109501
12:58 18.012021

Секретар з питань культури ТУКЗ-КМКС підбив підсумки минулого року

Життя 3970

Ми поспілкувалися із секретарем з питань культури Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Ласлом Молнаром про заходи організації, проведені протягом 2020 року.

– Позаду важкий рік. Як ви оцінюєте 2020-й щодо проведених заходів, зокрема культурних подій?

– 2020 рік був для нас дуже несприятливим. Через пандемію коронавірусу Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) провело багато заходів у новому форматі, чимало довелося взагалі скасувати. Водночас на початку року ми працювали ще у звичному режимі, тож в останній тиждень січня влаштували традиційний фестиваль різників у селі Геча, проте заплановані масові заходи з нагоди національного свята 15 березня з огляду на карантин уже не змогли провести. Натомість відбулося лише символічне покладання в Ужгороді, Берегові, Мукачеві та на деяких інших локаціях.

– Яким чином ви зрештою все ж реалізовували культурні програми?

– Увесь рік виявився як «американські гірки». Коли карантинні обмеження були трохи пом’якшені, з дотриманням протиепідемічних правил ми намагалися проводити наші заходи. Утім традиційні, масові, як, наприклад, зустріч весільних старост, музикантів, церковних хорів та вертепів, на жаль, так і не змогли організувати. Щороку ми влаштовуємо й масштабний концерт. Зокрема в останні роки нашими гостями були такі популярні гурти з Угорщини, як Beatrice, Republic та Omega. Однак у 2020 році ми вже не змогли провести його.

– Улітку ТУКЗ-КМКС зазвичай організовує кілька масштабних заходів. Як це було минулого року?

– У День національної єдності 4 червня традиційне свято «Турул» у смт Вилок, де ми відзначаємо першу переможну битву Ракоці, ми не змогли провести наші звичні меморіальні заходи за участю багатьох людей. Проте в середині серпня було певне послаблення карантину, тож нам удалося організувати свято «Хліб угорців – 15 мільйонів зерен пшениці» в майже звичному форматі, зокрема урочистості в с. Велика Добронь. Долучилися до цієї акції понад тисячу фермерів. Завдяки їхній праці вдалося зібрати близько 90 тонн пшениці, яку ми доставили в дитячі будинки, навчальні заклади, школи-інтернати.

Не всі фермери зустрілися на одній локації. Пшеницю збирали в селах, у пунктах прийому, зазвичай у голів місцевих осередків ТУКЗ-КМКС чи на території церковних парафій. А доставку збіжжя забезпечувало Товариство угорської культури Закарпаття та Благодійний фонд «Pro Agricultura Carpatica».

– Чи принесла якісь зміни осінь?

– Замість масових меморіальних заходів, пов’язаних із відзначенням річниці національно-визвольної боротьби під керівництвом Ракоці, чи подій 6 жовтня, відбулися окремі символічні покладання до пам’ятних знаків у районах. На жаль, ми не змогли організувати Адвентський ярмарок та зустріч церковних хорів, хоча всі з нетерпінням чекали цього – і майстрині, і покупці. Проте нам удалося влаштувати традиційне запалення свічок на Різдвяному вінку на центральній площі м. Берегова, хоча й у скромнішому форматі.

Щоб заповнити прогалину, яка утворилася через відсутність подій, ми підписали контракт із акторами Закарпатського обласного угорського драматичного театру. У співпраці з телеканалом TV21 Ungvár вони зафіксували 15–20-хвилинну історію, розповідь, які можна було знайти в Інтернеті. Оскільки особисті контакти були обмежені, ми намагалися донести події до людей через онлайн-платформи, ЗМІ.

– Незважаючи на все це, у 2020 році були й успішні проєкти.

– Так! У співпраці з етнографом Барнабашем Кейсом ми оформили Центр для відвідувачів у селі Чома та створили невеликий контактний зоопарк на території Меморіального парку віднайдення угорцями батьківщини в с. Чома, де живуть поранені тварини: косулі, соколи, ягнята, кролики тощо. Плануємо розширити його цього року. Меморіальний парк урочисто відкрили 23 жовтня.

Крім того, у Вільшанах ми відновили криницю «Бовцар». За легендою, Ференц Ракоці втамовував спрагу з цього джерела. Тут стояв меморіал, який був майже повністю зруйнований протягом століть, але минулого року ми змогли його реконструювати. Хотіли відкрити його в рамках невеликої урочистої програми, але епідемічна ситуація тоді цього не дозволяла, тому влаштували скромне дійство під звуки тарогато та з декламацією кількох віршів.

– Що планується на цей рік?

– Дуже складно щось говорити про плани на 2021-й. Сподіваємося, що більше не буде чергових хвиль епідемії коронавірусу. Керівництво ТУКЗ-КМКС планує проведення наших звичних, традиційних заходів, але в якому форматі їх удасться втілити в життя, залежатиме від карантинних обмежень на той час. Першим таким дійством стане День угорської культури 22 січня. Згідно із загальними протиепідемічними правилами в державі, ми будемо відзначати його з акторами Берегівського театру в співпраці з телеканалом TV21. Крім того, чекаємо відповідь на запит і дозвіл щодо проведення, хоча б не такого масового, як зазвичай, Міжнародного фестивалю різників у с. Геча в останні вихідні січня. Як складеться далі, покаже майбутнє. Побачимо, які заходи відбудуться з огляду на карантинні обмеження.

D. P./Kárpátalja hetilap/Karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне