119010
17:11 22.092021

У Берегові відкрилася виставка закарпатського художника Йосипа Гарані

Життя 819

У стінах Генерального консульства Угорщини в місті Берегові 20 вересня розгорнулася виставка закарпатського художника Йосипа Гарані.

На урочистому відкритті присутніх привітав Генеральний консул Матяш Сіладі. «Місто Берегово завжди було й залишається багатим на таланти, мешканці мають, ким пишатися», – наголосив дипломат. Матяш Сіладі також розповів присутнім про основні моменти життя і творчості художника.

Йосип Гарані народився в селі Батьово в родині швабів. Коли йому було чотири роки, сім’я переїхала в Берегово. Закінчив Берегівську угорську королівську гімназію, цікавився малюванням зі шкільних років. Проте воєнні часи внесли корективи і в його життя, тому регулярно малювати картини як самоучка почав у 25-річному віці. Згодом познайомився із Йосипом Бокшаєм, який навчав його малювання, учителями художника були також Адальберт Ерделі та Золтан Шолтес. Перша виставка Йосипа Гарані відкрилася в 1947 році – у фойє берегівського кінотеатру митець експонував близько 30 своїх робіт. У 1957-му одна з його картин була представлена на виставці в Москві. У 1958 році Йосип Гарані став членом Спілки художників Радянського Союзу, у 1961-му – членом Національної спілки художників України. Його полотна можна знайти в багатьох музеях світу, зокрема Третьяковській галереї в Москві, у Празі, Будапешті, та в приватних колекціях по всьому світу. Помер митець 20 травня 2009 року.

«Нинішньою виставкою ми хочемо віддати шану художнику з нагоди сторіччя з дня його народження», – підкреслив Генеральний консул. За його словами, роботи Йосипа Гарані – справжні скарби, пов’язані з Береговим.

Колекціонер мистецьких творів Ласло Ковач, картини якого були використані для виставки, узагальнив історію створення полотен з різних періодів творчості художника. Він також подякував сім’ї Гарані, Аттілі Добошу, Іштвану Ковачу та Бейлі Горвату за надані для експозиції картин можливості.

Художник Аттіла Коприва, у свою чергу, розповів присутнім про стиль Йосипа Гарані. За його словами, художник був послідовником Йосипа Бокшая, але в його творчості простежується також синтез стилів Антона Кашшая та Золтана Шолтеса. Водночас, беззаперечно, його твори виділялися своєю унікальністю, а деколи й стилем, який випереджав час.

Виставка картин Йосипа Гарані триватиме в Берегові протягом місяця. Оглянути експозицію в Генеральному консульстві можна в попередньо узгоджений час.

CsA, Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне