https://rx.ua
105401
08:48 3.092020

Школу в селі Велика Добронь на Ужгородщині оновили

Життя 1067

У рамках Програми оновлення угорських опорних шкіл Закарпаття за сприяння Благодійного фонду «За Закарпатський угорський інститут» та Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) у 2018 році розпочалися роботи з повної реконструкції Великодоброньської середньої школи. Відкриття найбільшої угорської середньої школи краю відбулося 1 вересня.

Перший навчальний заклад у селі був створений у 1855 році реформатською церквою. У 1905-му тут відкрилася державна початкова школа, у 1946-му – основна школа, на базі котрої в 1953 році створили середню школу. За радянських часів це була перша середня школа з угорською мовою навчання. Паралельно з угорськими класами відкрилися й російські, котрі в 1991-му на прохання батьків припинили функціонувати. У 2006–2007 навчальному році в школі відкрився український клас із 6 учнями, проте у 2015-му він закрився. Протягом 1950–1970 років навчання велося в чотирьох корпусах, згодом, у 1976–1977 роках, було збудоване нинішнє приміщення школи на 960 учнів, де сьогодні навчається 740 дітей у 35 класах з угорською мовою навчання.

Завдяки Програмі оновлення угорських опорних шкіл Закарпаття в навчальному закладі замінили дах, вікна, відремонтували класи та санвузли. Капітальний ремонт провели також в актовому залі, їдальні, складських приміщеннях, замінили електропроводку, опалювальну та каналізаційну системи. Змонтували вентиляційну систему та ізолювали фундамент. На реконструкцію навчального закладу загальною площею 4458 квадратних метрів витратили 51 879 263 гривні.

Урочисте відкриття школи після реконструкції відбулось у вузькому колі. Першим до присутніх звернувся голова ТУКЗ-КМКС Василь Брензович. «Передача відремонтованої школи відбувається в дуже важливий період. Адже це перший заклад, оновлений у рамках Програми. У цей час роботу ускладнює не лише епідемія, але й глибока соціально-економічна криза в країні, усілякі реформи та закони, схвалені для обмеження наших мовних прав», – наголосив політик. Він також підкреслив: «Така подія, коли ми можемо відкрити відремонтовану за підтримки угорського уряду школу, дає надію на те, що в майбутньому наступне покоління буде забезпечене належними умовами для навчання. Програма триває, наша кінцева мета – повна реконструкція всіх угорськомовних середніх шкіл в області».

Голова Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ілдика Орос, у свою чергу, наголосила: «Рада, що заклад не втратив того значення, яке досі відігравав у цьому регіоні. Адже в Ужгородському районі Великодоброньська школа була першою, яку дозволили відкрити після смерті Сталіна. Переконана, це підтверджує і школа, що немає альтернативи навчанню рідною мовою, проте разом із тим не менш важливо вивчати і державну та іноземну мови, якщо держава надає умови для цього. На жаль, нині частина можновладців робить усе для того, аби це не можна було виконати. Обурює, що й тепер для третього класу вводять такі навчальні плани, де кількість годин на вивчення української перевищує відсоткову пропорцію, передбачену законодавством, тим самим відбираючи кількість уроків на вивчення інших мов», – зазначила пані Орос. Вона висловила сподівання, що оновлене приміщення школи додаватиме сил громаді й надалі відстоювати права на освіту рідною мовою, а навчальний заклад і в майбутньому відіграватиме провідну роль в ОТГ та матиме такі ж гарні результати.

«Сьогодні надзвичайно важлива подія, оскільки відкриття оновленої найбільшої загальноосвітньої угорської школи Закарпаття є для нас водночас гордістю та надією», – зазначив Ласло Куті, перший заступник Генерального консула Угорщини в м. Ужгороді. «Пишаємося тим, що наші діти здобуватимуть знання в європейських умовах. Сподіваємося, їх зможуть навчати рідної мови угорські викладачі. Ця школа підтверджує, що на Закарпатті не тільки були, але є і будуть угорці», – наголосив дипломат.

Після урочистих промов директор навчального закладу Йожеф Кантор подякував угорському уряду та всім причетним за проведення реконструкції. Затим пастор місцевої реформатської церкви попросив Божого благословення для навчального закладу, викладачів та учнів.

Василь Брензович, Ілдика Орос та Ласло Куті спільно перерізали стрічку, відкриваючи перед учнями оновлений заклад.

Kárpátalja hetilap/Karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне