119912
17:58 19.102021

Як сучасні ґаджети впливають на дитячий зір

Життя 3024

«Очі – дзеркало нашої душі» або ж «Бережи як зіницю ока», – каже народна мудрість. З очима, водночас, – одним із найважливіших органів людини пов’язане не одне прислів’я та приказка. Саме завдяки зору ми дізнаємося про навколишній світ – бачимо кольори, розміри та форми тих чи інших предметів. Зір є надзвичайно важливим елементом у повсякденній життєдіяльності людини.

Проте забезпечити здоров’я для своїх очей у сучасному технологічному світі ой як непросто. Смартфони, планшети, комп’ютери, телевізори є невід’ємною частиною нашого життя і, хоча всі батьки знають, що все це має негативний вплив на здоров’я, важко повністю відгородити своїх дітей від них. Сучасні діти навіть не уявляють свого повсякденного життя без ґаджетів і через свій вік ще не розуміють, до яких глобальних наслідків може призвести надмірне захоплення ними. А батьки починають бачити проблему лише з першими її проявами – погіршенням зору, затуманенням погляду.

Вплив ґаджетів на дитину особливо згубний, оскільки, на думку лікарів, зір у дошкільнят, наприклад, сідає неймовірно швидко, а ось відновлюється цілком складно. Багато людей втрачають зір тією чи іншою мірою саме в дитячому віці, незважаючи на те, що загалом очі у нас формуються приблизно до 16-17 років.

У новонароджених відразу спостерігається далекозорість, але, зважаючи на зростання їхнього організму, зростає й очне яблуко. Короткозорість виявляється вже в 8-12 років, коли темп зростання не такий стрімкий, а очне яблуко продовжує зростати. При цьому нерідко у дітей спостерігається так звана помилкова короткозорість (або спазм акомодації), що характеризується порушенням роботи війкового м’яза. Головна причина помилкової короткозорості – перенапруження очей протягом тривалого часу. До того ж, статистика свідчить про те, що ця проблема спостерігається у кожного шостого школяра.

Насправді виявлено безліч факторів, які негативно впливають на дитячий зір. Це погана екологія, зниження якості продуктів, авітаміноз, низька фізична активність, спадковість. Погіршення зору діагностували та лікували і раніше, коли не було смартфонів, але з їхньою появою та активною експлуатацією випадки значно почастішали. Що й казати, якщо зміни можна побачити, навіть просто йдучи по вулиці. Ще до появи високих технологій, кількість людей, що носили окуляри, була значно меншою, ніж зараз.

Лікар-офтальмолог Вероніка Рего розповідає, що погіршення зору в дітей дійсно стало масовим явищем протягом останніх десятиліть, адже зловживання ґаджетами, рано чи пізно, призводить до короткозорості.

«Використання смартфонів, планшетів та комп’ютерів протягом тривалого часу призводить до постійної сухості очей, їх почервоніння, відчуття пелени перед очима та іноді навіть головних болей. У середньому людина моргає близько 15 разів на хвилину. А якщо погляд напружений перед монітором або екраном, це відбувається набагато рідше, що призводить до сухості очей та інших неприємних відчуттів. Так розвивається синдром сухого ока та короткозорість, коли зображення об’єктів на відстані здаються розмитими, внаслідок м’язового спазму», – каже пані Вероніка.

Медик наголошує, що навіть ВООЗ надало свої рекомендації щодо користування смартфонами та іншими сучасними новинками з офтальмологічної точки зору. В організації радять повністю обмежити використання будь-якої «моніторної» техніки дітьми до 3 років. Від 4 до 6 років дітям варто приділяти моніторам до 30 хвилин на день, а дітям молодшого шкільного віку – до 1 години. Старшим дітям, від 10 років, радять проводити час перед комп’ютером чи смартфоном до 2 годин на день.

Однак дотриматися таких обмежень у сучасному світі практично нереально. Незважаючи на це, є певні поради, які зможуть знизити поганий вплив ґаджетів на зір дитини. Серед них, у першу чергу, є саме відстань від очей до смартфона – вона має становити мінімум 30 см. Крім того, варто робити перерви кожні 30-40 хвилин, хоча б по 20 хвилин, гуляти на свіжому повітрі.

Вероніка Рего звернула увагу на те, що дуже знижують зір ігри на смартфоні в темряві, лежачи на ліжку або дивані. Однією з важливих умов збереження зору є нормальне освітлення. При недостатньому освітленні м’язи очей напружуються, що призводить до їхнього ослаблення і порушення зору. Коли ж освітлення надміру яскраве, ми примружуємо повіки, які тиснуть на очні яблука. Це також негативно впливає на наші очі.

Під час роботи за столом очі стомлюються. Тому через кожні 15-20 хв. треба переводити погляд на предмети, які знаходяться далеко. Можна підійти до вікна, на 1-2 хв. подивитися на небо.

Крім зору, зловживання ґаджетами призводить й до деформації хребта внаслідок тривалої нерухомої й викривленої пози та затримки розвитку мовлення. Діти до двох років не мають когнітивних здібностей до сприйняття мовлення з розвиваючих відео чи мультфільмів, ці відео, навпаки, «крадуть» час у спілкуванні дітей із батьками, тож, як наслідок, маємо затримку розвитку мови.

Численні дослідження повідомляють, що зараз діти проводять «в екранному режимі» понад сім із половиною годин на день. Мова йде про сумарне користування телефонами, комп’ютерами та телебаченням, у той час як на прогулянки на свіжому повітрі припадає півтори години на день. Цікавий також той факт, що більшість сучасних дітей освоюють навички користування ґаджетами ще до того, як научаться говорити.

Наступні рекомендації, що допоможуть зменшити вплив електронних ґаджетів на здоров’я дитини:

  • у спальні дитини не повинно бути телевізора чи комп’ютера, не дозволяйте користуватись жодним із цих пристроїв перед сном;
  • ведіть контроль над ЗМІ, інформацією яких користуються ваші діти, та вебсайтами, які вони відвідують;
  • ніколи не використовуйте ґаджети, щоб заспокоїти своїх дітей;
  • розробіть сімейний план для побутового використання всіма засобами масової інформації, в рамках цього плану введіть «комендантську годину» по користуванню ґаджетами на прийоми їжі й перед сном;
  • зробіть перегляд кіно, ТВ сімейними традиціями, можливістю поспілкуватись всією родиною.

У нашій країні, як і в усьому світі, відбувається глобальна діджиталізація, й паперові книги стають не такими популярними, як електронні. Навіть освіта, за останні півтора року, практично перейшла в онлайн-площину, тому без смартфонів та іншої техніки дітям не обійтися. При цьому нам, батькам, варто нагадувати основи правильного поводження з технікою, аби мінімізувати її вплив на здоров’я наших дітей.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне