https://rx.ua
118068
17:34 2.092021

На Закарпатті відбулися загальні збори місцевих осередків ТУКЗ-КМКС Берегівського району

Життя 1941

Протягом вихідних місцеві осередки Товариства угорської культури Закарпаття провели загальні збори. Після засідання Берегівського міського осередку відбулися збори ще семи.

У селі Бене загальні збори провели після півторарічної перерви. Привітав присутніх членів голова місцевого осередку Ласло Молнар. У своєму звіті він пригадав проведені організацією заходи та її участь в акції «Хліб угорців». Відтак повідомив, що завдяки гранту місцеві дитячі колективи отримали нові сценічні костюми для виступів. За словами Ласла Молнара, наразі членами осередку є 325 мешканців села, але їхня кількість зменшується у зв’язку з еміграцією. Ішлося також про роботу в раді Берегівської територіальної громади.

Участь у засіданні взяв, зокрема, і голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін. Він розповів про діяльність організації та її перспективи, торкнувся питання внутрішньополітичних процесів в Україні, що стосуються Закарпаття, окреслив ситуацію з відновленням роботи Мужіївського золоторудника, порушив питання поводження з відходами, розчищення каналу Верке, покращення якості питної води в місті, згадав проблеми з перетином кордонів, який займає іноді по 6–8 годин. А також зазначив, що в майбутньому намагатимуться знайти рішення всіма доступними засобами.

Відтак голові місцевого осередку ТУКЗ-КМКС села Бене вручили грамоту й пам’ятні подарунки за 20-річну плідну роботу на чолі організації та значний внесок у розвиток угорської громади.

У селі Чепа загальні збори місцевого осередку ТУКЗ-КМКС провели 28 серпня. Першою з річним звітом виступила його голова Ленке Сербак. За її словами, 26 листопада відбулися меморіальні заходи з ушанування пам’яті місцевих військових, полеглих у Першій та Другій світових війнах, а також жертв сталінських репресій. Крім того, упорядкували територію Меморіальних парків, створених на честь полеглих військових і жертв депортацій. На минулорічних місцевих виборах 60% виборців села, 65% якого становлять етнічні угорці, віддали свої голоси за депутатів КМКС або Демократичної спілки угорців України. У населеному пункті відремонтували амбулаторію, триває приватизація землі. Відтак на заході виступив місцевий депутат ради Пийтерфолвівської територіальної громади Шандор Сакалош, який повідомив про брак коштів, що ускладнює роботу ради. Заступник голови ТУКЗ-КМКС Йосип Борто розповів про політичну ситуацію, наголосив на необхідності вакцинації в контексті епідемії та важливості приватизації землі.

У селищі Королево засідання місцевого осередку ТУКЗ-КМКС відбулося також 28 серпня. У своїй доповіді голова місцевого осередку Карін Леві наголосила, що, на жаль, тамтешня угорська громада розпадається. Під час минулорічних місцевих виборів не вдалося достукатися до угорської спільноти, тож участь у виборах була низькою, а результати поганими. Зокрема не змогли обрати депутата до ради Королівської селищної громади. Тепер організація працює над тим, щоб для угорських дітей у місцевому садочку проводилися заняття рідною мовою, аби таким чином підсилити угорську громаду та врятувати її від повної асиміляції.

У селі Оклі Гедь засідання місцевого осередку ТУКЗ-КМКС влаштували в приміщенні місцевої школи 29 серпня. Голова осередку Аранка Пацуга розповіла про освітні гранти та програми підтримки економічного розвитку. За її словами, через епідемічну ситуацію протягом року всі заходи організація проводила в обмеженому колі учасників. Водночас на минулорічних місцевих виборах завдяки об’єднанню зусиль вдалося досягти гарних результатів: угорські депутати отримали більшість голосів і потрапили в обласну, районну та місцеві ради.

Заступник голови ТУКЗ-КМКС Йосип Борто наголосив на необхідності щеплення та згадав про успішні минулорічні місцеві вибори. Голова фракції «КМКС» ПУУ в раді Пийтерфолвівської територіальної громади розповів про роботу депутатів.

У селі Нове Клинове Берегівського району засідання місцевого осередку ТУКЗ-КМКС організували в приміщенні місцевого садочка також 29 серпня. Очільниця осередку Маріанна Ботош повідомила, що наразі його членами є 105 селян. Вона згадала про їхню участь у традиційному святі «Турул» та повідомила радісну новину про ремонт місцевої амбулаторії. Йосип Борто, у свою чергу, пригадав про підтримку ТУКЗ-КМКС медичних закладів краю й успіх організації під час минулорічних місцевих виборів.

У селі Оклі зустріч членів місцевого осередку ТУКЗ-КМКС відбулася в місцевій школі 29 серпня. Як повідомив очільник організації Роберт Домокош, наразі вона нараховує 187 членів. Місцевий осередок фінансово долучився до акції «Хліб угорців», крім того, у селі створили Молодіжну організацію ТУКЗ-КМКС.

На засіданні йшлося також про те, що навчання в традиційній формі при погіршенні епідемічної ситуації продовжиться лише в тих закладах, де 80% учителів зроблять щеплення. А також підкреслив, що дистанційне навчання призвело до погіршення в учнів рівня знань.

Йосип Борто, наголосив на необхідності вакцинації й торкнувся питання епідемічної ситуації, а також проаналізував результати минулорічних місцевих виборів, Крім того, він звернув увагу на те, що навесні наступного року в Угорщині відбудуться парламентські вибори, від результату яких залежить, чи збереже фракція «Фідес»-КДМП більшість.

Засідання Хустського місцевого осередку ТУКЗ-КМКС провели 27 серпня. Під час звіту за минулий рік роботи очільник осередку Йожеф Козма повідомив, що позаду нелегкий період у житті місцевої угорської діаспори, але, незважаючи на це, організації вдалося реалізувати чимало програм. Він також пригадав результати минулорічних місцевих виборів, яким передувала напружена робота невеликої угорської громади міста. Крім того, члени організації за можливості долучалися до всіх масових заходів, коли це дозволяла епідемічна ситуація. До присутніх звернувся й голова Верхньотисянського регіонального осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шарі. Він зазначив, що організація переживає нелегкі часи через переслідування її фондів та голови, а також згадав про прийняті в країні закони, які обмежують права угорської нацменшини на використання рідної мови, зокрема у сфері освіти.

(bzs, ve, lm/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне