123447
12:23 22.012022

У Берегові відзначили День угорської культури

Життя 2558

21 січня Берегівський місцевий осередок Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) відзначив День угорської культури меморіальним заходом та покладанням вінків до пам’ятної дошки Ференца Келчеї на площі Ференца Ракоці ІІ.

Присутніх привітав голова осередку Іштван Молнар. У своїй промові він згадав про подію 199-річної давнини, коли 22 січня 1823 року Ференц Келчеї в селі Сатмарчеке переписав начисто рукопис гімну. Свою роботу автор відправив з найближчого поштового відділення, яке знаходилося в місті Берегові. Про це нагадує пам’ятна дошка на стіні будівлі, зазначив Іштван Молнар. «Гімн – один із найважливіших віршів угорців. Він зміцнює ідентичність, вказує місце угорців в історії, виховує патріотизм», – підкреслив він, наголосивши на суті національної ідентичності, адже, за його словами, народи зі слабкою національною ідентичністю швидко зникають.

«Національна ідентичність – це те, що надає народу силу, формує націю. Якщо використовують офіційний термін, часто кажуть, що національна ідентичність особи – це її прихильність і відданість нації, з якої вона походить», – підкреслив очільник місцевого осередку, додавши, що гімн є твором, який значно зміцнює угорську ідентичність.

«Крім мистецтва і фольклору, культура включає науку. Ми, угорці, можемо пишатися, адже багато угорців досягли світового успіху в різних сферах культури. Чимало представників угорської культури – вихідці із Закарпаття, зокрема Тиводар Легоцький та Гізелла Драваї, чиї імена носять місцеві установи, вулиці, на честь яких встановлені меморіальні дошки на території всієї області. Це стосується й сучасників – художників, письменників, скульпторів, поетів, музикантів, педагогів, науковців, які активно працюють у рідному краї для збереження угорської культури», – зазначив він.

«Однак усе це неможливо здійснити самостійно, поодинці, для цього потрібні засоби… Тому ми маємо подякувати уряду Угорщини, який постійно допомагає угорцям Закарпаття, сприяючи розквіту угорської культури в краї», – наголосив Іштван Молнар.

Після вітальної промови текст гімну продекламував Бенце Шараді, учень Берегівського ліцею ім. Габора Бетлена.

Від імені дипломатичних представництв Угорщини на Закарпатті виступив Генеральний консул Угорщини в місті Берегові Мігай Андраш Беке, котрий звернув увагу на об’єднуючу силу культури. «Вірю, що культура – ​​це наша національна реальність, яка виражає та зберігає національну ідентичність. І доводити важливість цього тут, на Закарпатті, думаю, зайве. Насправді не ми зберігаємо культуру та традиції, а вони зберігають нас. Якщо втрачається рідна мова, втрачається культура. Якщо втрачена культура – втрачена нація», – наголосив дипломат. «Дехто вимірює націю державними кордонами, а ми, угорці, вимірюємо її своєю культурою! Над державними кордонами та незважаючи на них», – додав він.

Відтак присутні всі разом заспівали гімн і поклали вінки до пам’ятної дошки поета.

Олександра Чуга/Csuha Alexandra/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Хустщині сталася пожежа в житловому будинку
16:27
У межах програми «Прихисток» 3600 закарпатців отримали компенсацію за комунальні послуги. ВІДЕО
16:09
Закарпатгаз повідомляє про зміни у законодавстві стосовно замовленої потужності
15:48
На Мукачівщині у колодязі виявили тіло людини
15:26
В Ужгороді відбувся всеукраїнський науковий семінар «Наукова молодь ̶ потенціал відновлення України»
15:01
Читачам Закарпатської обласної дитячої бібліотеки нагадали правила дорожнього руху
14:41
В Ужгороді загорівся автомобіль «ЗАЗ-1102»
14:24
З 1 червня на Закарпатті діятиме заборона на вилов раків
14:15
Бактеріальний опік плодових: у Держпродспоживслужбі Закарпаття розповіли про способи поширення та методи боротьби
14:06
На Закарпатті судитимуть організовану групу за розповсюдження заборонених психотропів по Україні
13:53
Всі новини
Головне