлаштування. Власник українського біометричного паспорта може спокійно приїхати в будь-яке угорське місто й оформитися там на роботу, навіть не знаючи мови. Зазвичай на підприємствах забезпечують медичне страхування, всі документи для офіційного працевлаштування, житло й навіть харчування один раз на день.  Заробіток становитиме щонайменше 70 гривень за годину.

«Думаю, в інших країнах так само готують подібні зміни, тому що і в Польщі, і в Чехії, і в Словаччині переживають такі самі проблеми», – каже мій співрозмовник Анатолій Преображенський. Він уже два роки надає послуги з оформлення документів для роботи за кордоном. Ще раніше й сам їздив працювати в Польщу.

«Правда, я йшов туди не просто заробити, а опанувати всю процедуру оформлення документів, офіційного працевлаштування за кордоном. Коли випадав вільний час, відвідував польські підприємства, представлявся працівником агенції по працевлаштуванню, знайомився, розпитував про потреби в кадрах і попередньо домовлявся про майбутню співпрацю», – розповідає Анатолій.

На той час, коли він повернувся додому й започаткував свою рекрутингову діяльність, уже знав усі юридичні механізми, був готовий зробити будь-які документи на роботу, міг запропонувати перелік підприємств, куди може оформити право на працевлаштування.

За приблизними підрахунками, тільки на Виноградівщині є близько тридцяти посередників, які надають консультації і беруть на себе підготовку документів. Щомісяця з району виїжджає на заробітки від 100 до 500 чоловік, і ця тенденція не спадає.

Популярність напрямів час від часу міняється. Недавно найбільше робітників і студентів виїжджади в Польщу, зараз внаслідок зняття всіх обмежень зріс інтерес до Угорщини.

Як правило, закарпатці намагаються влаштуватися на більш інтенсивні роботи, намагаючись будь-що працювати й отримувати чим більше. На жаль, каже Анатолій, наші співвітчизники самі себе заганяють у принизливі умови, готові працювати неофіційно, відмовитися від нормальних умов. Хоча, вважає він, можна мати цілком достатній заробіток від 500 євро і більше, працюючи цивілізовано, по 8 годин на день, із обов’язковими вихідними, соціальними гарантіями.

Так чи інакше, потік заробітчан розширюється, оскільки рівень платні вдома їх не затримує. Хіба що примушують залишитися побутові причини – нема на кого залишити дітей, вік не дозволяє тощо.

На думку одного з підприємців-роботодавців, навіть плата як така не є прямою причиною їхати за кордон. Зараз в області теж є види робіт, де досвідчений працівник заробить і вдома 7 – 10 тисяч гривень. Але, їдучи за рубіж, він залишає вдома всі клопоти й проблеми, економить на харчуванні, на багатьох витратах, навіть на сигаретах (кидають палити на три місяці, бо дорого, а повернувшись додому, знову беруться за цигарку). Таким чином привозять із заробітків від півтора до 3 тисяч євро. Скажімо, 500 євро піде на погашення тих чи інших боргів, а решта залишається в розпорядженні заробітчанина. А вдома, отримуючи, наприклад, 10 тисяч гривень на місяць, той же чоловік навряд чи зможе відкласти якусь суму – щоденні витрати «з’їдять» усе.

За цих умов наші роботодавці намагаються переглянути систему оплати – передбачають надбавки за стаж роботи. Приміром за 10 років – плюс 1000 гривень. Крім того, підприємці намагаються автоматизувати процес виробництва, вивільнивши певну кількість вакансій.

Як правило, каже Анатолій, виглядає так, що заробляння грошей є самоціллю закарпатців. Якщо прослідкувати, як витрачаються кошти, здобуті важкою працею, то виявляється: молоді заробітчани в першу чергу намагаються купити «круту тачку» й побудувати собі житловий будинок, а то й два. Зводять їх десять – двадцять років, потім добудовують, перебудовують і на це витрачають усе своє життя. Мало в кого вистачає фантазії на цікавіші проекти, зокрема в бізнесі. Наші люди не звикли думати на два кроки вперед.

Сам Анатолій уже зараз має задумку створити сайт, «біржу праці» в інтернеті. Будь-хто зможе там відшукати собі вакансію в країнах Європи, безкоштовно отримати всю інформацію й навіть домовитися з роботодавцем про працевлаштування, не звертаючись до посередників. У такому випадку відпаде потреба й у нинішніх послугах, які надає Анатолій, відповідно він втрачає заробіток. Але чоловік до цього готовий і вже продумав джерела фінансування сайту. Заробляти можна й удома, переконаний Анатолій Преображенський, але для цього треба не просто планувати, малювати перспективи, а конкретно діяти.

Василь ГОРВАТ
м. Виноградів

НОВИНИ ЗАКАРПАТТЯ

«Карпатський об’єктив»
Loading...

Анонси подій

Жовтень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
« Вер   Лис »
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Різне:

 • ТБ програма

 • Гороскоп

 • База крадених велосипедів

 • Рецепти

 • Погода

  • Ужгород

   Хмарно завтра вранці.

   • Ясно

    Зараз: 8.14°C/1025.73гПа

   • Ясно

    Об 00 годині: 7.06°C/1025.82гПа

   • Ясно

    Об 01 годині: 6.18°C/1025.97гПа

   • Ясно

    Об 02 годині: 6.39°C/1025.96гПа

   • Ясно

    Об 03 годині: 8.12°C/1025.67гПа

  • Мукачеве

   Невелика хмарність сьогодні пізно вранці.

   • Ясно

    Зараз: 8.3°C/1025.56гПа

   • Ясно

    Об 00 годині: 7.76°C/1025.67гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 01 годині: 7.37°C/1025.82гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 02 годині: 7.76°C/1025.87гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 03 годині: 9.31°C/1025.6гПа

  • Берегове

   Невелика хмарність протягом всього дня.

   • Невелика Хмарність

    Зараз: 7.93°C/1025.07гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 00 годині: 7.65°C/1025.19гПа

   • Невелика Хмарність

    Об 01 годині: 7.74°C/1025.39гПа

   • Хмарно

    Об 02 годині: 8.32°C/1025.44гПа

   • Хмарно

    Об 03 годині: 9.73°C/1025.23гПа

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події