https://rx.ua
107322
10:03 20.102020

На Ужгородщині завершили будівництво нового дитячого садочка. ФОТО

Життя 1898

У селі Есень Ужгородського району дитячий садок функціонує у двох приміщеннях сільської ради, де є можливість проводити заняття з невеликою кількістю дітей. Будівництво нового дошкільного навчального закладу ініціювала сільрада. Заклали фундамент, проте на зведення стін грошей уже не вистачило.

У 2017 році Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство в рамках Програми розвитку дошкільних навчальних закладів Карпатського басейну придбало ділянку під будівництво. Улітку 2019-го вдалося отримати всі необхідні дозвільні документи. На сьогодні будівництво ДНЗ завершили. Забудовники, будівничі та місцеві мешканці відзначили цю радісну подію традиційним обрядом «квітка». Орієнтовна загальна вартість будівництва, яке фінансує угорський уряд, становитиме 25 мільйонів гривень.

Голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, депутат обласної ради Ілдика Орос розповіла присутнім про традиції обряду закінчення будівництва. Затим підкреслила, що збудувати дитячий садок мешканцям села Есень обіцяли не раз. «Різні партії проводили агітацію з цим кілька років тому, коли роботи над генпланом були завершені, і годували селян обіцянками розпочати роботи, проте не виконали їх. А ми рік тому заклали наріжний камінь і тепер, як і обіцяли, проводимо обряд завершення будівництва. За планом, діти зможуть відвідувати новий ДНЗ уже наступного літа».

Ілдика Орос зазначила, що заклад невдовзі передадуть на баланс Чопської ОТГ, яка має забезпечити функціонування тут угорського дитячого садочка. Однак право власності на нову будівлю залишатиметься в Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, щоб у нього була можливість контролювати навчально-виховний процес. Від голови організації ми також дізналися, що Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство будує в області 10 нових дитячих садків, а 77 ДНЗ відремонтовано завдяки підтримці угорського уряду. За словами пані Орос, для Закарпаття це проєкт століття, який допомагає здійснити давню мрію угорської громади краю. Таким чином буде реалізовано те, що мала зробити українська держава за останні 30 років, оскільки ці заклади відвідують діти громадян України.

«Відрадно, що давня проблема громади села нарешті вирішується. Завдяки інвестиції тут на гарній великій ділянці будується чудовий дитсадок, який відповідатиме вимогам сучасності. Дитячий садок села Есень буде справді зразковим для всієї області. Звісно, велика подяка угорському уряду, який започаткував цю програму, завдяки чому відбувся  безпрецедентний розвиток мережі дитячих садочків на Закарпатті. Тут буде збудований найсучасніший дитячий садок в області, який забезпечить якісні умови для занять дітей у трьох групах. Це велика радість, це свідчить про те, що угорці Закарпаття прагнуть жити на рідній землі й вірять у майбутнє, адже витрачають свою енергію на забезпечення кращих умов для підростаючого покоління», – наголосив голова ТУКЗ-КМКС Василь Брензович.

«Життя в Есені незабаром також зміниться, бо село стане частиною Чопської ОТГ. У цій громаді проживатиме незначна більшість угорців, тож я сподіваюся, що в разі гарного результату на виборах представники, які звідси потраплять до ради ОТГ, будуть лобіювати питання закарпатських угорців, освіти рідною мовою, угорських шкіл та дитячих садків», – підкреслив пан Брензович.  

Консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Томаш Беззег наголосив, що подяки заслуговує не лише уряд Угорщини, котрий фінансує програму, але й усі, хто організовує та здійснює будівництво ДНЗ в селі Есень. «Адже дитячий садок – найважливіший навчальний заклад для збереження національної ідентичності та мови, оскільки людина знайомиться з рідною мовою вдома, а починає вивчати її в дитячому садку», – зазначив дипломат і додав, що залюбки б записав свою дитину до такого ДНЗ, який зараз побачив. 

До обряду завершення будівництва «квітка» приєдналися також голова Ужгородського районного осередку ТУКЗ-КМКС Лівія Балог, депутат обласної ради Йожеф Баторі, есенський сільський голова Ференц Ковач та кандидати в депутати до ради Чопської ОТГ від «КМКС» Партії угорців України: Оскар Балог, Бейло Ферко, Евеліна Балінт, Евеліна Йонаш, Жолт Бадо, Мелінда Гон, Лівія Молнар та Дюла Молнар.

Гостей під час дійства частували угорськими фанками, а тематичну музику забезпечив фолькгурт «Кокаш» (Kokas Banda).

 (dózsa/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне