https://rx.ua
110158
16:30 10.022021

Берегівська міська ОТГ отримала заяву проти функціонування шкіл з угорською мовою навчання

Життя 1631

Берегівська міська об’єднана територіальна громада днями отримала скаргу щодо функціонування трьох берегівських шкіл з угорською мовою навчання, повідомила голова фракції «КМКС» Партії угорців України в раді ОТГ Кароліна Дорчі.

Скарги, залишені на вебсайті Урядового контактного центру (УКЦ), за посередництвом Закарпатської ОДА надійшли до Берегівської міської ради. Заявником у всіх трьох випадках є мешканець Львівської області, якого далі називатимемо просто «містер Х».

«Містер Х» нагадує у своїй заяві, що, згідно зі статтею 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», робочою мовою діяльності установ та організацій державної і комунальної форм власності є державна мова. За його словами, ця норма стосується і шкіл, тобто всі шкільні заходи та заняття повинні проводитися українською мовою. Водночас «містер Х» звертає увагу влади на те, що різдвяне привітання учнів Берегівської середньої школи №10 на сторінці управління освіти та культури Берегівської міськради у Facebook звучить угорською мовою. Заявник надає посилання на запис та просить компетентні органи перевірити цей факт та вжити заходів для повного забезпечення «режиму української мови».

Скаргу подібного змісту заявник, мешканець Львівської області, подав і на Берегівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №3 імені Ілони Зріні, учні якої також наважилися привітати мешканців краю угорською.

У третій заяві «містер Х» скаржиться на те, що, згідно з відео, один із виховних заходів у Берегівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів №6 імені Ганни Горват був проведений угорською мовою.

Вочевидь, заклики влади до людей сміливо подавати заяви на співгромадян, якщо ті порушуватимуть мовний закон, не минули безслідно. Невідомий чоловік, який мешкає за кілька сотень кілометрів на схід від нас, шорстив Інтернет і писав свої заяви із завзяттям втілення благородної мети, втручаючись у життя невідомих йому людей, які, хоч і розмовляють іншою, незрозумілою йому мовою, але, як і він, сплачують податки в цій країні (ми можемо лише сподіватися, що ці заяви – це не початковий етап чергового нападу на наші установи).

Вивчаючи зміст трьох заяв, у першу чергу, впадає в око, що наведена в них аргументація не особливо «вишукана» та різноманітна. У всіх трьох випадках автор посилається на правило, яке може застосовуватися до більшості ситуацій використання державної мови. Звичайно, можемо бути впевнені, що, за необхідності, захисники мови, окрім статті 12, знайдуть ряд пунктів у законі про мову, посилаючись на які зможуть у будь-кому придушити не українське слово. Тому ми хотіли б звернути увагу непохитних «українізаторів» тут лише на єдиний момент у законодавстві. Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», а саме другий абзац Пункту 3 говорить: особи, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, і розпочали здобуття загальної середньої освіти до 1 вересня 2018 року мовою відповідної національної меншини України, до 1 вересня 2023 року продовжують здобувати таку освіту відповідно до правил, які існували до набрання чинності цим Законом, із поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, що вивчаються українською мовою. Додамо для «українізатора», який, можливо, не знайомий зі сферою освіти: позакласні заходи є невід’ємною частиною навчального процесу, сюди відносяться майже всі шкільні заходи, які сприяють вихованню добрих людей та освічених дорослих із дітей.

Виходячи з вищевикладеного, ми хотіли б попросити всіх причетних брати до уваги чинне законодавство та залишити нашим дітям право та можливість співати, читати та спілкуватися рідною мовою в школі принаймні до 2023 року. Крім того, якщо це можливо, не тисніть на освітян та інших посадових осіб подібними скаргами, щоб вони вільно працювали та не боялися реалізовувати своє право на використання мов меншин, які наразі також значно звужені.

Оскільки, здається, з того боку Карпат немає жодних інших проблем, крім того, що берегівські діти та їхні вчителі співають, декламують та виконують вертеп угорською мовою, звертаємо увагу «містера Х», що статтю 12 порушують люди, які набагато «вищі» за нас, наприклад, президент Володимир Зеленський. Як можна забути, що ще рік тому в своєму новорічному привітанні глава держави звернувся до берегівчан та інших співгромадян угорською мовою? А тиждень тому в своєму відеозверненні намагався пояснити російською, чому закрив три опозиційні телеканали.

zzz/Kárpátalja hetilap/Karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне