119534
08:45 7.102021

На Ужгородщині відбувся традиційний День Добо

Життя 1181

У с. Часлівці Ужгородського району перший День Іштвана Добо організували на території колишнього маєтку Добо сім років тому в пам’ять про славетного уродженця Ужгородщини, відомого заxисника Егерської фортеці від турецьких військ у ХVІ столітті, володаря Середнянського замку. Цьогорічний захід влаштувала рада Сюртівської ТГ та місцевий осередок Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Часлівців. Тут мали можливість представити майстерність своїх творчих колективів угорські села територіальної громади, створеної восени минулого року.

Гостей привітала Марія Рояк, очільниця відділу з питань культури і туризму Сюртівської ОТГ, голова місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Часлівців. Затим традиційно зачитали клятву Іштвана Добо з книги «Зірки Егера».

Голова Сюртівської громади Арпад Пушкар у контексті клятви захисників Егерського замку зазначив: «Захищати свої націю, країну ми змушені й сьогодні, це завдання нинішнього покоління. Вірю, що наша територіальна громада, де ми живемо й працюємо, буде процвітаючою та комфортною для всіх. У нас є минуле, яким ми пишаємося, є теперішнє і, повірте, є й майбутнє».

Присутніх привітали також голова Ужгородської РДА Радіон Киштулинець та очільник райради Юрій Фричка. Вони відзначили роботу організаторів заходу, метою якого є вшанування минулого району.

Голова Ужгородського районного осередку ТУКЗ-КМКС Лівія Балог наголосила: «Закарпаття та ім’я Іштвана Добо тісно пов’язані. Якби ми не дали для історії Угорщини нічого іншого, окрім діяльності Іштвана Добо, цього вже було б достатньо, аби стояти з гордо піднятою головою, пишаючись своїм минулим». Лівія Балог провела паралель між захисниками фортеці та людьми, які відстоювали питання створення Сюртівської територіальної громади, а також закликала передавати наступним поколінням гордість за націю, аби на території колишнього маєтку Добо святкували представники кількох генерацій.

До заходу долучилися також консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Ріта-Єва Оноді, голова русинського національного об’єднання м. Дьондьош Янош Фаркаш, начальниця відділу культури Ужгородської РДА Марія Кот’яр, староста с. Верб’яж Іван Пивкач та заступниці голови Сюртівської ТГ Агнеш Пентек і Пальма Сюч.

У рамках концертної програми з патріотичними піснями виступив ансамбль «Метелики» Часлівецького будинку культури (художній керівник Оксана Головня), а відтак жіночий хор села під керівництвом Марії Рояк.

З народними танцями на сцену вийшла пара із с. Великі Геївці – Біанка Салонтай та Алекс Санісло. Жофія Шніцер виконала в’язанку народних пісень. Молдовські та угорські народні танці представив ансамбль з Великих Геївців, кілька народних пісень заспівав місцевий талант Іштван Габор.

Відтак на сцені виступили учасники Великогеївського дитячого народного хору. Вони заспівали народні пісні, вірші, покладені на музику, а також показали кілька народних танців.

Діана Прислупська із села Ратівці виконала українські хіти, а танцювальний колектив «Марлен» із цього ж села – сучасні танці.

Свою майстерність продемонстрували також вихованці Будинку культури с. Тийглаш та жіночий хор села.

Концертну програму завершив виступ ансамблю «Чіпкейш» під керівництвом Іштвана Молнара.

На дітей під час заходу чекали атракціони та майстер-класи з рукоділля, які провели бібліотекарі територіальної громади.

Бограч-гуляшем пригощали мисливці с. Великі Геївці.

Підбиваючи підсумки заходу, головний організатор Марія Рояк зазначила: «Сім років тому під час першого Дня Добо хтось із виступаючих сказав, що в Часлівцях є жінки, котрі під керівництвом Іштвана Добо змогли б відстояти Егерську фортецю й нині. Цьогоріч ми організували захід спільно із мешканками Геївців за підтримки Сюртівської ТГ. Сподіваємося, що в подальшому ми об’єднаємо представників усіх 12 сіл громади. Тепер нам особливо важливо об’єднувати зусилля, щоб відповідати викликам сьогодення».

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне