19:23 26.122021

У Берегові відбулася прем’єра документального фільму про Закарпатський угорський інститут

Життя 2031

В атріумі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ 22 грудня відбулася прем’єра документального фільму Tölgyfa («Дуб»), який підбиває підсумки 25 років існування вишу. Автори стрічки – співробітники телеканалу «ТВ21 Унгвар» Мігай Дебрецені-молодший і Томас Ваш.

Скорочену версію кінокартини продемонстрували 8 листопада на урочистостях з нагоди дня народження інституту, а прем’єра повного хронометражу відбулася тепер.

У фільмі показано обставини заснування вишу, історію ремонту будівлі колишнього суду, де нині знаходиться заклад, виклики останньої чверті століття, важливість підтримки Угорщини та приклад віри, готовності ніколи не опускати руки, а також дається уявлення про життя нашого краю після зміни режиму.

Перед показом присутніх привітала Андрея Молнар, керівник секретаріату ректорату. Розповідаючи про створення документального фільму, вона зазначила, що на прохання керівництва інституту телеканал «ТВ21 Унгвар» підбив підсумки 25 років існування вишу, зокрема було опитано тих, хто долучився до заснування та розвитку вищого навчального закладу.

У стрічці виступають закарпатські та угорські громадські діячі, педагоги інституту, колишні студенти.

«Коли мене попросили створити цей фільм, перша моя думка була про те, що 25 років нелегко охопити в 52-хвилинній кінокартині. Але, здається, вийшло, адже, як завжди, я оточив себе чудовими колегами. Ми об’їздили всю Угорщину, багато знімали на Закарпатті, використали чимало матеріалів з приватного архіву мого колеги Томаса Ваша. Тож вийшов фільм, який об’єднує все в єдине інтерв’ю. У стрічці загалом є лише одна начитка, історію розповідають самі головні герої», – зазначив Мігай Дебрецені.

«Ми почали свою роботу з того, що зайшли в архів. Я вивчав старі записи й помітив, скільки в мене зберігається скарбів, які можна використати. Коли ми опрацювали матеріал, я зрозумів, що робив відео не як для новин, а ніби для документального фільму. Практично майже 20 років я знімав цю стрічку про інститут», – сказав Томас Ваш.

«Найбільше мене захоплює у фільмі те, що він показує, з чого ми починали, через що пройшли і чого досягли. У ньому знято всіх, хто був поруч із нами в цей період. Ми побачили людей, які підтримували нас морально, фінансово, в політичному плані, допомагали нам розпочати свій шлях, рухатися вперед. Те, що ми сьогодні тут, справа не однієї людини, не десятьох, а багатьох сотень», – наголосив ректор інституту Іштван Черничко.

Після прем’єри він подякував за підтримку, яка дала вишу можливість працювати й розвиватися.

«Заснувати інститут було нелегко, але набагато важче виявилося досягти того, щоб ми залишалися тут через 25 років», – сказав ректор. «Окрім людей, які нас підтримували, на подяку заслуговують і ті, хто ініціював, розпочав і реалізував те, у чому дехто в той час сумнівався», – зазначив Іштван Черничко й додав, що президент інституту Ілдико Орос не може бути присутньою на прем’єрі особисто, але думками вона також тут.

Ректор наголосив і на важливості роботи колективу інституту, «адже стіни та гарно відремонтовані аудиторії нічого не варті без вас, тих, хто працює і викладає в цьому закладі». Насамкінець він привітав студентів, які «вшанували нас у той час і вірили, що отримають диплом».

І який же день народження без смаколиків. Тож після прем’єри до атріуму занесли величезний торт. Свічки на ньому задули Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бачкаї, Іштван Черничко та автори документального фільму, які побажали довгих років плідної роботи працівникам вишу та студентам.

Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, розташований у будівлі колишнього королівського суду, став незалежним вищим навчальним закладом, офіційно зареєстрованим в Україні, у вересні 1996 року. Мета вишу – надавати угорськомовним студентам знання високого рівня в європейських умовах. Завдяки наполегливій 25-річній праці нині заклад став одним із найважливіших бастіонів угорськомовної освіти на Закарпатті, який сприяє тому, щоб молодь залишалася в краї.

(TV21 Ungvár/CsA, Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Хустщині сталася пожежа в житловому будинку
16:27
У межах програми «Прихисток» 3600 закарпатців отримали компенсацію за комунальні послуги. ВІДЕО
16:09
Закарпатгаз повідомляє про зміни у законодавстві стосовно замовленої потужності
15:48
На Мукачівщині у колодязі виявили тіло людини
15:26
В Ужгороді відбувся всеукраїнський науковий семінар «Наукова молодь ̶ потенціал відновлення України»
15:01
Читачам Закарпатської обласної дитячої бібліотеки нагадали правила дорожнього руху
14:41
В Ужгороді загорівся автомобіль «ЗАЗ-1102»
14:24
З 1 червня на Закарпатті діятиме заборона на вилов раків
14:15
Бактеріальний опік плодових: у Держпродспоживслужбі Закарпаття розповіли про способи поширення та методи боротьби
14:06
На Закарпатті судитимуть організовану групу за розповсюдження заборонених психотропів по Україні
13:53
Всі новини
Головне