https://rx.ua
105408
11:37 3.092020

У Солотвині повністю оновили середню школу імені Яноша Бояї

Життя 1079

Середню школу імені Яноша Бояї в селищі Солотвино реконструювали в рамках Програми оновлення опорних шкіл, яку фінансує угорський уряд. На роботи спрямували близько 373 млн форинтів. Окрім ремонту, заклад отримав і новий спортивний зал.

Розбудова мережі навчальних закладів у колишньому шахтарському селищі розпочалася ще в 1777 році за часів правління Марії Терезії. Спочатку викладання велося німецькою мовою, а з 1790-го – угорською. У 1868 році за підтримки управління соляних копалень у селищі звели початкову школу, будівлю котрої в другій половині 30-х років минулого століття знесли, посилаючись на те, що вона розташована в небезпечній зоні соляних шахт. Із 1940 року в Солотвині діяла державна угорська школа, яка з 1966-го надавала середню освіту. У будівлі колишньої угорської школи за радянських часів навчання було змішане, а з 1989 року завдяки наполегливій боротьбі місцевих учителів у приміщенні, де колись розміщувався дитячий садок, відкрилася угорська школа. Реконструкція та розширення будівлі розпочались у 2018 році в рамках Програми оновлення закарпатських угорських опорних шкіл. Завдяки наполегливості жителів Солотвина у 2020-му школу вдалося повністю оновити.

У рамках урочистого відкриття голова ТУКЗ-КМКС Василь Брензович наголосив: «Процес заснування цієї школи дуже цікавий, адже в 1989 році, коли було створено Товариство угорської культури Закарпаття, колектив молодих педагогів на чолі з Імре Бенедеком узявся за, як тоді здавалося, безнадійну справу – створення школи в будівлі колишнього дитячого садка. Ентузіазму було багато, адже допомогти вчителям привести до ладу приміщення виявили бажання чимало небайдужих з усього Верхньотисянського регіону, аби якомога швидше розпочати навчання». За словами голови ТУКЗ-КМКС, щоб школа функціонувала донині, була потрібна велика завзятість. «Середня школа імені Яноша Бояї – один із бастіонів угорців Закарпаття, тому важливо надавати закладу всебічну підтримку. Завдяки Програмі оновлення опорних шкіл через 30 років учні та вчителі Солотвина нарешті мають можливість навчатися і працювати в гідних умовах», – підкреслив політик.

«Минуло 30 років відтоді, як місцеві виграли битву», – зазначила, у свою чергу, голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства, депутат обласної ради Ілдика Орос. За її словами, для шахтарів Солотвина навчання рідною мовою завжди було пріоритетним питанням. «У 1989 році після заснування Товариства угорської культури Закарпаття тутешні мешканці стали одними з перших, хто створив місцевий осередок організації. Педагоги Солотвина одними з перших також ініціювали створення окремої угорськомовної школи. Тоді битву вдалося виграти. Однак будівля колишнього садочка перебувала в аварійному стані. Кожних вихідних сюди приїжджали небайдужі з усього Верхньотисянського регіону, завдяки яким приміщення вдалося привести до ладу. Нині завдяки Програмі оновлення угорських опорних шкіл заклад був повністю оновлений. Він має дуже велике значення, адже це єдина школа у Верхньотисянському регіоні, де учні здобувають середню освіту угорською. Це остання цитадель угорської культури в цьому регіоні», – повідомила пані Орос.

Директор школи Імре Бенедек подякував за підтримку угорському уряду, Товариству угорської культури Закарпаття та Закарпатському угорськомовному педагогічному товариству. «Я завжди пишався Солотвином, ми всі – нащадки шахтарів. Спускаючись у копальні, шахтарі не знали напевно, чи піднімуться звідти. Пригадую, як ми з колегами колись закрилися в угорському кабінеті тоді ще двомовної школи й вирішили, що за всяку ціну відокремимося, і нам це вдалося. Це була неймовірна співпраця закарпатських угорців, які приїжджали звідусіль і допомагали привести будівлю до ладу, щоб ми могли розпочати навчання у вересні», – пригадав директор.

Завдяки Програмі оновлення опорних шкіл у навчальному закладі замінили дах, вікна, електропроводку, відремонтували фасад, класи, приміщення котельні, створили новий парадних вхід. Раніше загальна площа школи становила 1148 квадратних метрів. У рамках реконструкції тут збудували новий спортивний зал, тож навчальних заклад розширили до 1687 квадратних метрів.

Kárpátalja hetilap/Karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне